Czterech architektów wyjaśnia, jak regał na książki może stać się głównym bohaterem funkcjonalnego wnętrza
Znajdujące się w samym sercu rzymskiej wioski olimpijskiej mieszkanie o powierzchni 110 metrów kwadratowych, zostało poddane gruntownej renowacji, która nadała mu współczesny charakter. Pomysł na projekt zrodził się w kreatywnych umysłach czterech architektów – Valentina Anselmi, Marka Grippo, Matteo Murzi i Valerio Palmieri ze studia gamp! Pomysł był tyleż prosty, co rewolucyjny: czy książki mogą zdecydować o wystroju wnętrza? Okazało się, że jak najbardziej. Regał okazał się elementem nadającym ton i kształtującym przestrzeń.
„Wyobraziliśmy sobie regał, który będzie nie tylko meblem, ale malowniczym tłem, strukturą kształtującą przestrzeń bez całkowitego jej zamykania”, mówią architekci. To wnętrze ożywa dzięki dwóm ikonom designu: stolikowi LC6 Le Corbusiera dla Cassiny (1978) i krzesłom Seconda 602 zaprojektowanym przez Mario Bottę. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Fascynacja książkami
W świecie projektowania wnętrz rola książek często jest ograniczana do obiektów tła, dekoracyjnych elementów umieszczonych na półkach, czasem nawet są uporządkowane według koloru lub rozmiaru. W tym przypadku kolorowe tomy stają się strukturalną esencją domu, żywymi elementami, które prowadzą dialog z przestrzenią. „Wyobraziliśmy sobie regał, który będzie nie tylko meblem, ale malowniczym tłem, strukturą kształtującą przestrzeń bez całkowitego jej zamykania”, mówią architekci.
Na pierwszym planie kultowe krzesło z podłokietnikami i pomalowaną na czerwono stalową ramą z oparciem wykonanym z cylindrycznych czarnych elementów. To model Seconda 602 zaprojektowany przez Mario Bottę. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Brutalistyczno-przemysłowy styl
Dzięki temu projektowi powstał salon, który tworzy otwartą przestrzeń. Całość zalana jest naturalnym światłem dzięki dużym, biegnącym wzdłuż ścian oknom. I to właśnie w tym miejscu regał na książki jest nie tylko elementem użytkowym, ale również konstrukcyjnym – niczym ściana oddziela część dzienną od sypialnej. Nie przerywa on wizualnej ciągłości, ale ją podkreśla i tworzy głębię. Ten regał jest niczym strój szyty na miarę, który rozciąga się na wysokość i szerokość, zdolny przy tym pomieścić setki woluminów bez przytłaczania pomieszczenia.
W salonie nad stalowo-szklanym stołem LC6 Le Corbusiera (Cassina) wisi czerwona lampa Koinè zaprojektowana przez Mandalaki Studio dla Luceplan. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Ikony designu: Mario Botta i Le Corbusier
Wystrój mieszkania zachowuje wyrafinowaną równowagę między industrialnym a domowym charakterem. Odsłonięte betonowe belki i filary kontrastują z drewnianym parkietem. Całość dopełniają ikoniczne elementy wystroju – projekty takich mistrzów jak Mario Botta i Le Corbusier.
Salon to otwarta przestrzeń, w której ciepło parkietu Listone Giordano doskonale łączy się z nowoczesnym designem. W jego centrum znajduje się modułowa sofa Noah firmy Noah Living, która zapewnia komfort.Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie:Paolo Fusco.
W każdym zakątku tego domu widać wielką dbałość o szczegóły. W kuchni znajduje się wyspa ze szczotkowanej stali, która stanowi doskonałe miejsce dla tych, którzy kochają gotować i dzielić się tym z szerszą publicznością. Stalowe wykończenie tworzy interesujący kontrast z ciepłą materią parkietu.
Zabudowa kuchenna pochodzi z firmy IKONOS – G. & G. Immagine Roma,. To połączenie stylu i funkcjonalności, czystych linii i wyrafinowanych materiałów. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Widok na wyspę kuchenną z innej perspektywy. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Minimalizm w łazience
W łazience szklane mozaiki w perłowych odcieniach odbijają światło wpadające przez świetlik, tworząc w ten sposób stale zmieniającą się grę świateł i kolorów. „Zdecydowaliśmy się na pracę z materiałami, które tworzą swoją własną narrację, zdolnych do zapewnienia wyjątkowych wrażeń sensorycznych", podkreślają twórcy.
W łazienkach wykończenie jest minimalistyczne. Szklane mozaiki w perłowych odcieniach od Sicis odbijają światło wpadające przez świetlik nad wanną TDA. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco.
Brak przypadkowych elementów
Powstało wnętrze, które nie jest tylko przestrzenią mieszkalną, ale jednocześnie skończonym dziełem architektonicznym, w którym każdy element – od książek po meble – staje się częścią opowieści. To doskonały przykład tego, jak projektowanie wnętrz może wykraczać poza tradycyjną koncepcję dekoracji i stać się inspirującym doświadczeniem.
Ten sam świetlik, który oświetla łazienkę w ciągu dnia, wnosi naturalne światło do głównej sypialni. Dzięki uprzejmości studio gamp! Zdjęcie: autorstwa Paolo Fusco.
Ludovica Stevan
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italia.
Zobacz także:
Stylowe mieszkanie w Mediolanie. Ten projekt nie należał do łatwych!
Pomysłowa przebudowa kawalerki w Walencji wydobyła na światło dzienne historyczne sklepienia