Jak długo kwitną bratki?
Bratki ogrodowe możemy podzielić na trzy grupy wczesności. Poszczególne odmiany charakteryzują się różnym okresem kwitnienia – są bratki wczesne i średnio-wczesne, które zakwitają w marcu, są też bratki późne, które kwitną do jesieni. Jeśli więc chcemy cieszyć się kolorowymi kwiatami jak najdłużej, warto zaopatrzyć się we wszystkie trzy grupy bratków. Najintensywniej bratki ogrodowe produkują kwiaty w okresie od kwietnia do czerwca.
Warto zaznaczyć, że bratki ogrodowe są roślinami dwuletnimi. Oznacza to, że w pierwszym roku nie zakwitają, ale wykształcają części zielone. Zakwitają dopiero w drugim roku, po przezimowaniu, a gdy przekwitną – to już na zawsze.
Jak dbać o bratki, by długo kwitły?
Bratki nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale zapewniając im optymalne warunki wzrostu, możemy wydłużyć ich okres kwitnienia. Oto kilka wskazówek, które pomogą lepiej zadbać o bratki ogrodowe.
1. Hartowanie – jeśli kupiliśmy bratki w doniczkach i planujemy je przesadzić do gruntu lub do pojemników na balkonie, lub tarasie, pamiętajmy o odpowiednim terminie sadzenia bratków. Zazwyczaj przypada on na przełom marca i kwietnia. Przynosząc bratki do domu, poczekajmy kilka dni, zanim wsadzimy je do nowego miejsca – by je zahartować i przyzwyczaić do temperatur panujących na zewnątrz, można postawić je w osłoniętej od wiatru części balkonu lub tarasu.
2. Stanowisko – bratki lubią słońce, ale najlepiej rosną w półcieniu. Intensywne słońce może powodować szybsze wysychanie ziemi, a także płowienie kwiatów, zwłaszcza u odmian o ciemniejszym wybarwieniu. Mocne słońce może też poparzyć liście rośliny. Warto więc sadzić bratki w miejscach lekko zacienionych (ale nie ciemnych!) i osłoniętych od wiatru oraz, jeśli to możliwe, deszczu.
3. Podłoże – bratki nie mają dużych wymagań co do podłoża, w którym je posadzimy. Ważne tylko, by ziemia była żyzna i przepuszczalna. Dobrym wyborem będzie też podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie.
4. Podlewanie – bratki ogrodowe zniosą okazjonalne przesuszenie, ale raczej preferują lekko wilgotne podłoże. Niebezpieczne jest natomiast przelanie rośliny, ponieważ może doprowadzić do gnicia korzeni bratków i powstawania chorób grzybowych. Podlewając bratki należy uważać, by nie zalać kwiatów i liści, ponieważ mogą zacząć gnić. Najlepiej zasilać bratki lejąc wodę na podstawkę, wtedy korzenie szybciej do niej dotrą przez otwory na dnie doniczki.
5. Usuwanie przekwitłych kwiatów – by mieć pewność, że bratki będą wypuszczać nowe pąki kwiatowe, warto pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów oraz uschniętych bądź chorych liści. W ten sposób roślina nie będzie tracić energii na zasilanie tych i tak martwych części, a skupi się na zawiązywanie nowych pąków.