Wybór kolorów do wnętrz to kwestia indywidualna, niektóre barwy nas po prostu drażnią, inne rezonują z nami stuprocentowo. Decyzja dotycząca tego jakimi barwami otoczyć się we własnym domu powinna być zatem podyktowana naszymi odczuciami i preferencjami estetycznymi. Beż, dla jednych nudny, będzie idealny dla innych. Dla tych, którzy pokochali beż, dzielimy się inspiracjami na beżowy salon muśnięty kolorem.
Beż od francuskiego „beige”
Słowo "beige" pochodzi z francuskiego "beige", które z kolei ma swoje korzenie w starofrancuskim "bege", a to z kolei wywodzi się z włoskiego "becco", co oznacza "dziób" lub "ustnik". Jest to prawdopodobnie nawiązanie do koloru piaskowego lub naturalnego, który można zauważyć u niektórych ptaków. Termin "beige" w języku francuskim pojawił się w XIX wieku, a później został zaadaptowany przez wiele innych języków.
Psychologia koloru beżowego
Kolory mają wpływ na nasze emocje i samopoczucie. Czerwień może budzić energię i pasję, niebieski - spokój i zaufanie, a zieleń - równowagę i odprężenie. Jakie emocje uruchamia w nas kolor beżowy? Jego odbiór, tak jak i innych kolorów, to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od osobistych preferencji.
Ale co do zasady kolor beżowy łączony jest z następującymi emocjami:
Spokój: Beżowy, jako kolor neutralny, często kojarzony jest ze spokojem i harmonią. Jest to kolor, który może wprowadzać uczucie równowagi i stabilności.
Ciepło: Beżowy może również wzbudzać uczucie ciepła i przytulności. Jest to kolor kojarzony z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy piasek.
Elegancja: Beżowy może być postrzegany jako kolor elegancki i klasyczny, zwłaszcza w kontekście mody i designu. Jest to kolor, który może dodawać subtelnej i dyskretnej elegancji do różnych stylów i aranżacji.
Neutralność: Ponieważ beżowy jest kolorem neutralnym, często jest postrzegany jako bezpieczny i nieinwazyjny. Może on więc wywoływać uczucie obojętności lub braku zaangażowania emocjonalnego.
Naturalność: Beż bardzo bliski jest naturze, od razu przywodzi na myśl piaszczyste plaże, skały i kamienie, futra zwierząt, suche trawy i kory drzew. We wnętrzach, które harmonizują z naturą beż staje się idealną barwą bazową.
Zobacz: 4 świetne zestawy barw do wnętrz opracowane przez psychologów koloru
W opozycji do beżowych wnętrz
Nie wszyscy kolor beżowy darzą sympatią, raczej ich nudzi niż przywołuje dobre skojarzenia. W tej opozycji do beżowych wnętrz - cały czas na sile przybiera trend dopamine decor, który przestrzenie wypełnia zestawami kolorów, zarówno tych delikatnych pastelowych, jak i tych wyrazistych i soczystych.
Zobacz:
- IKEA x Raw Color. Ultrakolorowa kolekcja wyprzedaje się na pniu
- H&M Home X Pantone. Nowa kolekcja w soczystych kolorach pomarańczy, chili, kiwi i cytryny
- Najbardziej kolorowe wnętrza Instagrama
Beżowy kolor z czym łączyć?
Beż to jednak w dalszym ciągu kolor jeden z najważniejszych w wielu projektach wnętrz. Pracuje na przytulność i ciepło w pomieszczeniu, a ze względu na swoją neutralność jest też wdzięcznym kolorem, który doskonale łączy się z innymi barwami. Jak stworzyć beżowy salon, który nie będzie nudny?
Najbardziej estetyczne połączenia beżu z innymi kolorami:
Beż i biel - tworzą czystą i świeżą kompozycję, która idealnie sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach.
Delikatny beż na ścianach zestawiono z bielą mebli wypoczynkowych w salonie. Mieszkanie architekta wnętrz Colina Kinga na Manhattanie. Zdjęcie: William Jess Laird
Beż i kobalt - kobalt to intensywny odcień niebieskiego, który jest dosyć jasny, ale jednocześnie głęboki i żywy. Wykorzystywany jest w malarstwie, designie, modzie i dekoracji wnętrz, gdzie dodaje energii i wyrazistości. Jest to kolor, który przyciąga uwagę, nadając projektom wyrazisty charakter. We wnętrzach, gdzie kolorem bazowym jest beż, kobalt sprawdzi się jako kolorystyczny akcent w postaci dodatków.
W mieszkaniu o beżowej tonacji kroplą koloru są dodatki w kobaltowym kolorze. Projekt: bo/sko studio. Zdjęcie: Tom Kurek
W beżowej przestrzeni kolorystycznym akcentem jest plakat. Projekt: Anna Enrich. Zdjęcie: Javi Dardo
Beż i pomarańcz - połączenie delikatnego beżu z żywym kolorem pomarańczowym tworzy kontrastującą, ale harmonijną kombinację. Pomarańczowy dodaje życia i energii, podczas gdy beżowy zapewnia stabilność i spokój, tworząc wrażenie ciepła i przytulności. We wnętrzach beż i pomarańcz to atrakcyjne zestawienie.
Beż i brąz - to bardzo udane połączenie w wystroju wnętrz może stworzyć przyjemną atmosferę o naturalnym charakterze, podkreślając przy tym elegancję i wyrafinowanie przestrzeni.
Jak łączyć beże i brązy? Zdjęcie: Materiały prasowe, www.gubi.com
Beż i czerń - klasyczna elegancja, nie tylko w modzie, ale też designie i aranżacji wnętrz. Duet beżu i czerni to wyrafinowany miks, który tworzy przestrzenie eleganckie, ciepłe i miękkie zarazem.
Jak łączyć kolor beżowy z czarnym? Projekt: Grzegorz Pniok Studio Hauslab. Zdjęcie: Mood Authors
Czarne meble w beżowym salonie dodają wnętrzu wyrafinowania. Projekt: Cléophée Poli, Cléo Interior Design. Zdjęcie: Oracle Paris
Beż i róż - połączenie koloru beżowego i różowego to sposób na stworzenie delikatnej, eleganckiej i przyjemnej dla oka palety barw. Delikatny róż w zestawieniu z beżem, wnętrzu doda łagodności i miękkości.
Róż podkreśla subtelność koloru beżowego. Zdjęcie: www.westwing.pl
Przykład udanego połączenia kolorów różowego i beżowego. Zdjęcie: www.westwing.pl
Beż i żółty - połączenie koloru beżowego i żółtego może stworzyć interesującą i energetyczną kombinację, łączącą delikatność z żywiołowym charakterem. Barwa żółta jest kojarzony z optymizmem i radością, podczas gdy beżowy dodaje jej stabilności i równowagi. Połączenie tych kolorów może więc wywoływać pozytywne emocje i uczucie radości.
Beż i stal - kolor stalowy kojarzony jest z nowoczesnością i przemysłowym charakterem. Połączenie go z beżem może nadawać pomieszczeniom stylowy i współczesny wygląd. Połączenie tych dwóch kolorów tworzy interesujący kontrast.
Beż i drewno - połączenie koloru beżowego z drewnem we wnętrzach to często wybierana kombinacja, która tworzy ciepłe, przytulne i harmonijne środowisko.
W naturalny sposób kolor beżowy łączy się z drewnem. Projekt: Le Folie Studio. Zdjęcie: Mood Authors
W beżowym salonie można grać różnymi odcieniami koloru beżowego oraz teksturami i fakturami. Projekt: studio HUTCH design. Zdjęcie: Helen Cathcart / Stylizacja: Sarah Birks