DESA Unicum odkrywa piękno rzemiosła artystycznego PRL. Zobacz wystawę Design. Walka o piękno

Wystawa „Design. Walka o piękno” w DESA Unicum odkrywa piękno zaklęte w przedmiotach codziennego użytku. Jest również hołdem złożonym artystom, którzy z rzemiosła uczynili sztukę. Otwarcie wystawy odbędzie się 24 lutego, w ramach kolejnej edycji DESA DESIGN DAYS.

DESA Unicum odkrywa piękno rzemiosła artystycznego PRL. Zobacz wystawę Design. Walka o piękno

Na wystawie "Design. Walka o piękno" znajdzie się blisko 150 obiektów. Zdjęcie: DESA Unicum

Święto polskiego dizajnu w DESA Unicum

W najbliższą sobotę, 24 lutego w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona DESA DESIGN DAYS. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę „Design. Walka o piękno” i wziąć udział w spotkaniach z ekspertami.

Katarzyna Jasiołek opowie o swojej najnowszej książce „Tkanina. Sztuka i rzemiosło”. Anna Maga, kustoszka Zbiorów Wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie oprowadzi chętnych po wystawie i przybliży działalność przedwojennej Spółdzielni „Ład”, natomiast Julia Majewska z Uniwersytetu Warszawskiego zdradzi tajniki powstawania neonów w PRL.

Wystawa Design. Walka o piękno

Wystawa „Design. Walka o piękno”, która potrwa od 24 do 29 lutego przeniesie nas do jednego z najbardziej fascynujących okresów polskiego rzemiosła artystycznego, czyli do lat 50., 60. i 70. XX wieku. Na ekspozycji znajdzie się również niewielka grupa obiektów pochodzących z okresu międzywojennego.

Patronką wystawy jest Wanda Telakowska, artystka sztuk plastycznych i wieloletnia dyrektor ds. artystycznych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. To właśnie ona dyktowała kanon piękna w powojennej Polsce i czuwała nad projektami przedmiotów użytkowych, które miały trafić do masowej produkcji.

desa

Bydgoskie Fabryki Mebli, proj. Rajmund Teofil Hałas, Regał, Zestaw typ 1329, lata 60. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum

Wanda Telakowska za punkt honoru postawiła sobie, by w każdym domu znajdowały się piękne przedmioty. W czasie jej pracy w IWP powstało ponad 130 wzorów, które produkowane były w fabrykach porcelany w Ćmielowie, Wałbrzychu, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach i Tułowicach.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego kontynuował działalność przedwojennej Spółdzielni Artystycznej „Ład”, reprezentując kanon porządku oraz estetyki pod hasłem „walki o piękno”. Walka miała na celu estetyzację przestrzeni życia codziennego.

Widać to doskonale na wystawie w DESA Unicum, gdzie zgromadzono blisko 150 obiektów, z których największą grupę stanowią te pochodzące z lat 50.-70. XX w., wyróżniające się abstrakcyjnym designem, asymetrycznym kształtem i intensywnymi kolorami. Wśród artystów, których prace zobaczymy na wystawie znaleźli się m.in. Rudolf Krzywiec, Lucjan Kintopf, Irena Czjakówna, Kazimierz Holewiński, Janusz Bersz, Malwina Konopacka czy Michał Korchowiec.

desa

Lubomir Tomaszewski "Siłacz" (Atleta), lata 50.-60. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum

Wielbicieli neonów z pewnością zainteresuje pochodzący ze Szczecina neon „SAM”. Neon jest fragmentem napisu „Sam Spożywczy” i pierwotnie widniał przed wejściem jednego ze sklepów spożywczych „Społem”. Na wystawie w DESA Unicum znajdziemy również inny neon – napis „DAMA/ADAM” z lat 70.

Zarówno wstęp na wystawę „Design. Walka o piękno”, jak i na wydarzenie DESA DESIGN DAYS jest bezpłatne.

desa

Neon "SAM", lata. 70. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum


Czytaj więcej