Czytelnicze wybory Natalie Portman dla Dior Book Tote Club. 6 tytułów, które wpłynęły na życie aktorki

Luksusowy dom mody Dior pokazał  najnowszą odsłonę Dior Book Tote Club z udziałem aktorki i ambasadorki marki - Natalie Portman. Kilkuminutowy film to niezwykła okazja, by zanurzyć się w literackim świecie aktorki. Portman prezentuje swoje wybory czytelnicze, które pozostawiły w jej życiu niezatarty do tej pory ślad. Opowieść o literaturze odbywa się w historycznych przestrzeniach Sali Labrouste, głównej czytelni spektakularnej Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu.

Czytelnicze wybory Natalie Portman dla Dior Book Tote Club. 6 tytułów, które wpłynęły na życie aktorki

Natalie Portman X Dior Book Tote Club. Zdjęcie: Marion Berrin

Dior Book Tote Club to inicjatywa luksusowego domu mody Dior, która koncentruje się na promowaniu torby Dior Book Tote poprzez różnorodne wydarzenia, kampanie i współprace. 

Kolejne odsłony serii Dior Book Tote Club bezpośrednio nawiązują do nazwy torebki i stały się idealnym pretekstem, by pokazać jak głęboki wpływ mają książki na nasze życie. Dzięki tej inicjatywie Dior oddaje hołd słowu pisanemu, jednocześnie wzmacnia głęboko zakorzenione związki marki z bogactwem kulturowym i artystycznymi wizjami. Kolejne odsłony cyklu zabierają widza do niezwykłych bibliotek i księgarń.

Natalie Portman X Dior Book Tote Club. Zdjęcie: Marion Berrin

Podczas Dior Book Tote Club Natalie Portman promuje także torbę Dior Book Tote zaprojektowaną przez Marię Grazię Chiuri. Aktorka wybrała model haftowany białym motywem wielokolorowych meksykańskich Millefiori z motylami i kwiatami autorstwa Pietro Ruffo. Zdjęcie: Marion Berrin

Tym razem w znanym już cyklu Dior Book Tote Club swój literacki świat odkrywa przed nami Natalie Portman, towarzyszy jej torba Dior Book Tote, a tłem dla krótkiej opowieści o książkach stały się niezwykłe przestrzenie Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu. 

6 książek, które wpłynęły na życie Natalie Portman

Aktorka w ramach cyklu Dior Book Tote Club podzieliła się tytułami 6 wyjątkowych książek, które z wielu powodów uznaje za swoje najważniejsze odkrycia czytelnicze. Oto one:

Susan Sontag „O fotografii”

Susan Sontag była amerykańską pisarką, eseistką, krytykiem literackim i społecznym oraz aktywistką. Do najbardziej znanych jej dzieł należą eseje "Przeciw interpretacji" (1966), "O fotografii" (1977) oraz powieść "The Volcano Lover" (1992).

Natalie Portman na swojej liście niezwykle inspirujących książek wymienia esej „O fotografii”, wydany po raz pierwszy w 1977 roku. Sontag analizuje w nim wpływ fotografii na społeczeństwo, kulturę i sztukę. Bada różnorodne aspekty fotografii, w tym jej relację do rzeczywistości, jej potencjał jako narzędzia dokumentacyjnego oraz jej rolę w tworzeniu i kształtowaniu naszych wyobrażeń o świecie. Książka jest często uważana za klasykę w dziedzinie teorii fotografii i stanowi istotne źródło refleksji na temat natury obrazu fotograficznego oraz jego znaczenia w kulturze współczesnej.

Z opisu wydawcy: „Fotografie są wszędzie. Od sztuki wysokiej po albumy rodzinne po dowody sądowe, dokumentują świat wokół nas. I czy używamy ich do ujawniania, odkrywania czy zapamiętywania, posiadają one trwałą moc”.

Elena Ferrante „Genialna przyjaciółka”

„Genialna przyjaciółka” to przepełniona emocjami seria powieści, która poruszyła ludzi na całym świecie. Jeszcze większą sławę zyskała dzięki stworzonemu na jej podstawie serialowi o tym samym tytule (dostępny na platformie HBO). 

O czym jest powieść, która zachwyciła Natalie Portman? To historia o trwającej przez długie lata przyjaźni między dwoma kobietami. Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że przyjaciółka wprowadziła w życie swoje odwieczne pragnienie zniknięcia ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swego istnienia. Chcąc znaleźć wytłumaczenie dla tego gestu, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tu rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przeniesie czytelnika w lata 50. ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

Benjamin Labatut „Straszliwa zieleń”

Wśród wyborów czytelniczych Natalie Portman pojawia się także Benjamin Labatut. „Straszliwa zieleń” jego autorstwa znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych książek 2021 roku w rankingu "The New York Times Book Review", a także trafiła do finału Nagrody Bookera.

W „Straszliwej zieleni” Labatut przeprowadza czytelnika przez życiorysy wielkich ojców nauki, takich jak Schrodinger, Schwarzschild, Einstein, Heisenberg czy Grothendieck. Opisuje ich niezwykłą inteligencję, umiejętności i pasję w dążeniu do doskonałości. Autor odnosi się do wpływu matematyki i fizyki na rzeczywistość oraz pokazuje, że nauka może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Przywołuje również bolesne wydarzenia z historii, takie jak II Wojna Światowa i obozy śmierci, aby ukazać, jak dobro płynące z nauki, jeśli trafi w nieodpowiednie ręce, może być wykorzystane w okrutny sposób. Labatut pokazuje, jak wielkie odkrycia naukowe często wiązały się z koszmarem, szaleństwem lub zbrodnią. Wszystkie eseje skłaniają do głębokiego zastanowienia się nad granicami ludzkiej wiedzy i moralności.

To podróż przez szalony, nieraz okrutny XX wiek: czas wielkich odkryć i wielkich zbrodni, które nierozerwalnie splatają się w biografiach bohaterów Straszliwej zieleni. Autor prowadzi nas przez sanatoria dla gruźlików, okopy I wojny światowej, komory gazowe Auschwitz i aule największych uniwersytetów. Opisuje naukową rewolucję oraz największych rewolucjonistów: tych, którzy potrafili odkrywać nowe światy, ale długo pozostawali ich jedynymi mieszkańcami.

Rebecca Solnit „Nadzieja w mroku”

Na liście Natalie Portman pojawiła się także jedna z najlepszych książek XXI wieku - „Nadzieja w mroku". Rebecca Solnit to amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Napisała kilkanaście książek z pogranicza antropologii, filozofii i polityki, m.in. wielokrotnie nagradzaną "Eadweard Muybridge and the Technological Wild West" oraz "Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne". Publikuje w wielu pismach, m.in. „Harper’s Magazine” i „Guardian”. W Polsce do tej pory ukazały się jej zbiory esejów: "Mężczyźni objaśniają mi świat", "Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne", "Matka wszystkich pytań", "Wspomnienia z nieistnienia", i właśnie "Nadzieja w mroku" - książka napisana przeciwko zwątpieniu, jako płomienne wezwanie do działania na rzecz zmiany.

Z opisu wydawcy: „Nadzieja tkwi w założeniu, że nie sposób przewidzieć, co się stanie w przyszłości, i że w tej szczelinie niepewności powstaje przestrzeń do działania” – twierdzi Rebecca Solnit. Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, jak wielki wpływ na bieg historii mogą mieć drobne zdarzenia i nasze jednostkowe postawy. Zmiana rodzi się długo, ale czasem wystarczy iskra, by dokonała się w jednej chwili. Książka jest kroniką takich właśnie, zakończonych częściowym lub całkowitym sukcesem, przedsięwzięć podejmowanych przez mniejsze i większe grupy ludzi, którzy chcieli zburzyć istniejący porządek i zmienić świat na lepszy – od upadku muru berlińskiego i rewolucji zapatystów, poprzez marsze alterglobalistów, jaśminową rewolucję, aż po niebywałe akty solidarności i pomocy okazywanej w sytuacji klęsk żywiołowych lub nieoczekiwane zwycięstwa ekologów w walce o czystą energię.

Judith Revault d`Allonnes i Amélie Galli "Todd Haynes: Chimères américaines"

Szczególnie intrygującym (ponownym) odkryciem dla Portman jest książka "Todd Haynes. Amerykańskie Chimery" autorstwa Judith Revault d`Allonnes i Amélie Galli, która przygląda się błyskotliwej karierze filmowca Todda Haynesa, uznawanego za jednego z czołowych reżyserów kina niezależnego. Zasłynął takimi tytułami, jak "Daleko od raju" z 2002 roku czy „Carol" z 2015 roku. Do jego wybitnych dzieł dołączyła „Obsesja” - mistrzowska, szokująca, niewygodna i jednocześnie ugruntowująca pozycję jako twórcy dzieł wybitnych, poruszających tematy, które społecznie uwierają. W głównej roli obok Julianne Moore wystąpiła właśnie Natalie Portman.

Shirin Neshat

Portman wymienia także inspirujący album fotografii irańskiej artystki video artu, reżyserki, scenarzystki i producentki filmowej, mieszkającej w Nowym Jorku. Neshat stała się rozpoznawalna na skalę międzynarodową w 1999, gdy wygrała Międzynarodową Nagrodę XLVIII na Biennale w Wenecji pracą Turbulent and Rapture. W Rapture artystka po raz pierwszy posłużyła się czystą, poetycką fotografią, minimalistyczną w formie, wywołującą emocjonalny szok.

 

Polecamy także:

Czytaj więcej