Gra edukacyjna BLOKI
BLOKI to gra edukacyjna o architekturze mieszkaniowej z okresu PRL. Umożliwia modernizację typowego polskiego blokowiska z wielkiej płyty.
Autorem BLOKÓW jest projektant Bartosz Seifert oraz studio Sky World Games. Nad powstaniem gry czuwał Mazowiecki Instytut Kultury i Galeria XX1, a po raz pierwszy BLOKI zaprezentowano na Festiwalu Sztuk Wizualnych Relacje w 2022 roku.
Do przestrzeni wirtualnej przeniesiono prawdziwe warszawskie osiedle, Spółdzielnię Mieszkaniową Służew nad Dolinką, znaną m.in. z serialu Stanisława Barei „zmiennicy”.
Gra BLOKI. Zdjęcie: materiały prasowe
Twórcy gry przeprowadzili badania społeczności osiedla, a wypływające z nich wnioski posłużyły do stworzenia scenariusza gry. Dzięki temu zaprezentowane w BLOKACH zadania bazują na realnych potrzebach i wyzwaniach, z którymi mierzą się mieszkańcy warszawskiego osiedla.
W opisie BLOKÓW czytamy, że celem gry jest m.in. uświadomienie odbiorcom, jak ważną funkcję pełni kolorystyka budynków oraz zaprezentowanie praktycznych rozwiązań mających na celu poprawę komfortu mieszkańców. Twórcy gry mają nadzieję, że BLOKI zachęcą do refleksji nad otaczającą nas przestrzenią.
Na czym polega gra BLOKI?
Wcielając się w rolę architekta i korzystając z dostępnych narzędzi oraz wskazówek, naszym zadaniem jest odnowienie blokowiska. Interfejs gry może przywodzić na myśl programy graficzne, ale niech to nie będzie mylące – BLOKI to wciąż gra, więc musimy wykonać szereg zadań, by przejść do kolejnych etapów.
Gra BLOKI. Zdjęcie: materiały prasowe
Naszą pierwszą misją jako projektantów jest zmiana kolorystyki elewacji. Musimy wziąć pod uwagę estetykę, użyteczność i ekologię proponowanych przez nas rozwiązań.
Po zmianie kolorystyki elewacji staniemy przed kolejnymi wyzwaniami, np. zaprojektowaniem pobliskiej infrastruktury z osiedlowym podwórkiem czy wprowadzeniem szeregu ekologicznych rozwiązań (paneli fotowoltaicznych, kwietników itd.).
Mimo że gra BLOKI skupia się na upiększaniu powstałych w PRL blokowisk, architektura z tego okresu wcale nie jest ponura i jednostajna. Świetnym tego przykładem są projekty Witolda Lipińskiego, wrocławskiego architekta, który tworzył futurystyczne budynki przypominające statki kosmiczne.