Ikona, trendsetterka, muzyczna supernova. Kilka słów o fenomenie Taylor Swift

Taylor Swift to kulturowy fenomen. Siła oddziaływania amerykańskiej piosenkarki jest tak duża, że ma wpływ nie tylko na muzykę, ale również politykę i ekonomię. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o jednej z najbardziej intrygujących ikon naszych czasów.

Ikona, trendsetterka, muzyczna supernova. Kilka słów o fenomenie Taylor Swift

Taylor Swift na koncercie w Veltins Arena w Gelsenkirchen, 17 lipca 2024. Zdjęcie: Andreas Rentz/TAS24/Getty Images dla TAS Rights Management

Koncert Taylor Swift w Warszawie

W dniach 1-3 sierpnia Taylor Swift zagra trzy koncerty na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szacuje się, że z tej okazji do polskiej stolicy przyjedzie aż 100 tysięcy „swifties”, czyli fanów amerykańskiej gwiazdy. Eksperci przewidują, że przyjezdni fani mogą w Warszawie zostawić nawet 190 milionów złotych, a najwięcej skorzysta na tym branża hotelarska i gastronomiczna.

Dla porównania, według wyliczeń brytyjskich ekonomistów, 8 koncertów, które w ramach trasy „Eras Tour” zagra w Londynie Taylor Swift przyniosą brytyjskiej gospodarce zyski w wysokości miliarda funtów!

Skoro już o trasie koncertowej mowa, warto wspomnieć, że „Eras Tour”, która rozpoczęła się od marca 2023 i zakończy w grudniu 2024 jest obecnie najbardziej dochodową trasą koncertową w historii. To właśnie ona uczyniła z Taylor Swift miliarderkę i pierwszą wokalistką, która dorobiła się miliarda dolarów wyłącznie na muzyce.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)

Efekt Taylor Swift

Taylor Swift może pochwalić się pobiciem wielu rekordów, a ilość zdobytych przez nią nagród przyprawia o zawrót głowy. Siła jej oddziaływania nie kończy się jednak na muzyce. W tym wszystkim nie można jednak pominąć arcyważnego elementu, który pomógł Taylor Swift stać się globalną potęgą – jej lojalnej rzeszy fanów. To oni kupują albumy, vinyle i bilety na koncerty. To oni streamują muzykę na Spotify i Apple Music, i nabijają odsłony na YouTube. To oni śledzą każdy ruch piosenkarki i popierają jej wszystkie inicjatywy. Doskonałym tego przykładem był ostatni Super Bowl, który zanotował rekordową liczbę widzów (123 mln). Wielu swifties oglądało mecze drużyny Kansas City Chiefs, której gwiazdą jest Travis Kelce, obecny partner piosenkarki.

Czy „efekt Taylor Swift” da o sobie znać również podczas tegorocznych wyborów prezydenckich w USA? Gwiazda jeszcze oficjalnie nie poparła któregoś z kandydatów, ale możliwe, że zrobi to podczas koncertów w USA, które nie tylko odbędą się na kilka dni przed wyborami, ale również będą mieć miejsce w stanach kluczowych pod względem politycznym.

Nawet jeśli Taylor Swift nie poprze oficjalnie żadnej ze stron, to wciąż może przyczynić się do zwiększenia frekwencji – dokładnie tak, jak w 2023 roku, gdy za pośrednictwem social mediów zachęciła swoich fanów do głosowania w wyborach. Platforma rejestrująca głosujących tego dnia zanotowała ogromną liczbę nowych osób, głównie z pokolenia Z. Co ciekawe, najnowsze statystyki pokazują, że to właśnie młodzi byliby bardziej skłonni do głosowania na kandydata, którego poparłaby Taylor Swift.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Taylor Swift (@taylorswift)

Kreacje Taylor Swift w Victoria & Albert Museum

Dowód, że jesteś globalnym kulturowym fenomenem? Londyńskie Victoria & Albert Museum organizuje wielką wystawę poświęconą kreacjom, które nosiłaś na swoich koncertach.

Na wystawie w Victoria & Albert Museum, która potrwa do 8 września, można podziwiać 16 kultowych kreacji Taylor Swift z różnych okresów jej muzycznej kariery. Znalazły się tam m.in. słynne niebieskie kowbojki z 2007 roku, które Swift nosiła, gdy odniosła sukces jako gwiazda muzyki country, a także czarna sukienka znana jej fanom z teledysku „Fortnight”. Wszystkie kreacje pochodzą z osobistego archiwum Taylor Swift.

Pierwsza polska książka o Taylor Swift

Niedawno w polskich księgarniach pojawiła się książka o Taylor Swift autorstwa Karoliny Sulej. „Era Taylor Swift” to pierwsza polska książka o piosenkarce. Biografia Swift to jednocześnie opowieść o emancypacji, podróży bohaterki w czasach późnego kapitalizmu, kryzysów społecznych i poszukiwania autentyczności. Jak wyjaśnia Karolina Sulej, Taylor Swift jest toposem kobiety innej, dziwnej i niepasującej, której doświadczenie artystyczne wyrosło z niezrozumienia. O fenomenie Swift autorka książki rozmawia zarówno z fanami piosenkarki, jak i osobami ze świata muzyki, mediów i psychologii.

Zobacz też:

Czytaj więcej