Niestandardowa przestrzeń, czyli wyzwanie
Urządzanie i projektowanie mieszkań o niestandardowym rozkładzie to coraz częstsze wyzwanie. Jak powstał ten projekt? „Wszystko zaczęło się od spotkania z młodymi inwestorami. Ich dynamiczne osobowości musiały znaleźć odzwierciedlenie w czymś osobistym i przemyślanym w najdrobniejszych szczegółach” - wyjaśniają Giuseppe i Julie. „Głównym celem było stworzenie przestrzeni, w której mogliby żyć komfortowo każdego dnia, ale jednocześnie idealnej do przyjmowania przyjaciół i rodziny w eleganckim i wyrafinowanym otoczeniu".
Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Aranżacja wnętrza była trudna, głównie ze względu na szczególny układ pomieszczeń. Konieczna była jego zmiana pod kątem potrzeb właścicieli. „Celem było powstanie mieszkania idealnie wyważonego między zaspokojeniem potrzeb życia codziennego a tymi związanymi z życiem towarzyskim” – kontynuują Giuseppe i Julie. „Gospodarze z jednej strony chcieli czegoś funkcjonalnego i przytulnego do przyjmowania przyjaciół, a z drugiej intymnej i wygodnej części sypialnej przeznaczonej do relaksu i wyciszenia”.
Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
„Pierwotny układ mieszkania był prawdziwym wyzwaniem projektowym. Kłopotliwy by długi centralny korytarz i główne wejście ulokowane na jednym z krótszych boków planu” – precyzują projektanci. „Ta konfiguracja wymagała dokładnego przemyślenia układu, aby zagwarantować funkcjonalność, komfort i doświetlenie pomieszczeń".
Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Znaczenie koloru
Projektanci starali się nadać każdemu pomieszczeniu unikalną tożsamość, wykorzystując kolor jako element wyróżniający. Do każdego z pokojów wybrano inną paletę kolorów – w każdym przypadku odzwierciedla ona jego funkcję i atmosferę. Na przykład kuchnia jest ceglasta, co wyróżnia ją na tle całej otwartej przestrzeni. Korytarz jest w odcieniach intensywnego granatu i kontrastuje z dużym, jasnym salonem, zalanym naturalnym światłem. Z kolei w sypialni dominują delikatniejsze i bardziej relaksujące odcienie, idealne do stworzenia spokojnej i intymnej atmosfery.
Kuchnia jest strefą jednego koloru, małym odrębnym światem, który wyróżnia się na tle całej otwartej przestrzeni. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Fascynująca mieszanka antyków i współczesnego designu
Schody na antresolę z pewnością zwracają na siebie uwagę. Sprawia to także ich wyjątkowy kolor – delikatna seledynowa zieleń. Jak zdefiniowalibyśmy styl tego mieszkania? „Eklektyczne wydaje nam się właściwym słowem" – podsumowują projektanci. „To fascynująca mieszanka, która łączy elementy vintage i nowoczesne, tworząc w ten sposób harmonijną i urzekającą całość".
Giuseppe Punzo i Julie Nebout, założyciele studia La Fotosintesi wykorzystali wiele palet kolorystycznych, by podkreślić podział mieszkania na strefy. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęci: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Na tych 70 m2 nie brakuje designerskich akcentów. Dzieło Eleonory D`Angelo wyróżnia się w salonie. Wiklinowy stołek Franco Albini, lampa stołowa Venini z lat 70., żyrandol w stylu Silnovo z lat 50. w jadalni, szafki nocne Kartell – to wszystko projekty o wyjątkowych liniach, niektóre to powszechnie znane ikony dizajnu.
Ze względu na potrzeby klientów, konieczne było funkcjonalne podzielenie przestrzeni. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
„To było prawdziwe wyzwanie, aby pogodzić wszystkie potrzeby, będąc ograniczonym przez sposób, w jaki budynek jest skonstruowany: długi centralny korytarz i główne wejście na jednym z krótszych boków planu", określają projektanci. Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Przedpokój w ciemnych barwach. Casa Miranda, Neapol. Projekt wnętrz: La Fotosintesi Studio. Zdjęcie: Carlo Oriente, dzięki uprzejmości La Fotosintesi Studio.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italy.
Zobacz także:
- Klasyczne wnętrze przełamane nutą nowoczesności. Geometryczne lustro w salonie na długo pozostaje w pamięci
- Paryski apartament wykończony z pietyzmem
- 5 mieszkań z warszawskich kamienic. Wnętrza, które wzbudzają i zazdrość, i zachwyt