Fiskars Village, czyli bajkowa kraina łącząca fińską tradycję i najwyższy design

Pośród soczyście zielonych połaci lasów i surowego krajobrazu zdominowanego przez onieśmielająca naturę, dokładnie na pograniczu prostych, kolorowych drewnianych domów i wyrafinowanego, znanego na całym świecie fińskiego designu, roztacza się magiczne Fiskars Village - unikalne miejsce skupiające elitarną społeczność artystów. Mieliśmy okazję zajrzeć do ich świata.

Fiskars Village, czyli bajkowa kraina łącząca fińską tradycję i najwyższy design

Oddalone o godzinę drogi od Helsinek malownicze Fiskars Village powstało w 1649 roku i jest obecnie domem dla około 600 mieszkańców. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi

375 lat tradycji i dobrego designu

Oddalone o godzinę drogi od Helsinek, malownicze Fiskars Village powstało w 1649 roku i jest obecnie domem dla około 600 mieszkańców, którzy tworzą niezwykłą społeczność na stałe związaną z doskonałym designem. Miasteczko wypełnione urokliwymi kawiarniami, ciekawymi wystawami i hotelami, to doskonała turystyczna destynacja. 

Fiskars Village to również piękna natura. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi

Fiskars Village to również miejsce, w którym narodziła się jedna z najstarszych, nieprzerwanie działających firm w Europie, czyli Fiskars. Obchodząca w tym roku 375-lecie marka tworząca funkcjonalne produkty do ogrodu, kuchni, czy uprawiania hobby, powstała w miejscu działającej wzdłuż rzeki Fiskars huty stali. Rzeka zapewniła firmie Fiskars nie tylko nazwę – do dziś, to właśnie dzięki tradycyjnej elektrowni wodnej, w ekologiczny sposób pozyskiwana jest energia elektryczna.

Fiskars Village warto zobaczyć zarówno latem jak i zimą. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi

Na początku lat 90., dyrektor marki Ingmar Lindberg, stanął przed dylematem dalszego rozwoju Fiskars Village, które wraz ze zmianami technologicznymi, stopniowo zaczęło się wyludniać. Mając w głowie ideały Fiskars, czyli jakość, szacunek do natury i design, wpadł na pomysł, aby do fińskiego miasteczka zaprosić designerów i artystów z całego kraju. Ci, którzy przyjęli zaproszenie Lindberga stworzyli wzdłuż rzeki Fiskars niezwykłą społeczność, w której każdy z mieszkańców dawał unikalną część siebie, łączącą tradycję, naturę i najwyższej jakości design.

Kooperatywa artystyczna

Artyści i designerzy mieszkający w Fiskars Village, od 1996 roku tworzą kooperatywę artystyczną, o przyciągającej nazwie Onoma. 143 małe biznesy z obszaru designu, sztuki i rzemiosła codziennie, kreatywnie realizują zasady zrównoważonego rozwoju, życia w zgodzie z naturą i łączenia nowoczesnej technologii z tradycją miejsca.

Społeczność, w której każdy daje coś od siebie. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi

Jedną z pierwszych artystek i kluczowych postaci należących do Onomy jest Karin Widnäs, od dekad tworząca ceramikę użytkową. W Fiskars Village zbudowała wymarzony, połączony z muzeum ceramiki dom, idealnie odzwierciedlający jej twórczość. Wnętrze, które łączy surowe lokalne drewno, ceramikę, proste linie i światło wpadające przez wielkie przeszklone ściany, zostało zaprojektowane przez architekta Tuomo Siitonena i przyciągnęło międzynarodową uwagę.

Niezwykły dom Karin Widnäs. Zdjęcie: Materiały prasowe kwum.fi

Muzeum Ceramiki. Zdjęcie: Materiały prasowe kwum.fi

Członkiem kooperatywy jest również założona w 1967 roku kultowa firma Nikari, która zasłynęła ze współpracy z takimi mistrzami designu i architektury jak Alvar Aalto czy Kaj Franck. Jej fundamentem jest drewno, z którego tworzą doskonałe, współczesne i cenione na całym świecie projekty. Pracownia Nikari mieści się w najstarszym warsztacie maszynowym w Finlandii.

Pracownia Nikari mieści się w najstarszym warsztacie maszynowym w Finlandii. Zdjęcie: Materiały prasowe nikari.fi

Rozpoznawalne na całym świecie projekty Nikari. Zdjęcie: Materiały prasowe nikari.fi

Nordyckie dziedzictwo Fiskars

Choć słynący z kultowych, pomarańczowych (kolor jest uznanym znakiem towarowym!) nożyczek Fiskars, kładzie duży nacisk na nowoczesne technologie, współczesne podejście do designu i zrównoważony rozwój, wszystkie jego działania są zakorzenione w pierwotnym DNA marki.  

W rozmowie z AD Polska, Petteri Masalin, główny projektant Fiskars, mówi: "Jeśli miałbym określić, który aspekt działalności naszej marki jest dla mnie najważniejszy, powiedziałbym, że są to trzy filary: najwyższy design, szacunek do przyrody i nordyckie dziedzictwo. To ostatnie jest mieszanką natury, prawdziwych materiałów i funkcjonalności. Wszystko jest połączone, a jedno bez drugiego nie jest w stanie istnieć".

Wszystkie działania Fiskars są zakorzenione w pierwotnym DNA marki. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi

Masalin zapytany, co według niego jest najbardziej inspirujące w Fiskars Village, bez chwili wahania odpowiada: "Ludzie!".

Urokliwe Fiskars Village zimą. Zdjęcie: Materiały prasowe fiskarsvillage.fi


Czytaj więcej