Dzieło Lucio Fontany po raz pierwszy na aukcji w Polsce!

Tę wystawę przedaukcyjną w Polswiss Art naprawdę warto zobaczyć. My już sprawdziliśmy dla Was, jakie wyjątkowe prace będą licytowane już 17 września. 

Autor Maja Handke

Dzieło Lucio Fontany po raz pierwszy na aukcji w Polsce!

Materiały prasowe Polswiss Art

Najbliższa aukcja to gratka dla wielbicieli rzeźb i obiektów przestrzennych – oferta to aż 46 pozycji, wiele doskonałych nazwisk, bardzo różne style i duży rozstrzał cenowy. 

Prawdziwym wydarzeniem jest pojawienie się po raz pierwszy w polskim domu aukcyjnym pracy Lucio Fontany. To jeden z najwybitniejszy współczesnych artystów włoskich znany przede wszystkich ze swoich monochromatycznych płócien z przecięciami. „Dzieło, które z radością możemy przedstawić, pochodzi z bardzo ważnego w twórczości artysty, tworzonego od lat 50-tych, cyklu Concetto Spaziale. Fontana tworzył i niszczył zarazem. Szarpał, rwał, dziurawił – i to również widać w tej wykonanej ze szkliwionej terakoty pracy”, mówi Marzena Karpińska z Polswiss Art. 

rzeźba Mitoraj metalowa

Centurion, 1988, Igor Mitoraj

Moja rozmówczyni poleca też zwrócić uwagę na dwa wielkie – w dosłownym sensie tego słowa, ale bardzo różniące się stylem obiekty. Pierwszym jest „Centurion” Igora Mitoraja z 1988 roku – dzieło przeszło dwumetrowe. Mitoraja się kocha lub wręcz przeciwnie, ale trzeba przyznać, że ta praca może stanowić ozdobę nawet rozległej przestrzeni miejskiej. Drugim z kolei bardzo efektownym dziełem jest „Sinking star” Maurycego Gomulickiego z 2018 roku – ze stali i lakieru samochodowego. Marzena Karpińska przypomina, że „Tonąca gwiazda” została stworzona przez artystę w ramach konkursu na kuratorski projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim 16 Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. 

gwiazda rzeźba niebieska

Sinking star, 2018, Maurycy Gomulicki

Naszą uwagę przykuła też rzeźba „Cave”, 2017 Oskara Zięty, wykonana ze stali nierdzewnej przy wykorzystaniu technologii FiDU pozwalającej na tworzenie metalowych obiektów wypełnionych powietrzem, a także kolorowy „Relief nr 31” Henryka Stażewskiego z 1979 roku, niewielka praca klasyka abstrakcji geometrycznej. 

 

 

Czytaj więcej