Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady nad projektem Muzeum Wirtualnego Wandy Rutkiewicz pracowała od wielu miesięcy. Celem było zaproszenie do świata jednej z najwybitniejszych himalaistek właśnie w 2023 roku, by upamiętnić w ten sposób 80. rocznicę jej urodzin.
Kim była niezwykła Wanda Rutkiewicz? Kiedy i z kim pierwszy raz wybrała się w góry? Jaką uczennicą była? O jakich studiach marzyła? Na te i wiele innych pytań - odpowiedzi znajdziecie, wyruszając w wyprawę po wirtualnym muzeum himalaistki.
Zdjęcie: Muzeum Wirtualne Wandy Rutkiewicz, www.fundacjahimalaizmupolskiego.pl
Portret Wandy, kreślony niemal od jej narodzin
Muzeum Wandy Rutkiewicz można odwiedzić w każdej chwili, to online`owa skarbnica wiedzy, dostępna w tym miejscu. Bogatym zbiorom tekstowym partnerują tu liczne fotografie z różnych okresów życia himalaistki, a całość pracuje na niezwykle drobiazgowy portret, kreślony niemal od jej narodzin. Wirtualny zbiór będzie sukcesywnie rozbudowywany.
- Traktujemy pracę przy tym projekcie, jako udział w swoistej wyprawie, która, choć trudna, jest fascynująca. Szczyt jeszcze daleki, a przed nami poręczówki do przejścia, szczeliny do pokonania i obozy do założenia. Możecie być pewni, że na każdym kolejnym etapie wzbogacimy muzeum o nowe interesujące materiały - mówią twórcy Muzeum Wirtualnego Wandy Rutkiewicz z Fundacji Himalaizmu Polskiego.
Zdjęcie: Muzeum Wirtualne Wandy Rutkiewicz, www.fundacjahimalaizmupolskiego.pl
Wybitna uczennica i studentka z perspektywą doktoratu
W Wirtualnym Muzeum Wandy Rutkiewicz czytamy: "Nauczyciele wychowania fizycznego widzieli w niej ponadprzeciętnie i wszechstronnie uzdolnioną sportowo nastolatkę. Trenerzy i boiskowe partnerki z Gwardii Wrocław cenili dobrze zapowiadającą się siatkarkę, a wykładowcy z Politechniki Wrocławskiej rzetelną i zdolną studentkę Wydziału Maszyn Matematycznych. Pracodawcy w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie inżyniera elektronika z przyszłością i perspektywą zrobienia doktoratu oraz, coraz częściej, długą listą usprawiedliwionych nieobecności w pracy."
Bo wybrała góry.
Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. 23 czerwca 1986 Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta i za ten wyczyn została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zdobyła osiem spośród czternastu ośmiotysięczników. Górom oddała życie. Zaginęła w maju 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.
Niemożliwe jest niemożliwym, dopóki się tego nie dokona
Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz powstało dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. To już drugie wirtualne muzeum, funkcjonujące w internetowych zasobach Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Celem Fundacji jest upamiętnianie, edukacja i promocja najważniejszych osiągnięć w dziedzinie himalaizmu polskiego jako elementu światowego dziedzictwa kulturowego, a jej patronem jest Andrzej Zawada - wizjoner, himalaista, lider i pomysłodawca wielu wypraw wysokogórskich, które już na zawsze zapisały się w historii światowego himalaizmu. Właśnie jego życie i dokonania upamiętniono w postaci pierwszego wirtualnego muzeum Fundacji. Drugie, dostępne online muzeum poświęcono Wandzie Rutkiewicz. Wszystko po to, by edukować i inspirować. I nie chodzi tylko o wspinaczkę wysokogórską, ale o życie w ogóle.
"Postacie Andrzeja Zawady i innych Lodowych Wojowników, jak zaczęto określać polskich himalaistów na świecie, są na tyle wielowymiarowe i ponadczasowe, że mogą inspirować młodych ludzi do stawiania sobie ambitnych celów i konsekwentnej ich realizacji. Lodowi Wojownicy Złotej Ery wielokrotnie udowodnili, że „niemożliwe jest niemożliwym, dopóki się tego nie dokona" - czytamy na stronie Fundacji.