Wystawa „Józef Chełmoński 1849-1914” w Muzeum Narodowym w Krakowie
Monograficzna wystawa poświęcona jednemu z najwybitniejszych polskich artystów dobry realizmu, jest zwieńczeniem projektu badawczego realizowanego przez trzy muzea narodowe: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Co ciekawe, już w czasie swojego debiutu w Muzeum Narodowym w Warszawie, wystawa stała się prawdziwym hitem, przyciągając do stołecznego muzeum ponad 200 tys. osób! Od marca do końca czerwca dzieła Chełmońskiego mogli oglądać poznaniacy, a niebawem, od 8 sierpnia do 30 listopada mieszkańcy Krakowa.
Józef Chełmoński "Kuropatwy", 1891. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa ukazuje Józefa Chełmońskiego jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi – ich urodą, charakterem i dynamiką ruchu, wreszcie jako wrażliwego obserwatora natury dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu. Na ekspozycji znalazły się dobrze znane prace Chełmońskiego, jak: „Babie lato”, „Kuropatwy” czy „Kozacy”, a także dzieła mniej znane, ale równie intrygujące.
Bilety są już dostępne w przedsprzedaży – warto pomyśleć o zakupie wcześniej, biorąc pod uwagę ogromną popularność tej wystawy w poprzednich miastach.
Wystawa „Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie dostępna codziennie – 7 dni w tygodniu, w godzinach od 10 do 18. W wybranych terminach, 8-18 sierpnia, 30-31 sierpnia, a także 10-30 listopada, godziny otwarcia zostaną wydłużone do 20:00!
Zobacz też:
- Prace Giorgia Morandiego po raz pierwszy w Polsce. Tego lata zobaczysz je w Zachęcie
- Wystawa „Przestrzenie” w Zachęcie - Fangor, Abakanowicz, Zamecznik i inni
- W Łodzi otwiera się wystawa „W oku cyklonu” o ukraińskiej sztuce doby modernizmu