Najlepsze i najpopularniejsze na polskich grobach
Tradycyjne polskie groby są murowane i ozdobione kamiennymi płytami. Najczęściej ozdobiamy je kwiatami w kamiennych lub ceramicznych donicach. Czasem też płyta nagrobna wycięta jest w taki sposób, że można jej wypełnić wypełnić ziemią i zasadzić w niej kwiaty. Oto popularne i idealne kwiaty doniczkowe na ten szczególny czas, co najważniejsze mają one szanse przetrwać na grobach dłużej niż kilka dni, jak w przypadku kwiatów ciętych:
1. Chryzantemy (Chrysanthemum) – symbol pamięci i wieczności. Chryzantemy to najbardziej klasyczny wybór. Te wytrzymałe rośliny są dostępne w wielu różnych kolorach i odmianach – w formie wielkokwiatowych chryzantem oraz drobnokwiatowych, które dobrze znoszą chłodniejszą pogodę. Te ostatnie są coraz popularniejsze.
Chryzantemy zachwycają mnogością kolorów i rozmiarów, choć ostatnio dominują te drobniejsze.
2. Jesienne astry – to gatunki znane w Polsce jako „Michałki” i „Marcinki”. Nazwa ich związana jest z imieninami, które przypadają na rozpoczęcie kwitnienia.
- aster dumosus (krzaczasty) – „Marcinki”, najniższy z jesiennych astrów. Dorasta do 40 cm, tworząc krzewiaste kępy z drobnymi kwiatami, zwykle w kolorze fioletowym, różowym lub białym.
- aster novi-belgii (nowobelgijski), czyli „Michałki”, wyższe od „Marcinków”, dorastają do 120 cm. Mają wyraziste, większe kwiaty w odcieniu niebieskim lub fioletowym.
- aster novae-angliae (nowoangielski), najwyższy, dochodzi nawet do 150 cm. Charakteryzuje się dużymi kwiatami i o intensywnej barwie (występują głównie kolorze różowym i purpurowym).
Drobne astry są bardzo trwałe i dostępne w wielu kolorach. Można wybrać kilka roślin w jednym lub stworzyć kompozycję z wielu.
3. Wrzosy (Calluna vulgaris) – symbolizujące spokój i refleksję wrzosy są często wybierane na groby ze względu na ich niewielkie wymagania oraz naturalne, leśne kolory, które dobrze komponują się z otoczeniem cmentarzy. W liturgii katolickiej fiolet jest kojarzony ze smutkiem.
Wrzosy są trwałe. Dostępne są zarówno bardziej rozłożyste jak i całkiem małe. Można kupić kilka roślin i zasadzić je w jednej większej donicy, z kamienia lub ceramicznej.
Dobierając kwiaty na Wszystkich Świętych, warto pamiętać o ich symbolice i odporności na warunki pogodowe, co pozwoli uczcić pamięć bliskich w elegancki i trwały sposób.
Nasz ekspert to Rafał Mgłosiek, założyciel firmy Dom Roślin. Wie wszystko o tych doniczkowych i nie tylko. Swoim klientom, wśród których są nie tylko osoby urządzające własne mieszkania i balkony, ale też biura i hotele, doradza tak, by dopasować rośliny do ich potrzeb, możliwości, warunków i umiejętności. Z wyształcenia architekt krajobrazu, z powołania strażnik zieleni w każdej przestrzeni.
Zobacz też:
5 najpiękniejszych polskich ogrodów botanicznych. Tu odpoczniesz od miejskiego zgiełku
Wyjeżdżasz na wakacje? 5 wskazówek, które pomogą twoim roślinom przetrwać bez wody
Najładniejszy na świecie kwiat. Najpiękniejsze gatunki kwiatów, od których nie można oderwać wzroku