Grzegorz Rosiński w ilustracjach. Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki

Grzegorz Rosiński - malarz, grafik, rysownik. Zmienił oblicze europejskiego komiksu. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie od 15 czerwca można zobaczyć wielką przekrojową wystawę artysty.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach. Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki

Thorgal jest jedną z najbardziej cenionych serii komiksowych. Zdjęcie: materiały muzeum

"Thorgal", którego Rosiński stworzył wspólnie z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hamme`em, jest jedną z najbardziej cenionych serii komiksowych w Europie. Pierwszy tom, zatytułowany "Zdradzona czarodziejka" (oryg. "La Magicienne trahie"), ukazał się w 1977 roku w belgijskim tygodniku „Tintin”.

Głównym bohaterem serii jest Thorgal Aegirsson, wojownik wychowany przez Wikingów, który w rzeczywistości pochodzi z zaawansowanej technologicznie cywilizacji z innej planety. Thorgal, obdarzony niezwykłymi umiejętnościami i odwagą, staje w obronie swojej rodziny i walczy z różnymi wrogami oraz nadprzyrodzonymi siłami. Świat fantasy łączy elementy mitologii nordyckiej, science fiction i przygody. Seria "Thorgal" jest ceniona za głęboką fabułę, rozwinięte postacie i piękne ilustracje Rosińskiego. Na Thorgalu wychowują się kolejne pokolenia miłośników komiksów. "Thorgal" przetłumaczony został na wiele języków, co uczyniło go jednym z najbardziej rozpoznawalnych komiksów europejskich na świecie.

Rosiński był wielokrotnie nagradzany za twórczość komiksową: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Laureat Prix Albert-Uderzo. Teraz w Muzeum Karykatury w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie można oglądać ponad 400 artefaktów, które w przekrojowy sposób opowiadają o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości.

Na wystawie prezentowane są zarówno oryginalne plansze komiksowe, jak i obrazy Rosińskiego. Nie braknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Projekt został stworzony i wymyślony w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie było prezentowany na przełomie 2023/2024 roku, natomiast od 15 czerwca aż do 8 września 2024 wystawa będzie gościć w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Łodzi i Warszawy.

rosinski wystawa


Czytaj więcej