Dobry Wzór 2025 - najstarszy konkurs wzorniczy w Polsce w nowej formule

Dobry Wzór to najstarszy konkurs wzorniczy w Polsce skierowany do producentów polskich i zagranicznych obecnych na polskim rynku. Tegoroczna odsłona, poprzedzona licznymi konsultacjami z projektantami, akademikami i ekspertami ze świata biznesu – przybiera nową formułę.

Dobry Wzór 2025 - najstarszy konkurs wzorniczy w Polsce w nowej formule

Zdjęcie: materiały prasowe

Konkurs Dobry Wzór 2025

Czym tegoroczna edycja Dobrego Wzoru będzie różnić się od swoich poprzedniczek? Organizatorzy konkursu odświeżyli zasady i kryteria oceny, wprowadzili nowe kategorie i otworzyli nowe możliwości promowania projektów wyróżnionych znakiem Dobrego Wzoru.

- Chcemy, by Dobry Wzór był kompasem w świecie projektowania. Nie szukamy jednej definicji designu, ale wskazujemy kierunki, za którymi warto podążać. Wiemy, jak różnorodne potrafią być projekty – różnią się skalą, funkcją, kontekstem. Dlatego zamiast prostych porównań, stawiamy na uważną ocenę jakości, innowacyjności i odpowiedzialności – wyjaśnia projektant i kurator konkursu, Daniel Kraszewski.

Konkurs w nowej odsłonie ma promować produkty, systemy komunikacji oraz badania i inicjatywy, które realnie wpływają na poprawę jakości życia, wspierają rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy oraz wyznaczają nowe standardy w polskim designie.

Do dobrze znanych kategorii konkursowych jak Wzornictwo produktowe czy Wzornictwo systemów wizualnych, uczestnicy mogą zgłaszać projekty w zupełnie nowej kategorii – Wzornictwo: rozwój i promocja, której celem jest podkreślenie przyszłościowego charakteru projektowania, skupiającego się na promocji, eksploracji i rozwoju wiedzy oraz kompetencji projektowych. Kategoria ta obejmuje działania, takie jak: badania, organizacja wydarzeń, opracowywanie innowacyjnych procesów projektowych oraz koncepcji produktowych. Jej celem jest kształtowanie przyszłości projektowania jako zawodu i praktyki, wspierając wymianę wiedzy, budowanie społeczności oraz rozwój środowiska projektowego. To przestrzeń dla inicjatyw, które inspirują zmiany i wytyczają nowe kierunki w świecie designu.

Szczegółowe opisy wszystkich kategorii wraz z przykładami, a także inne informacje dla zgłaszających się do konkursu znajdują się na stronie internetowej (www.dobrywzor.com).

Zgłoszenia do konkursu Dobry Wzór 2025 przyjmowane są od 15 lipca do 30 września 2025. W trakcie naboru obowiązują trzy okresy zgłoszeń: Early Birds od 15 lipca do 15 sierpnia, Regular od 16 sierpnia do 15 września i Latecomer od 16 do 30 września. Wczesne zgłoszenia są najtańsze, a najpóźniejsze – kosztują najwięcej. Warto więc nie zwlekać z aplikacją do konkursu.

Po otrzymaniu zgłoszeń, zostaną one następnie ocenione przez jurorów, którzy wytypują grupę finalistów. To spośród nich wybrani zostaną laureaci, którzy otrzymają znak Dobrego Wzoru oraz tytuł Ikony. Gala finałowa podczas, której zostaną ogłoszone wyniki konkursu, jest planowana na początek listopada, a wystawa pokonkursowa – na styczeń 2026.

Więcej informacji o konkursie i Regulamin można znaleźć na stronie Dobrego Wzoru oraz w social mediach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Zdjęcie: materiały prasowe

 

 

Czytaj więcej