1. Basilica di Siponto, 2016
Na terenie parku archeologicznego w Siponto mieszczą się ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Dzięki instalacji Edoardo Tresoldi’ego, będącej próbą rekonstrukcji kościoła, odwiedzający Siponto mogą wyobrazić sobie, jak majestatycznie prezentowała się świątynia w czasach swojej świetności. Do budowy wysokiej na 14 m instalacji Tresoldi wykorzystał aż 4500 metrów metalowej siatki.
Edoardo Tresoldi, Basilica di Siponto. Zdjęcie: © Roberto Conte
Edoardo Tresoldi, Basilica di Siponto. Zdjęcie: © Roberto Conte
2. Etherea, 2018
Instalacja powstała w ramach festiwalu Coachella w Los Angeles w 2018 roku. W skład „Etherei” wchodziły trzy neorenesansowe budowle wykonane z białej drucianej siatki. Każda z konstrukcji była wierną kopią poprzedniej, ale w nieco mniejszym rozmiarze – dawało to wrażenie matrioszek ułożonych jedna obok drugiej.
Edoardo Tresoldi, "Etherea" na festiwalu Coachella 2018. Zdjęcie: © Roberto Conte
3. Pokaz mody Marcelo Burlona, 2019
Podczas festiwalu mody w Mediolanie w 2019 roku, uczestnicy pokazu kolekcji Marcelo Burlona mogli podziwiać nie tylko najnowsze projekty argentyńskiego projektanta, ale również scenografię Tresoldi’ego. Sala, w której odbywał się pokaz została w całości zaciemniona – podświetlono jedynie rozczłonkowane fragmenty neoklasycystycznej budowli wyglądające jakby unosiły się w powietrzu.
Edoardo Tresoldi, Scenografia dla pokazu mody Marcelo Burlona. Zdjęcie: © Roberto Conte
4. Opera, 2020
W Reggio Calabria, na terenie rozległego parku z widokiem na morze Edoardo Tresoldi znajduje się instalacja Edoardo Tresoldi’ego składająca się z 46 pojedynczych kolumn. Każda kolumna ma różną wysokość – najwyższe osiągają nawet 8 m. „Opera” została pomyślana jako przestrzeń kontemplacyjna, sprzyjająca refleksji.
Edoardo Tresoldi, "Opera". Zdjęcie: © Roberto Conte
5. Sacral, 2021
Zrealizowana w ramach wystawy poświęconej Dantemu Alighieri – po jej zakończeniu, dzieło zostało włączone do stałych zbiorów Muzeum Sztuki w Rawennie, stając się tym samym pierwszą pracą artysty zakupioną przez publiczne muzeum! Instalacja Tresoldi`ego jest artystyczną wizją pierwszego kręgu piekła z „Boskiej komedii”, gdzie rezydują wielcy uczeni i filozofowie starożytności.
Edoardo Tresoldi, "Sacral". Zdjęcie: © Roberto Conte