Podczas 62. edycji Salone del Mobile w Mediolanie swoją kolekcję zaprezentuje Daniel Kołodziejczak.
Projektant młodego pokolenia to pasjonat podróży i designu, obie te dziedziny znajdują wyraz w jego dotychczasowej twórczej biografii. Aktualnie mieszka w Mediolanie, ale projektowanie studiował w Via Design w Danii - jednej z najbardziej renomowanych instytucji oferujących edukację w dziedzinie designu. Nauki pobierał także na Uniwersytecie Amsterdamu, jednym z najważniejszych uniwersytetów w Holandii i jednocześnie jednej z najstarszych uczelni w Europie. Swoją wrażliwość artystyczną rozwijał także na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Londynie.
Daniel Kołodziejczak. Zdjęcie: Damian Noszkowicz
Design Daniela Kołodziejczaka
Otwartość Kołodziejczaka na kulturową różnorodność i jego pasja do odkrywania miejsc nieznanych, znacząco wpłynęła na jego proces projektowy, interpretację ponadczasowego piękna i poszukiwanie go w głęboko kosmpolitycznej rzeczywistości.
Przez 8 lat pracował jako projektant biżuterii w Paryżu i Mediolanie, a jego zamiłowanie do kamieni wciąż jest istotnym elementem, który wyraźnie widoczny jest w pierwszej kolekcji mebli i oświetlenia jego autorstwa.
Kolekcja Antechamber. Projekt: StudioDanielK. Zdjęcie: Paolo Abate
StudioDanielK
Obiekty, które będą prezentowane po raz pierwszy podczas Salone del Mobile, czerpią inspirację z projektów wydobywających piękno natury. Nawiązują do fundamentalnych koncepcji architektury, sytuując się między doskonałością geometryczną architektury a naturalną złożonością marmurów i drewna. Filozofia projektowania Kołodziejczaka odzwierciedla ponadto eklektyczną estetykę, jak i zamiłowanie do sztuki i podróży.
Kolekcja Antechamber. Projekt i wizualizacja: StudioDanielK
Kolekcja Antechamber
Polski projektant swoją pracownię StudioDanielK założył razem w konsultantką rynku luksusowego Dianą Arce, w ubiegłym roku w Mediolanie. A jego pierwsza kolekcja Antechamber zadebiutuje już podczas kwietniowych targów designu Salone del Mobile 2024. Nazwa kolekcji idealnie partneruje założeniom projektanta, oferując zaproszenie do kreatywnego wszechświata i estetyki pracowni StudioDanielK.
To otwarcie dialogu między klasycznymi tendencjami we włoskiej architekturze a radykalnym podejściem inspirowanym brazylijską architekturą modernistyczną. W kolekcji wybrzmiewają także fascynacje pracami polskich twórczyń - Alicji Kwade, współczesnej artystki wizualnej, której rzeźby i instalacje skupiają się na podmiotowości czasu i przestrzeni oraz Magdaleny Abakanowicz, rzeźbiarki, twórczyni tkaniny artystycznej i profesorki sztuk pięknych, której dziedzictwo nadal obecne jest w świecie sztuki, a jej prace nadal inspirują i poruszają widzów na całym świecie.
Kolekcja Antechamber. Projekt i wizualizacja: StudioDanielK
Kolekcja StudioDanielK wydobywa piękno tkwiące w surowych i powściągliwych materiałach, gdzie marmury pozyskane z ziemi są przekształcane w geometryczne i strukturalne kształty. To miks brutalizmu czerpany z rodzinnego kraju projektanta, elegancji Paryża i Mediolanu i natury wprost z architektonicznych cudów Brazylii. Antechamber to artystyczny dialog o ponadczasowej naturze architektury i materiałów.
- Plenery z marmuru Rouge du Roi i Saint Laurent, kule z przezroczystego miodowego onyksu, osadzone są w meblach jak kamienie szlachetne w biżuterii. Inspirowana włoskim rzemiosłem z marmuru i brazylijskimi arcydziełami z drewna, Antechamber tworzy napięcie między ciężarem materiałów a lekkością ich linii - opowiada Daniel Kołodziejczak o swojej pierwszej kolekcji.
Antechamber tworzy 10 elementów, wyprodukowanych we Włoszech i w Polsce. Marmur wyprodukowała włoska marka Bufalini, popularna na rynku zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, dostarcza swoje produkty do klientów na całym świecie. Jej marmur zdobi wiele prestiżowych budynków, hoteli, obiektów publicznych oraz prywatnych rezydencji na całym świecie.
Drewno i inżynierię wykonała włoska firma 0039, która specjalizuje się w projektowaniu nowoczesnych i designerskich mebli. Cechuje je wysoka jakość wykonania oraz innowacyjne podejście do designu. Produkty 0039 są często doceniane za swoje minimalistyczne formy, eleganckie linie i funkcjonalność. Kolekcja Antechamber. Projekt: StudioDanielK. Wizualizacja: Kacper Niezabitowski
Oświetlenie wyprodukowała polska marka Promar, wykonująca oświetlenie, znana z wysokiej jakości swoich produktów. Kolekcja Antechamber. Projekt: StudioDanielK. Zdjęcie: Paolo Abate
Kolekcja Kołodziejczaka kwestionuje sposób, w jaki światło i cień organizują przestrzeń: stolik kawowy zaciera granice między drewnem a marmurem w grze delikatnych brązowych odcieni, a taboret z dymionego eukaliptusa zawieszony na blokach przezroczystego onyksu wydaje się unosić na świetle. Między radykalną czystością a klasycznymi materiałami, Antechamber bada napięcie między dążeniem do nowego a komfortem znanego.
Alcova 2024
Prace Daniela Kołodziejczaka będzie można zobaczyć 9-12 kwietnia w showroomie projektanta w Mediolanie i 15-21 kwietnia podczas siódmej edycji wydarzenia „Alcova”, które odbywa się zawsze w wyjątkowych przestrzeniach, często w historycznych budynkach i obiektach o niekonwencjonalnym charakterze.
W tym roku będą to dwie najbardziej niezwykłe wille w obszarze metropolitalnym Mediolanu: Villa Borsani i Villa Bagatti Valsecchi. W tej drugiej kolekcję zaprezentuje StudioDanielK. Jak co roku, będzie to miejsce spotkań dla projektantów, architektów, twórców i entuzjastów designu, którzy mogą wymieniać się pomysłami, inspiracjami i doświadczeniami. Alcova jest znana z organizacji pokazów, wystaw i prezentacji eksperymentalnych projektów, które definiują kulturę designu.
Gdzie jeszcze odbędą się ważne targi designu w 2024 roku? Prezentujemy listę 18 najważniejszych wydarzeń w Europie.