Komponowanie palety
„Wszystko zaczęło się od różu. Tak mogłabym zacząć opowieść o inspiracji, która zakreśliła wizję tego wnętrza” – mówi architektka wnętrz Agnieszka Ziomek, opowiadając o mieszkaniu stworzonym dla młodej, barwnej i ambitnej kobiety. „Różowa wanna i różowa łazienka!” – usłyszała od inwestorki na początku. Kolejno doszła butelkowa zieleń i czerwień. „Mieszkanie jest odzwierciedleniem osobowości właścicielki, która na co dzień pracuje w szpitalu w dość monochromatycznych przestrzeniach. Tu to kolor gra pierwsze skrzypce, kiedy wybrałyśmy kilka bazowych szukałam konkretnych odcieni, które dobrze się z sobą połączą”.
Na dolnym poziomie usunięto większość ścian działowych. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Widok na otwarta na salon kuchnię ze schodów prowadzących na górny poziom mieszkania. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
W części kuchennej zaplanowano wyspę z barem i stołkami. Obok znajduje się wygodny stół jadalniany. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Czas zmian
Zastany układ funkcjonalny w dwupoziomowym apartamencie mającym 130 m² zlokalizowanym w Słupsku został zmieniony. Mieszkanie zamieszkuje jedna osoba, otwarto więc przestrzeń i usunięto część ścian. Od wejścia ciągnie się szeroki korytarz z szafami w zabudowie i ścianą wyłożoną kolorowymi lustrami. Jedna z tafli kryje drzwi prowadzące do łazienki wyłożonej zielonymi wielkoformatowymi płytkami i szkliwionymi „cegiełkami” , z którymi kontrastują czerwone meble. Ściany na parterze wyburzono, tworząc miejsce dla wyspy kuchennej i stołu. Jedynie sypialnia gościnna pozostała wydzielona. Zaprojektowane na nowo przez Agnieszkę schody prowadzące na antresolę przeniesiono na inną stronę pomieszczenia. Górny poziom mieści strefę prywatną z sypialnią, łazienką zlokalizowaną w szklanym kubiku oraz ukrytą garderobę.
Łazienka ma formę boksu w sypialni. Odseparowana jest od niej szklaną ścianą, którą w razie potrzeby można zasłonić. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
W sypialni pojawiły się kobaltowe elementy – to motyw powtarzający się w całym mieszkaniu. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Mocne wrażenia
Kolory zastosowane w strefie dziennej to kobalt i intensywny szałwiowy odcień zieleni, przełamane miedzią i mosiądzem oraz ocieplającym wnętrze drewnianymi elementami. Podłogę wyłożono gresową płytką o delikatnym wzorze lastryko. Tę samą płytkę zastosowano w postaci fartucha ściennego nad blatem roboczym w kuchni. Kuchenna zabudowa umiejscowiona jest na jednej długiej ścianie, a dzięki podziałowi na głęboką strefę przechowywania i płytsze, przeszklone regały po przeciwnej stronie, nie przytłacza. „By znaleźć odpowiedni odcień zieleni na fronty dolnych szafek zrobiliśmy trzy próbki. By kolor nie kojarzył się z miejscem pracy właścicielki, nie mógł przypominać odcienia używanego tradycyjnie w szpitalach”. Przy zaoblonej wyspie kuchennej stanęły pomalowane przez właścicielkę hokery. Jej dzieło to także abstrakcyjny obraz i lustro w sypialni wykonane za pomocą pianki montażowej.
Widok na hol wejściowy. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Od wejścia ciągnie się szeroki korytarz z szafami w zabudowie i ścianą wyłożoną kolorowymi lustrami. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Na zamówienie
Tapicerowana sofa w odcieniu bladego różu oraz łóżko znajdujące się w sypialni na piętrze powstały według projektu Agnieszki. W górnej części mieszkania ciemna ultramaryna i róż zostały zrównoważone pastelowymi barwami. W łazience, którą można przesłonić grubymi welurowymi zasłonami, pojawiła się różowa, wolnostojąca wanna, o której marzyła klientka. Ściany zostały pomalowane na kolor wanny. Umywalka z szafką i misa wc mają matowy ciemnoniebieski odcień. Podłogę zdobią wzorzyste kafle włoskiej marki 41 zero 42.
Barwę ścian w łazience dobrano pod kolor wolnostojącej wanny. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Właścicielka marzyła o różowej wannie. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Kobaltowe szafki w łazience – zostały przecięte poziomą półką na drobiazgi. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Radość górą
„Choć wnętrze nie zostało zaprojektowane w konkretnej stylistyce, wpisuje się w trend Joyful Aesthetic, który wprowadza pozytywną energię i optymizm. To projekt przyjazny, a zarazem funkcjonalny dla użytkownika” – mówi projektantka, która, zanim w 2018 roku otworzyła swoją pracownię AZ INTERIOR DESIGN, zajmowała się projektowaniem mebli i oświetlenia. „Projektowanie to dla mnie coś więcej niż zawód – to sposób myślenia, patrzenia na świat i rozumienia potrzeb drugiego człowieka. To codzienna praca pełna zaangażowania, rozmów, kompromisów i poszukiwań. Dobry projekt powstaje wtedy, gdy dwie strony i klient i projektant czują satysfakcję”.
Łazienka dla gości jest w zieleni, przełamanej czerwoną szafką pod latem umywalki. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Jednym z oryginalnych dodatków jest bateria umywalkowa o nietypowym kształcie. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Fragment łazienki dla gości. Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Architektka wnętrz Agnieszka Ziomek, Zdjęcie: Inkadr Fotografia.
Zobacz także:
Warszawski apartament inspirowany stylem mid century modern