Dom jak z wakacyjnych marzeń na greckiej wyspie

Projektantka ze Studio Pale, Leda Athanasopoulou, stworzyła na wyspie Patmos wakacyjny dom, w których wykorzystała wiele elementów lokalnego rzemiosła.

Zdjęcia Stephen Kent Johnson
Dom jak z wakacyjnych marzeń na greckiej wyspie

Z salonu wilii rozciąga się spektakularny widok na morze i wybrzeże. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

Legenda o wyspie Patmos

W Grecji każdą historię da się opowiedzieć za pomocą mitu. W przypadku Patmos, wyspy Dodekanezu (archipelagu na Morzu Egejskim), uwielbianej przez znawców stylu ze względu na jej dyskretny luksus, opowieść mówi o parze bogiń, które urzeczone pięknem zanurzonej pod wodą wyspy, wydobyły ją z głębin morza. Wówczas Helios, bóg słońca, pomógł ją osuszyć, dzięki czemu rozkwitło na niej życie. Dziś słońce nadal świeci nad Patmos, gdzie inna para greckich bogiń — tym razem w roli duetu pojawiły się architektki Katerina Tsigaridy i projektantka wnętrz Ledy Athanasopoulou — nawiązała do tej mitycznej historii, przywracając do życia starą nadmorską posiadłość.

 

Dom na wyspie PatmosAthanasopoulou i Tsigarida wspólnie zaprojektowały efektowny kominek, który jest centralnym punktem w salonu. Pomieszczenie to udekorowano zarówno współczesnymi, jak i zabytkowymi meblami – podkreślają one jednocześnie historyczną przeszłość, jak atrakcyjność te nieruchomości  tu i teraz. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Genialne położenie 

Projektantka Katerina Tsigarida współpracowała z lokalnym wykonawcą Yiannisem Stavropoulosem, aby zbudować w cieniu 100-letnich drzew oliwnych i cyprysowych nowy dom, przypominający odrestaurowaną XIX-wieczną rezydencję znajdującą się zaledwie kilka metrów dalej. Zgodnie z tradycyjną sztuką projektowania stosowaną na wyspie, dwupiętrowa prostokątna konstrukcja wchodzi w zbocze wzgórza, dzięki czemu z jej okien rozciąga się panoramiczny widok na historyczną XVI-wieczną „chorę”, czyli bielone miasto zbudowane na klifach z lazurową wodą pod nimi.

 

Leda Athanasopoulou Leda Athanasopoulou siedzi na ławce wykonanej przez lokalnych rzemieślników. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson.

 

„Przez całe życie jestem związana z tą wyspą”, mówi Athanasopoulou, która na Patmos spędziła dzieciństwo i choć ukończyła studia biznesowe za granicą, od najmłodszych lat interesowała się historycznym dziedzictwem, którego ślady obserwowała na wyspie. „Dorastanie w środowisku, w którym bardziej chodziło o autentyczność niż luksus, było bardzo inspirujące”.

 

Hołd dla lokalnego rzemiosła

Zgodnie ze stylem obowiązujacym na wyspie, projektantki trzymały się czystej, oszczędnej formy, niemal pozbawionej ozdobników. Na sufitach zamontowały belki pochodzące z drzew rosnących w lasach Góry Athos i dodały drewniane okiennice. W salonie murowana sofa na platformie ukrywa nieestetyczne klimatyzatory. Kamienna wanna i niestandardowe łóżko w głównym apartamencie zostały umieszczone we wnękach ściennych. Lokalnie wykonane ławki przykryte zostały lnianymi materacami można znaleźć niemalże wszędzie, co jest kolejnym ukłonem w stronę pracy rzemieślników z regionu.

 

„Moim celem jest zawsze wspieranie lokalnego rzemiosła i prostoty tradycyjnego greckiego wzornictwa”, mówi. „Osadzam moją pracę w miejscowym kontekście. Nie chodzi o to, że mam wizję. Robię to, na co pozwala mi budynek i otoczenie. Szanuję miejsce i jego historię”.


By pozostać w zgodzie ze swoimi zasadami Athanasopoulou szukała starych i współczesnych mebli i akcesoriów, które uzupełniałyby prace lokalnych rzemieślników, wspierając tradycyjną estetykę, a jednocześnie tworząc nowoczesną przestrzeń. Starożytne rzymskie popiersia i stoły sofra w stylu osmańskim dodają charakteru dziełom z połowy tego wieku wykonanym przez greckich artystów, takich jak George Zongolopoulos i Constantin Andreou. Niestandardowe elementy, w tym krzesła, które otaczają zabytkowy sosnowy stół w kuchni, mają subtelny, ale przyciągający wzrok design. Na głównym patio Athanasopoulou zamieniła stary kamień szlifierski w prosty, ale atrakcyjny wizualnie stół, poprzez połączenie go z blatem z marmuru Dionisos. Całość uzupełniają drewniane składane krzesła wykonane na Rodos.

 

Salon w willi na PatmosW salonie dominuje murowana sofa, która rozciąga się na całej jego długości i kryje klimatyzację. Tradycyjne elementy wystroju, takie jak kasztanowe belki stropowe pochodzące ze stoków góry Athos, drewniane okiennice i lokalnie wykonane meble, dodają pomieszczeniu ciepła i uroku. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Kuchnia w willi na PatmosKamienny blat w kuchni łączy się z drewnianymi szafkami, które współgrają z dębowymi krzesłami wykonanymi w Atenach oraz zabytkowym sosnowym stołem jadalnym znalezionym w Parmie we Włoszech. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Sypialnia w willi na PatmosŁóżko w głównej sypialni otoczone jest parą XIX-wiecznych dębowych szafek nocnych zwieńczonych miedzianymi lampami, a na wezgłowiu i narzucie znajdują się ręcznie wykonane hafty. Fotel to francuski antyk z lat 30. XX wieku. Posąg konia został wykonany przez rzeźbiarza George’a Zongolopoulosa, a autorem obrazu jest Alekos Fassianos (2025 Artists Rights Society (ARS), Nowy Jork/DACS, Londyn). Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Łazienka w willi na wyspie PatmosAthanasopoulou zaprojektowała każdy centymetr głównej łazienki. Znajduje się w niej umywalka z kamiennym blatem i drzwiami z egzotycznego drewna Niangon oraz lustro w metalowej, opływowej ramie. Kreteński garnek, rzymskie popiersie oraz postarzane mosiężne okucia i oświetlenie to bardzo świadomie dobrane dodatki. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Łazienka w willi na PatmosAthanasopoulou umieściła emaliowaną wannę w kamiennej obudowie, aby łączyła się harmonijnie z podłogą. Stara tunezyjska tkanina i brutalistyczna ceramiczna lampa wzbogacają tę przestrzeńi. Autorem obrazu jest Alecos Fassianos (2025 Artists Rights Society (ARS), Nowy Jork/DACS, Londyn). Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Pokój zabaw w willi na wyspie PatmosDom mieści się na zboczu wzgórza, przez co do piwnicy, która służy jako pokój zabaw dla dzieci, dociera bardzo mało światła słonecznego. Żeby temu zaradzić, Athanasopoulou stworzyła tradycyjny grecki świetlik, oświetlając przestrzeń tym, co nazywa „mistycznym światłem". Sofa na platformie może służyć jako łóżko dla gości, i jednocześnie być schowkiem na zabawki. Stara osmańska skrzynia i sofry (niskie stoliki do serwowania jedzenia w kulturze islamskiej) używane są jako stoliki kawowe. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Willa na wyspie PatmosPergolę ze stali typu Corten porośnie wkrótce jaśmin. Właściciele tej nieruchomości przyjeżdżali na Patmos od wielu lat. Kiedy natknęli się na ofertę nieruchomości ze zdjęciem całkowicie dzikiej łąki nad morzem, wiedzieli, że chcą ją mieć. „Nieruchomość składa się z trzech domów rozmieszczonych w ogrodzie. Chcieliśmy właśnie tu stworzyć swoje miejsce, ale też zadbać o to, co zastaliśmy”, wyjaśniają. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Willa na wyspie Patmos„Zewnętrzna jadalnio-kuchnia jest umieszczona pomiędzy dwoma łukami, przez co przestrzeń ta przypomina domek na plaży”, mówi Athanasopoulou o domku dla gości. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Willa na wyspie PatmosAthanasopoulou użyła starego kamienia szlifierskiego jako podstawy do blatu z zielonego żyłkowanego marmuru Dionisos kupionego w lokalnym składzie kamienia. Stworzyła jedyny w swoim rodzaju stół do jadalni na świeżym powietrzu. Składane krzesła zostały wykonane na zamówienie na Rodos. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Willa na wyspie PatmosWybrano naturalny kamień, aby pomóc wtopić elewację budynku w krajobraz, który obejmuje ogród cytrusowy z widokiem na Morze Egejskie, zaprojektowany przez Helli Pangalou. Zdjęcie: Stephen Kent Johnson. Stylizacja: John Derian.

 

Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD..

 

Zobacz także: 

Szmaragdowa willa zawieszona między morzem a niebem Sardynii

Niezwykłe domy Césara Manrique, czyli surrealizm na Lanzarote

Nowoczesna willa, która łączy wnętrze z otoczeniem

 

Czytaj więcej