Soczysta czerwień, granat, róż, pomarańcz i błękit pod jednym dachem – to po prostu gra w tym wnętrzu!

“Lubię mocne akcenty kolorystyczne” - mówi Agata Popieluch, projektantka mieszkania w narożnej kamienicy przy krakowskim Starym Kleparzu i samo wnętrze potwierdza te słowa.

Zdjęcia Patryk Polewany
Soczysta czerwień, granat, róż, pomarańcz i błękit pod jednym dachem – to po prostu gra w tym wnętrzu!

Klasyczne w charakterze elementy posłużyły za tło dla współczesnych projektów. Zdjęcie: Patryk Polewany

Krakowska ulica Warszawska, przy której mieści się budynek, ukształtowała się jeszcze w XIII wieku. Nieco później zaraz obok powstał Rynek Kleparski z placem targowym, dzisiejszym Starym Kleparzem. Nieopodal pałacyk miejski, kościół oraz klasztor. Apartament ma wysokie sufity, kuchnię, salon i sypialnię w amfiladzie, drewniany parkiet i oryginalne piękne drzwi. To zostało w tym kamienicznym wnętrzu z lat świetności i to wszystko postanowiono zachować.

mieszkanie przy kleparzu

Mocny granat na ścianach w przedpokoju bardzo się lubi z bielą sufitów. Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Drewniany parkiet jest oryginalny, podobnie jak stolarka. Zdjęcie: Patryk Polewany

Aby nawiązać do przeszłości, projektantka przestrzeni Agata Popieluch dodała sztukaterie, a na ścianie w sypialni zastosowała efekt postarzenia. Te klasyczne w charakterze elementy posłużyły za tło dla współczesnych projektów i nietypowych akcentów kolorystycznych.

„Miałam sporą wolność w podejmowaniu decyzji projektowych. Starałam się jednak dostosować do tego, co zastałam, nie chciałam zagracić przestrzeni, by pozostawić wrażenie przestronności. Wnętrze jest dość minimalistycznie, baza jest neutralna, formami wyróżniają się meble i oświetlenie” – opowiada projektantka.

mieszkanie przy kleparzu

Nie chciałam zagracić przestrzeni, by pozostawić wrażenie przestronności, mówi projektantka. Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Kuchnia, salon i sypialnia w amfiladzie. Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Do czarnego owalnego stołu dobrano komplet odrestaurowanych krzeseł Rey. Zdjęcie: Patryk Polewany

Mocny granat i retro błękit

W holu mocny granat na ścianach kontrastuje z bielą sufitu, ławki i metalowej szafki. Na ścianie zawisł akcent związany z miastem, plakat z tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Prostą, grafitową kuchenną zabudowę uzupełniono o błękitną lodówkę w klimacie retro. Do czarnego owalnego stołu dobrano komplet odrestaurowanych krzeseł – to model Rey stworzony po raz pierwszy w 1971 roku przez Szwajcara Bruno Raya z unikalnym sposobem montażu, bezśrubowym połączeniem drewna z metalem.

Soczysta czerwień

W salonie stoi ciemnozielona sofa Teddy od Westwing, lustrzany stolik i fornirowana komoda. Jednolity charakter wnętrza przełamuje dywan w szachownicę oraz czerwony, tapicerowany fotel RM58 - model pierwotnie stworzony przez Romana Modzelewskiego w 1958 roku z poliestrowo-szklanego laminatu.

Sufitowa lampa z ryżowego papieru to Formakami duńskiej marki &Tradition z kloszem nawiązującym do tradycyjnych azjatyckich lampionów. Projektant Jaime Hayon zrezygnował z ich pierwotnej kolorystycznej symboliki, stworzył monochromatyczną kolekcję składającą się z kilku kształtów.

mieszkanie przy kleparzu

Powściągliwość salonu przełamuje dywan w szachownicę oraz czerwony, tapicerowany fotel RM58. Zdjęcie: Patryk Polewany

Zrównoważony róż i demokratyczny pomarańcz

W sypialni drewno łączy się harmonijnie z metalem i tworzywem sztucznym. I tu również pojawiają się klasyki dizajnu. Za stoliki nocne służą różowe, modułowe pojemniki Componibili Bio, wykonane w 100% z odnawialnych źródeł roślinnych. To eko wersje kultowego modelu, zaprojektowanego przez Annę Castelli Ferrieri w 1969 roku dla firmy Kartell.

Na biurku stoi pomarańczowa lampka Nessino projektu Giancarlo Mattioli z lat 60. o charakterystycznym kształcie grzybka. Projekt zwiastował podbój nowoczesności i dzięki użytemu materiałowi miał być demokratyczny i rzucał wyzwanie technologii produkcji przemysłowej.

mieszkanie przy kleparzu

Ściany w sypialni celowo wykończono z efektem postarzenia, ma to swoje odniesienie do historii miejsca. Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Za stoliki nocne służą różowe, modułowe pojemniki Componibili Bio, wykonane w 100% z odnawialnych roślinnych materiałów. Zdjęcie: Patryk Polewany

W całym wnętrzu przewijają się też elementy z chromowanym wykończeniem. To siatkowy regał w sypialni, kuchenna czy stojąca w salonie lampa.

To było wyjątkowe zlecenie. Przygotowałam moodboardy, listę zakupów i wszystko zostało zaakceptowane i zrealizowane - wspomina Agata, która dorastała w Zakopanem i studiowała architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Po ukończenia studiów od razu zajęłam się projektowaniem wnętrz i tak jest do dziś. Pomysły szybko przekładają się na coś namacalnego. W każdym wnętrzu ważny jest dobry układ funkcjonalny. Wszystko powinno być ergonomiczne i wygodne dla użytkowników, ale też dopasowane do ich stylu życia, więc istotnym etapem projektowania jest rozmowa. Trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o przyszłym mieszkańcu projektowanej przestrzeni, sprawić, żeby wybrzmiało to, z czego czasem nawet on sam nie zdaje sobie sprawy.

mieszkanie przy kleparzu

Na biurku stoi pomarańczowa lampka Nessino projektu Giancarlo Mattioli z lat 60. XX wieku o charakterystycznym kształcie grzybka. Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Zdjęcie: Patryk Polewany

mieszkanie przy kleparzu

Zdjęcie: Patryk Polewany

Zobacz też:


Czytaj więcej