Czym jest biodesign?
Biodesign w projektowaniu wnętrz opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju i wykorzystania naturalnych materiałów. Głównym celem biodesignu jest stworzenie takiej przestrzeni, która po pierwsze, przyczyni się do ochrony środowiska, po drugie zapewni zdrowe warunki pracy i życia.
Poznaj i wypróbuj biodesign polskiego producenta mebli biurowych.
Nieregularność i niedoskonałość natury są piękne. Organiczne tekstury materiału i chropowate faktury budzą większe zaufanie niż perfekcyjne, lśniące, gładkie powłoki syntetyków. Matowe wykończenie kojarzy się z przytulnością i domowym ciepłem. Kamień, drewno, włókna i naturalne teksturowane powierzchnie tworzą interesujące połączenie.
Biurko VANK_CUBE i panele VANK_DIAMOND w kolorze BIO-dark. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Zestaw mebli biurowych VANK_CUBE. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Meble z lnu i konopi
Przykładem ekologicznego materiału o heterogenicznej strukturze jest VANK_BIO, który powstaje z lnu i konopi. Niedoskonałość i niepowtarzalność powierzchni wynika tu z właściwości biokompozytu.
Formy VANK wykonane z naturalnych włókien możemy nazwać biodesignem z dwóch powodów. Po pierwsze, biokompozyt stworzony został z roślin odnawialnych. Po drugie, zastępuje on w meblarstwie piankę poliuretanową, produkowaną na bazie ropy naftowej, co przekłada się na oczywiste korzyści środowiskowe. Materiał przyczynia się do rozwoju gospodarki cyrkularnej, a wykorzystywane rośliny w fazie wzrostu mają ujemny ślad węglowy.
Panel VANK_WAVE w kolorze BIO_light. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Scianka mobilna VANK_GLOBE w kolorze BIO_light. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Surowce pochodzenia biologicznego, podczas szybkiego wzrostu i procesu fotosyntezy, z pomocą energii słonecznej przetwarzają pobrany z atmosfery CO2 w węglowodany, które następnie stają się częścią biomasy. Szybki wzrost konopi, do 4 metrów w ciągu 100 dni, sprawia, że jest to jedno z najszybszych dostępnych narzędzi do pochłaniania CO2. Pole konopi może pochłonąć do 15 ton CO2 na hektar. (według raportów IPCC). Wybierając zrównoważone surowce, możemy więc aktywnie zwalczać globalne ocieplenie. To mała zmiana, która może mieć duży wpływ na naszą planetę i jej przyszłość.
Panel VANK_DIAMOND w kolorze BIO_dark. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
VANK_BIO, jako typowy materiał porowaty wykonany z włókien łykowych, zawiera zróżnicowane kanały i zagłębienia, które umożliwiają przenikanie fal dźwiękowych do struktury, dzięki czemu ma właściwości akustyczne. Dodatkowo technologia VANK nadaje panelom formy zaprojektowane tak, aby zapewnić zmniejszoną dyfuzję dźwięku i zmniejszyć hałas w pomieszczeniu. Wytwarzane z biomateriału panele akustyczne klasy A pochłaniania dźwięku są podstawowym elementem ściennych kompozycji - reliefów, mobilnych ścianek i kabin biurowych VANK. Panele pokrywają nie tylko wewnętrzne, ale i zewnętrzne ściany boksu akustycznego gwarantując komfort pracy.
Boks akustyczny VANK_GLOBE w kolorze BIO_dark i relief w BIO-light. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Biurko do spotkań lub pracy na stojąco VANK_CUBE. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Modułowy system VANK_CUBE
Inną, najnowszą formą z biokompozytu jest VANK_CUBE, projektu Anny Vonhausen, modułowy system lekkich sześcianów, który pozwala na dowolną konfigurację zrównoważonego miejsca pracy i spotkań na przestrzeni dowolnej wielkości i funkcji.
Jest to cecha szczególnia ważna w przypadku coraz częstszych zmian wielkości wynajmowanej powierzchni, liczby pracowników i klientów, funkcji pomieszczeń i aranżacji. System zapewnia elastyczność obiektom coworkingowym, eventowym, targowym, start-upom, kawiarniom lub placówkom edukacyjnym, umożliwiając dostosowanie wnętrz do zmieniających się potrzeb użytkownika i organizacji.
Łatwość montażu i demontażu otwiera natomiast możliwości stworzenia tymczasowego miejsca pracy czy punktu wystawowego na targach, konferencjach i warsztatach. W kilka chwil układ biurek można zamienić na konfigurację eventową: siedzisk do spotkań, recepcji i baru, czy przestrzeń projektową składającą się z wysokich stołów do spotkań, mównicy i regałów.
Projekt wspiera zespoły kreatywne, interakcje społeczne, sztukę improwizacji i kulturę pracy kolektywnej, ale także pozwala na zabawę indywidualistom pracującym zdalnie - to także kompaktowe i lekkie wyposażenie home office.
Biuro ARUP w Warszawie, projekt Workplace. Zdjęcie: Adam Grzesik
Wykorzystywanie systemu w firmach o ugruntowanej pozycji i sztywnych strukturach, pozwala przełamywać hierarchie i pokonywać granice kompetencji działów.
Nagrody dla biodesignu VANK
Wybór nowych materiałów, takich jak VANK_BIO, stanowi rewolucyjny krok w projektowaniu wnętrz.
Bio-panel został doceniony przez jury Green Product Award 2022 i Iconic Design Awards 2022. Produkt był również jednym z finalistów nominowanych do nagrody Sustainability Award Design 2022. W 2023 roku VANK_BOX_BIO został finalistą konkursu UK Mixology Awards, a VANK_CUBE finalistą Mixology North Awards i zwycięzcą German Innovation Award.
Warto myśleć o VANK_BIO jako o materiale przyszłości. To nie tylko wyraz troski o planetę, ale również krok w kierunku nowatorskiego i zrównoważonego projektowania, które połączone z pasją i wizją, może odmienić sposób, w jaki postrzegamy i użytkujemy przestrzeń.
Zestaw mebli biurowych VANK_CUBE. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki