Ulica Floriańska w Krakowie
Ulica Floriańska w Krakowie, wytyczona już w XIII wieku, stanowiła część Drogi Królewskiej na Zamek na Wawelu. Jeden z budynków, który od XIV wieku jest świadkiem historii miasta, to kamienica Podedzwony, zwana też Pod Trzema Dzwonami. Od 1510 roku należała do odlewnika Marcina Kannegiessera i to na jego cześć kamienica otrzymała godło przedstawiające trzy dzwony. Zarówno godło, jak i kamienicę, mimo historycznych zmian, możemy podziwiać także dziś.
Dość skromna fasada ma obecnie ciemnożółtą barwę, która dzięki projektantce Agacie Popieluch trafiła do jednego z wnętrz kamienicy. Jest to 52-metrowe mieszkanie na wynajem, które, by pełnić zaplanowane funkcje, musiało przejść sporą metamorfozę. Mieszkanie wymagało remontu, więc, korzystając z okazji, inwestorzy postanowili wydzielić dodatkową sypialnię. Zależało im jednak na tym, by powstały projekt dawał poczucie bycia w domu.
Agata Popieluch, właścicielka pracowni Agata Popieluch Studio. Zdjęcie: Anna Michałek
Piękna metamorfoza
Mieszkanie jest dość długie i ma jedynie dwa okna wychodzące na jedną stronę. Sypialnia, tak jak i kuchnia, nie miały okien. Przez postawienie ścianki działowej z salonu udało się wydzielić drugą sypialnię. Tę nową od istniejącej oddzielono luksferami, dzięki czemu światło dzienne doświetla teraz oba pomieszczenia. By przestrzeń sprawiała wrażenie otwartej, projektantka postanowiła zastosować dwie pary przesuwnych drzwi, które w ciągu dnia są ukryte. Wiszące w salonie lustro doświetla niewielką przestrzeń.
Potrzebna przy wynajmie druga sypialnia powstała kosztem salonu. Mimo zmniejszenia powierzchni przytulne pomieszczenie nie straciło na wygodzie. Zdjęcie: Anna Michałek
W historycznych wnętrzach doskonale odnajduje się znakomity nowoczesny design. Zdjęcie: Anna Michałek
Podczas przygotowań do remontu pod panelami odkryto drewniany parkiet w dość kiepskim stanie. Udało się go jednak odratować i dziś skrzypiąca, stara podłoga dodaje mieszkaniu uroku. Od początku było pewne, że z wnętrza nie zniknie też kaflowy piec i on także określa charakter wnętrza.
„Jednym z moich pierwszych pomysłów było pomalowanie sufitu w salonie na jasnoróżowo. Początkowo taki plan wydał się inwestorom zbyt odważny, ale udało się ich przekonać i ostatecznie byli bardzo zadowoleni z efektu. Inspirując się historyczną fasadą kamienicy, wprowadziłam do jednej z sypialni ciemnożółty kolor. Kolejno dodałam całą paletę kolorów, powtarzających się w mieszkaniu: blady róż, jasny niebieski czy bordowy. Uzupełniają to czarne akcenty krzeseł czy kinkietów” - wspomina projektantka.
Głęboki, ciepły kolor ściany kontrastuje z geometrycznym, monochromatycznym wzorem podłogi. Takie połączenie zapewnia dynamikę. Zdjęcie: Anna Michałek
Czarno-białe lastryko na podłodze w kuchni i strefie wejściowej zestawiono z historyzującym stylem sztukaterii na ścianach. Kształt szklanych luksferów nawiązuje do ceramicznych kafli pieca. W obu sypialniach zastosowano bliźniaczo te same komody czy zagłówki łóżek, pokoje różnią się kolorami. Wspólnie są również minimalistyczne kinkiety marki Zangra, papierowe lampy duńskiego HAY-a oraz kolorowe lamperie do połowy wysokości ścian.
Kolor do sypialni projektantka zaczerpnęła z elewacji zabytkowej kamienicy. Zdjęcie: Anna Michałek
Zdjęcie: Anna Michałek
Bliźniacze w wystroju sypialnie różnią wykorzystane kolory. Zdjęcie: Anna Michałek
Odnowiony parkiet jest prawdziwą ozdobą mieszkania. Zdjęcie: Anna Michałek
„Lubię remonty kamienicznych mieszkań. Choć czasem niesie to ze sobą wyzwania i nieprzewidywalne sytuacje, zawsze odkrywam w nich ciekawe historie. A zastane elementy są inspiracją przy projektowaniu,” - mówi Agata, która po ukończeniu architektury na Politechnice Wrocławskiej zdecydowała się na pracę z wnętrzami. To, co znajdziemy w jej projektach, to przede wszystkim odważne zestawienia kolorów i dobre rozwiązania funkcjonalne.
Kuchnia. Zdjęcie: Anna Michałek
Detale nawiązują do historycznego stylu kamienicy. Zdjęcie: Anna Michałek
Podobnie jak podłoga w łazience. Zdjęcie: Anna Michałek
Sufit w salonie pomalowano na jasnoróżowy kolor, który dodaje subtelnej świeżości i lekkości. Zdjęcie: Anna Michałek
Zobacz także:
- Mieszkanie z soczystym pomarańczem w tle. Wnętrza snują opowieść o letnich przygodach
- Słoneczna natura właścicieli sprawiła, że mieszkanie zaskakuje mnogością radosnych kolorów oraz swobodą wyborów
- Wnętrze, które wyróżnia odwaga i kolory. Zaglądamy do 55-metrowego krakowskiego mieszkania
- Nic nie jest tu jak w typowym mieszkaniu. Architekci z biura Estimental od początku wiedzieli, że będą tworzyć w dość szalonej stylistyce mediolańskiej grupy Memphis