Torebki Franka Gehry’ego
Frank Gehry to jeden z najbardziej znanych współczesnych architektów. Jego projekty charakteryzują silnie przechylone ściany i pofalowane płaszczyzny. Budynki Gehry’ego często porównuje się do kolażu ze względu na tendencję architekta do zestawiania ze sobą różnych powyginanych brył o powierzchni wykonanej z pozornie nieprzystających do siebie materiałów, jak tytan, kamień, beton czy siatka druciana. Do jego najsłynniejszych dzieł należą m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao, Tańczący dom w Pradze czy wieżowiec Gehry Tower w Hanowerze.
Frank Gehry, Muzeum Guggenheima w Bilbao. Zdjęcie: Wikipedia
Frank Gehry zaprojektował również siedzibę Fundacji Louis Vuitton w Paryżu. Długoletnia przyjaźń i współpraca Gehry’ego z Louis Vuitton zaczęła się w 2001 roku. Właściciel grupy LVMH Bernard Arnault, zachwycony muzeum Guggenheima w Bilbao, zatrudnił architekta, by zaprojektował budynek, który pomieściłby jego imponującą kolekcję sztuki. W 2006 roku projekt Fundacji Louis Vuitton był już gotowy, a w 2014 galeria otworzyła swe podwoje dla odwiedzających.
W tym samym roku Frank Gehry zaprojektował również swoją pierwszą torebkę dla Louis Vuitton. Gdyby nie charakterystyczna brązowa skóra i złoty monogram LV, torebkę „Twisted Box” można byłoby pomylić z trójwymiarowym modelem budynku Franka Gehry’ego.
Po dziesięcioletniej przerwie architekt ponownie połączył siły z francuską marką. Tym razem zaprojektował aż 11 unikatowych torebek w swoim charakterystycznym stylu. Torebki swoim kształtem, kolorem nawiązują do budynków, które wyszły spod ręki Franka Gehry’ego. Nie zabrakło też motywów zwierzęcych odwołujących się do wnętrz konkretnych realizacji, np. ryby czy krokodyla, które pojawiają się w wystroju restauracji Sexy Fish w Londynie.
Torebka projektu Franka Gehry`ego dla Louis Vuitton. Zdjęcie: Louis Vuitton / Mario Kroes
Torebka projektu Franka Gehry`ego dla Louis Vuitton. Zdjęcie: Louis Vuitton / Mario Kroes
Louis Vuitton w świecie sztuki
Louis Vuitton chętnie zaprasza do współpracy artystów. W ciągu ostatnich lat francuska marka wypuściła na rynek kolekcje stworzone z udziałem takich twórców jak: Stephen Sprouse, Jeff Koons, Yayoi Kusama, Takashi Murakami. W 2023 roku Louis Vuitton nawiązał współpracę również z polską malarką, Ewę Juszkiewicz.
Louis Vuitton nie poprzestaje tylko na modzie. Marka inwestuje również w akcesoria i dodatki do domu. Pod koniec 2023 roku na rynku pojawiła się pierwsza kolekcja porcelany sygnowana monogramem LV.