W Łodzi powstanie przeszklona ażurowa kamienica. Ma być nową atrakcją turystyczną

Kiedyś mieściła się tu legendarna kawiarnia Hortex. Po nieudanej przebudowie, została nieestetyczna dziura, którą teraz miasto chce wypełnić ażurową konstrukcją ze szkła i metalu. Pomysł nie wszystkim przypadł do gustu.

W Łodzi powstanie przeszklona ażurowa kamienica. Ma być nową atrakcją turystyczną

Wizualizacja ażurowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Zdjęcie: UM Łodzi

Ażurowa kamienica w Łodzi

Pasaż Schillera w Łodzi w ciągu ostatnich lat przeszedł spektakularną metamorfozę, dzięki wsparciu miasta i unijnym funduszom. Prace objęły m.in. wymianę posadzki, montaż nowych ławek i oświetlenia. Ponadto, pasaż odbetonowano i zasadzono więcej zieleni. Pojawił się też kamienny stół z fragmentami historycznego planu miasta. Wiosną 2024 roku ma zostać uruchomiona również nowa fontanna.

Piękny obrazek psuje jedynie niewielki fragment kamienicy od ul. Piotrkowskiej. Tu od 2019 roku łodzian i odwiedzających miasto turystów straszy pierzeja powstała po wybudzonym pawilonie kawiarni Hort-Cafe (dawniej Hortex).

Gdy właściciele kawiarni rozpoczęli budowę ogródka, szybko okazało się, że nie mieli na top pozwolenia. Podczas likwidacji pawilonu, uszkodzili również sąsiadującą zabytkową kamienicę.

Miasto postanowiło wypełnić dziurę po wyburzonym pawilonie, budując w jego miejscu przeszkloną, ażurową konstrukcję. W zamyśle władz miejskich ażurowa kamienica ma nie tylko wypełnić dziurę po ogródku kultowej kawiarni, ale również stać się nową atrakcją turystyczną Łodzi.

kamienica

Wizualizacja ażurowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Zdjęcie: UM Łodzi

Twórcą koncepcji ażurowego budynku jest architekt miasta, Marek Janiak. Kilka lat temu, wspólnie z cenionym scenografem, Wojciechem Saloni-Marczewskim stworzył projekt „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina w Łodzi.

Niezrealizowany projekt zakładał rekonstrukcję nieistniejącego już budynku w formie ażurowej konstrukcji. Teraz pomysł postanowiono wykorzystać do wypełnienia pierzei na pasażu Schillera od strony ul. Piotrkowskiej.

Szklano-metalowa lekka konstrukcja ma nawiązywać do XIX-wiecznej eklektycznej zabudowy ulicy Piotrkowskiej. Na parterze znajdzie się miejsce dla nowego lokalu użytkowego wyposażonego w szklane ściany, przez które będzie można obserwować ulicę Piotrkowską i pasaż Schillera. Drugą i trzecią kondygnację zajmą tarasy, które zostaną zaaranżowane na ogródki sezonowe.

kamienica

Wizualizacja ażurowej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Zdjęcie: UM Łodzi

Koncepcja zaproponowana przez miasto nie wszystkim się podoba. Przeciwnicy ażurowej kamienicy krytykują projekt, twierdząc, że nie rozwiązuje realnych problemów i jest tylko kolejnym przykładem „sztuki dla sztuki”.

Innym argumentem przeciw szklanej koncepcji jest to, że ma ona nie pasować do historycznej zabudowy ulicy Piotrkowskiej. Co ciekawe, połączenie eklektycznej, XIX-wiecznej zabudowy z nowoczesną, szklaną konstrukcją zagości nie tylko w Łodzi. Na takie rozwiązanie postawił również Lublin, publikując ostatnio wizualizacje przebudowy teatru im. Juliusza Osterwy. W przypadku lubelskiego teatru, nowoczesna konstrukcja nie będzie tylko ażurowymi ścianami wypełnionymi szkłem, ale zostanie umiejętnie wkomponowana w bryłę budynku i wzbogacona zielenią.

Wygląda na to, że mimo kontrowersji i słów krytyki, szklana kamienica stanie na ulicy Piotrkowskiej. Jak informują media, jej budowa ma ruszyć w 2024 roku i potrwa do 2025 roku.

 


Czytaj więcej