Biało-niebieskie wnętrza
Gdy myślimy o bieli i błękicie, na myśl przychodzą nam wakacje w Grecji. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, ponieważ greckie wyspy, szczególnie te na Cykladach, pełne są biało-niebieskich motywów. Wystarczy pojechać na Santorini czy Mykonos, by zakochać się w bielonych domach i ich niebieskich dachach.
Co ciekawe, to kojące połączenie kolorystyczne narodziło się na greckich wyspach z powodów czysto praktycznych. Grecy zamieszkujące skąpane w słońcu wyspy na Morzu Egejskim próbowali uchronić mury przed zbytnim nagrzewaniem się, dlatego zaczęto bielić kamienne ściany mieszanką zawierającą wapno, sól i wodę. Białe ściany lepiej odbijały światło, dzięki czemu kamienne mury nie nagrzewały się tak szybko. Oprócz tego, ten tani zamiennik farby, ze względu na obecność wapna, które znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych, miał również chronić domowników przed epidemią cholery, która nawiedziła Grecję w latach 30. XX wieku.
A co z kolorem niebieskim? Wiele greckich rodzin używało ogólnodostępnego pigmentu loulaki, który był ciemnym odcieniem niebieskiego, wpadającym w indygo. Po zmieszaniu go z wapnem powstawał charakterystyczny nasycony błękit, ale o jaśniejszym odcieniu. Pokrywano nim dachy, malowano okiennice, drzwi czy płoty. Błękit doskonale odcinał się na tle białych ścian, przykuwając uwagę i przełamując hegemonię bieli. Mimo praktycznego podejścia, Grecy już od czasów starożytnych uwielbiali otaczać się mocnymi kolorami. Doskonałym przykładem są rzeźby – badania wykazały, że antyczne posągi bogów i herosów niegdyś pokryte były kolorowymi pigmentami.
Jeśli chcemy stworzyć w swoich wnętrzach wakacyjny klimat, warto pójść za przykładem Greków i wykorzystać moc bieli i błękitu. Przywodzące na myśl piaszczyste plaże biele świetnie sprawdzą się jako tło dla mocniejszych odcieni koloru niebieskiego, które nawiążą do błękitu letniego nieba oraz kołyszących się fal oceanu. Idealnym towarzyszem dla kojących i sprzyjających odpoczynkowi aranżacji z białym i niebieskim jest słoma, w której zamknięto letnie promienie słońca. Maty ze słomy czy wyplatane z niej abażury lamp pomogą jeszcze głębiej zatopić się w wakacyjnym klimacie.
Zobacz też:
- Wyjątkowy dom letniskowy kilka kilometrów od Ostuni na południu Włoch. W jeden z budynków wkomponowano zabytkowe trullo
- Soczyście kolorowe wnętrza, które rwą się do życia. Tak mieszkają Hiszpanie
- Jak mieszkają Włosi? Ich wnętrza są tak smaczne jak ich kuchnia