Dom Słowiański od BXB Studio
Bogusław Barnaś, założyciel studia projektowego BXB chętnie czerpie inspiracje z tradycyjnej architektury ludowej. Doskonałym tego przykładem są dwa projekty nagrodzone za granicą (w tym architektonicznym Oscarem), Małopolska Chata Podcieniowa i Polska Zagroda.
Ukończony w 2023 roku Dom Słowiański również czerpie z bogatej tradycji rodzimej architektury. Pomysł na Dom Słowiański pojawił się w głowie Bogusława Barnasia, gdy ten zwiedzał Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. W skansenie architekt mógł podejrzeć, jak mieszkali pierwsi Słowianie i jak aranżowali przestrzeń wokół domów.
Skansen w Wolinie. Zdjęcie: BXB Studio
- Przebywając w przestrzeniach skansenu, bardzo wyraźnie czujemy, że nasi przodkowie Słowianie, mieszkańcy tych niezwykle prostych i pięknych form architektonicznych byli właścicielami przede wszystkim malowniczych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniały im łączność krajobrazem. Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu, w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. - mówi Bogusław Barnaś, dodając, że zaprojektowany przez niego dom stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą.
Dom Słowiański powstał dla prywatnego inwestora. Budynek charakteryzuje prosty i czytelny układ funkcjonalny oraz konstrukcyjny nawiązujący do tradycyjnej zabudowy domów pierwszych Słowian.
Dom Słowiański. Zdjęcie: BXB Studio
W projekcie Bogusław Barnaś zastosował trwałe i dobrze starzejące się materiały. Na szczególną uwagę zasługuje dach w postaci panelu na rąbek połączony z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze oraz elewacji budynku.
Zobacz też: Bogusław Barnaś zaprojektował luksusowy bunkier. Podziemny schron przetrwa wojnę i kataklizmy
Elewację natomiast pokrywają dwa rodzaje drewna – jasna naturalna, nieimpregnowana deska widoczna z wnętrza domu oraz widoczna jedynie z zewnątrz, czarna deska palona.
Warto wspomnieć, że wypalona powierzchnia deski jest bardziej odporna na wilgoć, owady, grzyby i pleśń. Dlatego doskonale sprawdza się jako trwała okładzina elewacyjna, która posłuży długie lata.
Dom Słowiański. Zdjęcie: BXB Studio
A jak prezentuje się Dom Słowiański od wewnątrz? Na parterze architekt zaprojektował funkcjonalną przestrzeń dzienną wyposażoną w salon, SPA, siłownię, a także przestrzeń gościnną i eventową. Górne piętro to pomieszczenia prywatne.
Przeszklona przestrzeń mieszkalna została otulona podcieniem zapewniającym swobodną komunikację dookoła budynku niezależnie od pogody i pory roku.
Do pełni szczęścia nie mogło zabraknąć też zewnętrznego, zadaszonego tarasu z outdoorową kuchnią. Taras posiada możliwość regulacji otwarcia dachu i ścian zewnętrznych dzięki zastosowaniu inteligentnych pergoli.
Dom Słowiański. Zdjęcie: BXB Studio
Czerpanie inspiracji z dawnej architektury to częsty zabieg stosowany przez polskich architektów. Umiejętne połączenie stylów historycznych z nowoczesnymi rozwiązaniami potrafi tchnąć nowe życie w zabytkowe budynki - świetnym przykładem jest projekt teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Oryginalnie prezentuje się również XIX-wieczna kamienica w Łodzi z nowoczesną ażurową konstrukcją.