Mieszkanie ma 60 metrów kwadratowych, jest tu część dzienna, czyli salon z kuchnią i jadalnią, gabinet, sypialnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Kiedy architekt wnętrz Damian Kozłowski, właściciel biura 74studio interior design, otrzymał ten projekt, zaczął od zmian układu funkcjonalnego. Mieszkanie wymagało lekkiej korekty - zmienione zostały proporcje korytarza, co pozwoliło odzyskać metry na większą łazienkę i wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. Zmieniony został również układ funkcjonalny kuchni i salonu, dzięki czemu powstała niewielka jadalnia z okrągłym stołem, przy którym może zasiąść cztery osoby.
Projekt wnętrz: Damian Kozłowski, 74studio interior design. Zdjęcie: Mood Authors
Nowoczesny sznyt
Aby utrzymać sznyt współczesnego budownictwa, postawiono na mikrocement, który widoczny jest w całym mieszkaniu. Wykonano z niego przede wszystkim podłogę. Do tego wykończenie w mikrocemencie pojawiło się również na ścianach w łazience, pełniąc zarówno praktyczną jak i estetyczną funkcję.
Prostotę wykończenia przełamano proporcjonalnie dużą ilością okładzin ściennych i drewnianych mebli w ciemnym orzechowo-brązowym fornirze. Okładziny drewniane pojawiają się także w sypialni.
Wyspa w oryginalnym kształcie ze ściętym bokiem, wykończona wielkoformatowym spiekiem. Zdjęcie: Mood Authors
Jadalnia, mimo że niewielka, doskonale spełnia swoją funkcję. Zdjęcie: Mood Authors
W kuchni drewno dopełnia naturalny kamień Taj Mahal, który tworzy szlachetną oprawę pomieszczenia. Jest tu też wyspa w oryginalnym kształcie ze ściętym bokiem, wykończona wielkoformatowym spiekiem.
Projektantom zależało, aby utrzymać minimalizm i ograniczyć ilość materiałów użytych do wykończenia. Wielkoformatowy kamienny spiek więc widzimy pod prysznicem, wyznaczając wizualnie tę strefę. Zmieściło dodatkowe miejsce na zabudowy do przechowywania jak również na duży blat z umywalką i lustrem. W łazience dominują ciemniejsze kolory, szczególną uwagę zwraca ciemny sufit, którego zadaniem jest nadanie bardziej intymnego charakteru wnętrza i ukrycie źródeł światła.
Wielkoformatowy kamienny spiek wyznacza strefę prysznica. Zdjęcie: Mood Authors
W łazience powtarzają się te same materiały, których użyto do wykończenia reszty mieszkania. Zdjęcie: Mood Authors
Zdjęcie: Mood Authors
W łazience zastosowano te same materiały, aby osiągnąć minimalistyczne wykończenie mieszkania. Wielkoformatowy kamienny spiek wyznacza strefę prysznica, wizualnie oddzielając jego funkcję. Dodatkowe metry zostały wykorzystane na zabudowy z miejscem do przechowywania oraz na duży blat z umywalką i lustrem. W łazience dominują ciemniejsze kolory, a szczególną uwagę przyciąga ciemny sufit, który dyskretnie ukrywa źródła światła i nadaje wnętrzu bardziej intymny charakter.
W sypialni zaś panuje nieco inny klimat. Ciepło i przytulność wprowadza drewno. Lekka konstrukcja ze spieku pełni funkcję toaletki, idealnej do porannych przygotowań. W zagłówek autorskiego projektu wbudowano dodatkowe, zintegrowane z zabudową nocne oświetlenie, które tworzy nastrojową atmosferę wieczorami, ale też zapewnia możliwość lektury. Delikatne tkaniny, miękkie poduszki i subtelne dekoracje dopełniają całości.
Autorskie meble polskich marek zapewniają unikatowy charakter. Zdjęcie: Mood Authors
Tapicerowany zagłówek połączono z drewnianą okładziną ścienną. Zdjęcie: Mood Authors
Toaletka ze spieku jest bardzo oszczędna w formie. Zdjęcie: Mood Authors
Zabudowy wykonano na indywidualne zamówienie. Zdjęcie: Mood Authors