Dom HMZ jest przykładem jak Lucio Muniain płynnie integruje formę i funkcję, łącząc innowacje, zasady zrównoważonego rozwoju i design w doskonałej harmonii. Projekt domu znalazł się w finale prestiżowego konkursu World Architecture Festival. Przy tej okazji warto wspomnieć o polskiej realizacji pracowni Tremend, która zajęła pierwsze miejsce w tym konkursie.
Dom z betonu
W dwupiętrowym domu w San Luis Potosí mieszka sześcioosobowa rodzina. Dom zapewnia rodzinie prywatność pozostawiając wnętrze niewidoczne dla zewnętrznych obserwatorów. Dom stoi na polu golfowym, a jego bryła kontrastuje z otoczeniem. Okna schowane w niszach o różnej głębokości oferują wspaniałe widoki na otaczający krajobraz.
Dom zapewnia swoim mieszkańcom prywatność. Zdjęcie: Edmund Sumner
Ukończony w styczniu 2023 dom Casa HMZ ma 800 metrów kwadratowych. Zbudowany jest w całości z surowego betonu wylewanego do ręcznie robionych szalunków.
Autorami projektu domu z betonu jest meksykańskie studio architektoniczne Lucio Muniain. Zainspirowany Luisem Barragánem projekt Lucio Muniaina skupia się na wykorzystaniu światła wewnątrz. Poszczególne pomieszczenia domu są połączone swoistą ścieżką. Dom pomyślany jako rzeźba, wewnątrz której się mieszka, oprócz tradycyjnych funkcji pomieszczeń, tworzy dla swoich mieszkańców swojego rodzaju tajemnice, do odkrycia których konsekwentnie ta wewnętrzna ścieżka prowadzi.
O zmroku dom wygląda jak podświetlona rzeźba. Zdjęcie: Edmund Sumner
Wnętrze Casa HMZ
Na parterze znajdują się otwarte przestrzenie wspólne: salon i jadalnia, kuchnia i biblioteka. Spiralnymi schodami podążamy na piętro, na którym znajdziemy trzy duże i dwie małe sypialnie, przestrzeń wspólną i korytarz, który przez przeszkloną ścianę prowadzi na patio.
W domu są dwie identyczne pary schodów. Zdjęcie: Edmund Sumner
Surowość betonu we wnętrzu przełamują drewniane podłogi z drewna tzalam (znanego również jako caribbean walnut) i trawertyn. Sufity z białego tynku rozjaśniają pomieszczenia domu, podczas gdy stal i szkło wykorzystano jako kontrę do ciężkiego betonu.
Surowość betonu przełamuje drewno i trawertyn. Zdjęcie: Edmund Sumner
Architekt Lucio Muniain od początku widział dom jako rzeźbę. Zmiana wysokości pomieszczeń, ich skali, liczne korytarze, zewnętrzne i wewnętrzne patia narzucają rytm. A niedoskonałość materiału przyczynia się do piękna projektu.
Dom z betonu niczym rzeźba projektu architekta Lucio Muniain. Zdjęcie: Edmund Sumner
Gra światłem odgrywa w tym domu kluczową rolę. Zdjęcie: Edmund Sumner