Jak urządzić domowe spa?
Z czym się kojarzy spa? Z pielęgnacją i relaksem. Co prawda, preferencje kolorystyczne są sprawą bardzo indywidualną, istnieją barwy, powszechnie uważane za takie, które działają odprężająco. Najogólniej mówiąc, są to kolory natury, a więc odcienie niebieskiego, zieleni, beżu, bieli i jasne szarości. Unika się kolorów intensywnych, choć mogą być stosowane w dekoracjach.
Kobieca łazienka w stylu spa. Projekt: Katarzyna Szostakowska. Zdjęcie: Yassen Hristov. Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz
Centrum łazienki stanowi wanna. A cała przestrzeń bardziej przypomina luksusowe spa niż prywatny apartament. Projekt: KANDO Architects. Zdjęcie: Nate Cook
W niektórych aranżacjach odchodzi się od jasnych kolorów. Czekoladowy w połączeniu z ciemniejszymi odcieniami drewna, złotem lub miedzią jest bardzo zmysłowy. Podobnie grafit i czerń. Projekt: Agnieszka Brzostek. Zdjęcie: Paweł Ulatowski
Płytki ceramiczne czy tynk lub farbę w tych kolorach łączy się zwyczajowo z drewnem lub kamieniem. Łączenie różnych faktur i tekstur da także przyjemność dotyku. Warto również zadbać o odpowiednie tekstylia. Może to być miękki ręcznik z egipskiej bawełny, czy aksamitna poduszka do kąpieli.
Domowe spa można urządzić na każdej powierzchni. W przypadku małego metrażu większą uwagę należy poświęcić spójności aranżacji i nie przesadzić z elementami wyposażenia. Dobrze jeśli w łazience spa będziemy się trzymać zasad minimalizmu.
W małej łazience postawmy na wannę z prysznicem 2 w 1, w dużej zaplanujmy wannę wolnostojącą i kabinę prysznicową.
Meble w domowym spa muszą być nie tylko dekoracją, ale pełnić też funkcje praktyczne. Kierując się zasadami wspomnianego minimalizmu, schowajmy wszystko, co zaburza estetykę.
Przestrzeń domowego spa wypełniają obrazy i dekoracje. Zdjęcie: Getty Images
Jakie oświetlenie do domowego spa?
Miękkie i rozproszone stworzy odpowiedni nastrój. Warto zaprojektować dodatkowe oświetlenie przy lustrze. Najlepiej, jeśli zaplanujemy regulację: jasne światło do codziennych czynności i ciepła barwa do zabiegów relaksacyjnych.
Produkty wysokiej jakości
Profesjonalne salony kosmetyczne używają produktów wysokiej jakości, które zapewniają najlepsze efekty pielęgnacyjne. Zainwestuj więc w kosmetyki i odpowiednie narzędzia. Technologia staje się bardziej dostępna, więc warto to wykorzystać.
Braun Skin i·expert z rewolucyjną technologią AI. Braun Skin i·expert pozwoli osiągnąć szybkie i długotrwałe rezultaty depilacji, nawet do roku. Urządzenie łącząc się z aplikacją mobilną, automatycznie dostosowuje moc impulsów świetlnych do odcienia skóry, zapewniając przy tym spersonalizowane wskazówki dotyczące wykonywania zabiegów na poszczególnych partiach ciała w czasie rzeczywistym. Zdjęcie: materiały prasowe Braun
Zadbaj o odpowiednie dekoracje
W domowym spa rolę dekoracji może pełnić sztuka. Obrazy, ceramika, rzeźby. Oczywiście, sprawdzą się także świece czy kadzidełka. No i nie zapominajmy o lustrze.
Podłoga i ściany łazienki wykonane są z białego woskowanego betonu. Marmur, idący w górę wzdłuż ściany dla umywalki, elegancko zamyka wykonany na zamówienie mebel. Projekt: Riny Lovko i Daryny Shpuryk z biura projektowego Rina Lovko. Zdjęcie: Jewhenij Awramenko
Znajdź czas dla siebie
Zacznij jednak przede wszystkim od znalezienia czasu dla siebie. Domowy salon kosmetyczny w łazience to nie tylko pielęgnacja ciała, ale także sposób na zadbanie o dobre samopoczucie. Zamiast wykonywać zabiegi kosmetyczne w pośpiechu, potraktuj je jako rytuał. Puść ulubioną muzykę relaksacyjną lub zanurz się w ciszy, przygotuj kąpiel z olejkiem eterycznym i celebruj siebie.
Domowe spa w małej łazience. Mieszkanie w Krakowie. Projekt: polański.studio. Zdjęcie: Patryk Polewany