Wystawa „Dudki PRL-u” w House of Diamond
Od początku działalności House of Diamond, Katarzyna i Piotr Janiszewscy, założyciele marki, część swojego atelier w Fabryce Norblina przeznaczyli na działalność artystyczną. Prywatnie kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki, zapragnęli dzielić się swoją pasją z gośćmi House of Diamond, szukając jednocześnie „diamentów” wśród twórców. W ostatnim roku atelier gościło takich artystów jak Angelina Markul, Sasza Wiktor i Joanna Hawrot.
Z okazji pierwszych urodzin House of Diamond, jego właściciele poszli o krok dalej i otworzyli przed odwiedzającymi drzwi do prywatnego świata zbiorów, pokazując gromadzoną przez lata kolekcję ceramiki i porcelany z lat 50. i 60. XX wieku.
Wystawa figurek ceramicznych z PRL-u w atelier House of Diamond. Zdjęcie: materiały prasowe
- W Polsce był to czas dynamicznych zmian, odbudowy oraz modernizacji, które znalazły swoje odzwierciedlenie w sztuce użytkowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów ówczesnego wzornictwa są figurki ceramiczne – niewielkie dzieła sztuki, które do dziś zachwycają precyzją wykonania i wyjątkowym stylem. Stały się one niezwykle popularnym elementem dekoracyjnym w domach, będąc jednocześnie świadectwem kunsztu artystów i rzemieślników. Ich forma i tematyka odzwierciedlają ducha epoki: od stylizowanych sylwetek zwierząt po eleganckie postaci kobiece i dynamiczne scenki rodzajowe – opowiada Piotr Janiszewski.
Wystawa figurek ceramicznych z PRL-u w atelier House of Diamond. Zdjęcie: materiały prasowe
Tego typu figurki produkowane były w różnych zakładach porcelany, przy czym szczególnie istotną dla rozwoju polskiego designu ceramicznego była fabryka w Ćmielowie. To właśnie tam powstawały figurki o niezwykle smukłych, nowoczesnych kształtach, które wyznaczały nowe trendy w sztuce użytkowej. Na ekspozycji w House of Diamond znalazły się legendarne projekty tzw. „wielkiej czwórki”, czyli wybitnych projektantów tamtego okresu: Henryka Jędrasiaka, Lubomira Tomaszewskiego, Hanny Orthwein i Mieczysława Naruszewicza.
Wystawa „Dudki PRL-u” czynna codziennie w godzinach pracy atelier od 10:00 do 20:00, do połowy czerwca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Wystawa figurek ceramicznych z PRL-u w atelier House of Diamond. Zdjęcie: materiały prasowe
Zobacz też:
- Wystawa Aliny Szapocznikow w Ravensburgu. Na ekspozycji ponad 80 rzeźb i grafik
- W Łodzi otwiera się wyjątkowa wystawa. „St Ives i gdzie indziej” podejmuje dialog między sztuką polską i brytyjską
- Wystawa prac Janusza Tarabuły w Muzeum Narodowym w Krakowie. Artysta należał do słynnej Grupy Krakowskiej