Oszałamiający Palais Garnier, gmach Opery Paryskiej, zaprojektowany przez architekta Charlesa Garniera. Jego budowa rozpoczęła się w 1861 roku, a zakończyła w 1875 roku, będąc częścią wielkich projektów urbanistycznych zainicjowanych przez barona Haussmanna. Budynek wyróżnia się eklektycznym stylem, łączącym elementy baroku i klasycyzmu, co nadaje mu niezwykle dekoracyjny charakter. Fasada zdobiona jest rzeźbami, kolumnami i reliefami, a wnętrze zachwyca bogactwem zdobień. W Palais Garnier znajduje się słynna Sala Widowiskowa z imponującym żyrandolem i sufitowymi freskami autorstwa Marca Chagalla. Jest to jedno z najważniejszych miejsc kultury we Francji. Zajmuje także ważne miejsce w historii Domu Mody Chanel. Chanel jest głównym mecenasem Opéra National de Paris od 2023 roku, mecenasem Baletu od 2021 roku oraz mecenasem gali otwarcia sezonu tanecznego od 2018 roku.
Dlatego to właśnie tutaj odbył się pokaz kolekcji haute couture jesień-zima 2024/25 Chanel. W otoczeniu zewnętrznych korytarzy wokół audytorium, przekształconych na tę okazję w loże operowe.
Kolekcja Chanel haute couture jesień-zima 2024/25
Njanowsza kolekcja zachwyca wyrafinowaną teatralnością. W pokazie wyreżyserowanym przez Christophe’a Honoré, świat haute couture i opery przenikają się. Pióra, chwosty, kaboszony i haftowane kwiaty, misterne plecionki, lakierowane jerseye, miękkie tweedy, jedwabiste welwety, iluzoryczne tiule, tafty i satyny: wszystkie materiały delikatnie szeleszczą. Objętości są przejrzyste, rękawy bufiaste, a falbany plisowane. Kolekcja, mimo że bogato zdobiona, ma romantyczny charakter.
Pokaz haute couture
Na wybiegu pojawiły się między innymi: kostium Chanel z plisowanym dołem z burgundowego tweedu wykończony białą satyną, czarny smoking ze sztruksu i biała bluzka z haftowanym plastronem, czarny garnitur z długą i krótką, dopasowaną marynarką z ramionami otulonymi czarnymi piórami. Tańczą one wśród długich płaszczy, obszernych peleryn i wieczorowych sukni.
Paleta kolorów od czarnego, poprzez złoty, srebrny, kość słoniową, fuksję, blady róż aż po celadon, przywołują najwspanialsze wspomnienia. Światło w pokazie odgrywa kluczową rolę. W tym miejscu, gdzie widzimy i jesteśmy widziani, doświadczamy emocji.
Zobacz także:
- Legendarny Chanel N°5 zmienia kształt flakonu. Kropla pożądania, tajemnicy, radości
- Penélope Cruz i Brad Pitt flirtują na randce w Deauville. Tak Chanel promuje pokaz prêt-à-porter
- Wnętrza domów Karla Lagerfelda są jak opowieść o osobowości samego projektanta
- 100 najcenniejszych marek świata. Ranking Kantar BrandZ 2024