Czas na eko dizajn. Pierwsza kawiarnia na świecie z meblami wykonanymi z fusów po kawie

Co zrobić z fusami po kawie? Większość kawiarni je wyrzuca, ale pewien lokal z Barcelony postanowił stworzyć z fusów meble! Unikatowe lady, stołki i lampy z jednej strony zachwycają swoim oryginalnym wyglądem, a z drugiej są przykładem na to, że design może iść w parze z ekologią.

Czas na eko dizajn. Pierwsza kawiarnia na świecie z meblami wykonanymi z fusów po kawie

Lada wykonana z materiału, który w składzie ma fusy po kawie. Zdjęcie: Lowpoly

Meble z fusów po kawie

Kawiarnia D Origen znajduje się w samym centrum Barcelony, w Casa Calvet, budynku zaprojektowanym przez Antonio Gaudiego. Ale doskonała lokalizacja i historia to nie jedyne, z czego słynie D Origen. Kawiarnia jest pierwszą na świecie, której część wyposażenia wykonano z materiału, który w 98% procentach składa się z biodegradowalnych fusów po kawie.

W lokalu znajdziemy lady, lampy oraz stołki, do których produkcji wykonano autorski materiał LOWIMPACT®. Materiał ten, oprócz tego, że w większości jest biodegradowalny, nie zawiera również szkodliwej ropy naftowej. Składa się z fusów po kawie, polimerów, które nadają materiałowi odpowiedni kolor i fakturę oraz polikwasu mlekowego (PLA), czyli biodegradowalnego, termoplastycznego poliestru wytwarzanego z surowców odnawialnych.

ok

Lady z fusów po kawie. Zdjęcie: Lowpoly / Facebook - D Origen Coffee Shop

Szczególne wrażenie robią lady o pofalowanej fasadzie, zaprojektowane przez Gianlucę Pugliese z firmy LOWPOLY oraz projektanta Arturo Tedeschi. Do produkcji mebli dla kawiarni D Origen wykorzystano najnowocześniejsze drukarki 3D przystosowane do pracy z materią organiczną (fusami po kawie). W efekcie powstało 5 unikatowych elementów wyposażenia lokalu, które świetnie odnajdują się wśród historycznej zabudowy i jednocześnie nawiązują do biomorficznej architektury Gaudiego.

Drukarki 3D z roku na rok są coraz chętniej wykorzystywane. Przykładem z budownictwa są drukowane domy z drewna, które powstają w zaledwie 48 godzin. Czy tak będziemy mieszkać w przyszłości?

ok

Lada z fusów po kawie. Zdjęcie: Lowpoly / Facebook - D Origen Coffee Shop

Meble z fusów po kawie to również ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych materiałów i ciekawy pomysł na wykorzystywanie przez przemysł kawowy bio odpadów. W tym miejscu warto wspomnieć o innym, podobnym projekcie z Europy, który dał drugie życie łuskom kakao. Islandzki producent czekolad Omnom Chocolate przy współpracy z projektantką Theodórą Alfreðsdóttir stworzyli mini rzeźby do ekspozycji czekolady. Przedmioty te wykonano właśnie z łusek kakao, które do tej pory lądowały na śmietniku.

ok

Siedzisko z fusów po kawie. Zdjęcie: Lowpoly / Facebook - D Origen Coffee Shop

ok

Lampy z fusów po kawie. Zdjęcie: Lowpoly / Facebook - D Origen Coffee Shop


Czytaj więcej