Centrum Pompidou po ponad pięćdziesięciu latach od otwarcia czeka rewitalizacja

Przedstawiono plany renowacji Centrum Pompidou. Za projekt nazwany Centrum Pompidue 2030 odpowiadają architekci z biura Moreau Kusunoki, Frida Escobedo Studio oraz AIA Life Designers.

Centrum Pompidou po ponad pięćdziesięciu latach od otwarcia czeka rewitalizacja

Projekt elewacji i placu od strony południowej, Centre Pompidou © Moreau Kusunoki we współpracy z Frida Escobedo Studio

Centrum Pompidou 2030

Program renowacji Centrum Pompidou zatwierdzono już w 2020. Dzięki wsparciu francuskiego Ministerstwa Kultury prace przyspieszyły. Aby renowacja przebiegła możliwie szybko i sprawnie, zdecydowano, że na czas remontu budynek będzie całkowicie zamknięty. Renowacja daje bezprecedensową szansę na wymyślenie instytucji na nowo poprzez duży projekt zatytułowany „Centrum Pompidou 2030”. Kultowy budynek zaprojektowany przez Renzo Piano i Richarda Rogersa, musi też zachować swoje DNA. Modernizacja odbędzie się więc z poszanowaniem obecnej architektury budynku, bez konieczności dodatkowej budowy lub rozbudowy oraz z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Architekci, którzy podejmą się tego wyzwania: to pracownia Moreau Kusunoki, Frida Escobedo Studio oraz AIA Life Designers.

architekci centrm pompidue

Frida Escobedo, Hiroko Kusunoki, Nicolas Moreau and Adrien Paporello. Zdjęcie: © Jair Lanes

Cztery ścieżki do podążania

Od samego początku Centrum Pompidou było przestrzenią eksperymentalną, nieustannie odkrywającą się na nowo, aby zachować aktualność, inspirować nowymi pomysłami i ujmować doświadczenie każdego odwiedzającego jako unikalny proces odkrywania. Renowacja ta stwarza okazję do powrotu do niektórych założeń projektu.

Podstawą podejścia koncepcyjnego są cztery główne osie, jak cztery strony świata. Nowymi ścieżkami można podążać intuicyjnie według znanych już odkryć lub z nich zejść, aby odkrywać nowe. Kiedy powstawało Centrum Pompidou, świat cyfrowy symbolizował postęp. Dziś w obliczu przeciążenia informacjami, fragmentarycznej uwagi i izolacji spowodowanej czasem przed ekranem, twórcy Pompidue 2030 chcą zaoferować przestrzeń, w której centralne miejsce zajmują mediacja, interakcja międzyludzka i doświadczenie fizyczne.

pompidue

Ścieżka północna, Centre Pompidou. Wizualizacja: © Moreau Kusunoki we współpracy z Frida Escobedo Studio

pompidue

Restauracja Forum, Centre Pompidou. Wizualizacja: © Moreau Kusunoki we współpracy z Frida Escobedo Studio

Plac wita gości i cementuje więź z miastem. Przeprojektowanie go wydaje się konieczne, aby zreorganizować przepływ odwiedzających i działalności Centrum. Renowacja ma na celu jego pełne wkomponowanie w tkankę miejską, dając płynną, naturalną ciągłość, dostępną dla wszystkich. Na północ od placu dodano tarasy, aby zachęcić przechodniów do przystania na chwilę i obserwacji.

Dążymy do architektury na miarę swoich czasów, szanującej szlachetne wartości i innowacyjne, ambitne koncepcje swojej pierwotnej wizji: społecznej utopii centrum kulturalnego w doskonałej ciągłości z miastem, „przestrzeni otwartej na ludzi, przeznaczony do spotkań i kontaktu”, stale rozwijający się hybrydowy organizm, który nieustannie kwestionuje rolę i kody muzeów, bibliotek, sztuk performatywnych i wizualnych, łącząc je wszystkie, mówią architekci Nicolas Moreau and Hiroko Kusunoki.

pompidue

Biblioteka, Centre Pompidou. Wizualizacja: © Moreau Kusunoki we współpracy z Frida Escobedo Studio

pompidue

Agora, Centre Pompidou. Wizualizacja: © Moreau Kusunoki we współpracy z Frida Escobedo Studio


Czytaj więcej