Bengaluru nazywane jest Doliną Krzemową Indii – to zasługa bardzo dynamicznego rozwoju firm informatycznych oraz przemysłu nowych technologii. To region bogaty także w wyjątkową florę i faunę, którą architekci z pracowni SOM umiejętnie wykorzystali w projekcie nowego terminalu na tutejszym lotnisku.
Założenie projektowe: biofilny design
Terminal 2 międzynarodowego lotniska Kempegowda w Bengaluru ma powierzchnię 255 000 metrów kwadratowych. Jednak nie ona stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Indyjski port lotniczy wyróżnia zaproszenie natury do jego wnętrza, a właściwie zaimplementowanie jej na szeroką skalę. Architekci wykorzystali lokalne elementy, które podkreślają bogatą historię i kulturę tego miasta, ale także sięgnęli po biofilny design, czyli użyli lokalnych gatunków roślin, by stały się one elementem wyposażenia. Skąd taki pomysł? Bengaluru nazywany jest „Miastem ogrodów”, bo ponad 40 proc. jego powierzchni stanowią ogrody i parki. Naturalnym, więc było zaprezentowanie jej także tu.
Zdjęcie: Ar. Ekansh Goel © Studio Recall
Architekci z pracowni architektonicznej SOM postanowili odejść od tradycyjnej architektury lotniskowej na rzecz tej sprzyjającej dobrostanowi podróżnych. Zrezygnowali z klasycznej palety barw, a w zamian użyli delikatnych kolorów, takich jak: kremowe odcienie, beże i zielenie. Nietypowe podejście do projektowania można dostrzec również w przejściu do samego terminalu na zewnątrz. Przypomina oazę, w której dominują miejscowa flora oraz dwupiętrowe pawilony zainspirowane indyjskim rękodziełem. A to wszystko w hołdzie naturze i architekturze samego miasta Bengaluru.Spójny język projektowania z wykorzystaniem takich materiałów jak: cegły, bambus i szkło, tworzy harmonijną całość z resztą lotniska.
Zdjęcie: Ar. Ekansh Goel © Studio Recall
Podróż do bramek jak spacer na łonie natury
Aby nie zakłócać naturalnego charakteru wnętrza Terminalu nr 2, architekci pokryli wszystkie widoczne elementy, takie jak świetliki oraz stalowe konstrukcje, szybko rosnącym bambusem. Terminal dosłownie mieni się naturalnym światłem, a to dzięki specjalnej konstrukcji dachu, która jest jednocześnie jedną z najlżejszych na świecie. Całość uzupełniają nietypowe meble, które są nie tylko komfortowe, ale także nadają tej publicznej przestrzeni iście domowy klimat.
Zdjęcie: Ar. Ekansh Goel © Studio Recall
Głównym celem firmy SOM było osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w całym projekcie, co zaowocowało zastosowaniem rozwiązań takich jak zbieranie deszczówki i korzystanie z energii odnawialnej. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań miejsce uzyskało międzynarodowe certyfikaty LEED Platinum i IGBC Platinum. Tym samym czyniąc Terminal 2 prawdziwym wzorem nowoczesnej architektury lotniskowej.
Ekologia i zrównoważony design
Podobnie jak lotnisko Changi w Singapurze, Terminal Bengaluru wpisuje się w nurt biofilnego designu. Terminal 2 na lotnisku BLR ma zapewnić podróżnym prawdziwie kojące doświadczenie. Ale nie tylko. Łącząc architekturę z naturą tworzy tętniące życiem centrum zarówno dla podróżnych jak i mieszkańców Bengaluru.
Zdjęcie: Ar. Ekansh Goel © Studio Recall
Wykorzystanie energii odnawialnej, gromadzenie deszczówki oraz przemyślany projekt przyczyniają się do zwiększenia świadomości ekologicznej. Innowacyjne podejście firmy SOM, podkreśla jak ważne jest samopoczucie podróżnych. Stosowanie lokalnie pozyskiwanych materiałów, w tym bambusa i rodzimej flory, oferuje przebywającym tu możliwość doświadczenia przyrody, wpływając tym samym na ich dobrostan i wprawiając w dobry nastrój.