Będziesz żałować, że cię nie było. 3 powody, by wziąć udział w Malta Festival

Trwa Malta Festival w Poznaniu. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo pod czujnym okiem Dominiki Kulczyk wraca do swoich artystycznych korzeni i staje się prawdziwym świętem kobiecości. Jeśli jeszcze nie ma cię na Malcie, przekonamy cię, że warto.

Będziesz żałować, że cię nie było. 3 powody, by wziąć udział w Malta Festival

W sobotę odbędzie się plenerowy koncert muzyki z filmu "Chłopi". Zdjęcie: materiały prasowe Malta Festival

Malta Festival 2024 – co warto zobaczyć?

Malta Festival to wydarzenie z wieloletnią tradycją, ale niewiele brakowało, a festiwal nie doczekałby swojej 34. edycji. Byłoby tak, gdyby Malty nie uratowała Dominika Kulczyk, która kupiła festiwal i prawa do jego marki pod koniec 2023 roku. Nowa patronka chce, by poznańska Malta stała się najbardziej rozpoznawalnym festiwalem kultury kobiecej w Europie.

W programie tegorocznej edycji festiwalu oprócz koncertów i spektakli teatralnych nie zabraknie wydarzeń poświęconych kobiecości i trosce o środowisko naturalne. Zaletą tej edycji jest jej wielowątkowość i różnorodność, dlatego każdy znajdzie na festiwalu coś dla siebie. Jeśli jeszcze wahasz się, czy przyjechać do Poznania, wybraliśmy trzy wydarzenia, które zachęcą cię do wzięcia udziału w Malta Festival. P.S. Nie zwlekaj, festiwal kończy się w tę niedzielę!

Wystawa „(Fe)male, From intimacy to society”. Zdjęcie: materiały prasowe Malta Festival

W czwartek gościną panelu Głosy Kobiet będzie singapurska pisarka Amanda Lee Koe, która w 2019 roku zaliczyła fenomenalny debiut ze zbiorem opowiadań „Ministerstwo moralnej paniki” (wyd. Tajfuny 2020). Książka stała się prawdziwą sensacją na rynku wydawniczym, a Amanda została najmłodszą w historii laureatką Singapurskiej Nagrody Literackiej. Spotkanie autorskie, które poprowadzi Michał Nogaś to doskonała okazja, by poznać twórczość Amandy Lee Koe i fascynujące bohaterki jej książek.

Piątek to dobry moment na odrobinę refleksji wśród sztuki. Wystawa „(Fe)male, From intimacy to society” Agaty Ciesielskiej-Shovkun wykorzystując różnorodne media, opowiada o intymności i płciowości. Jednym z kluczowych wątków ekspozycji jest podkreślenie podziału społeczeństwa, w którym płeć i związane z nią role bywają źródłem konfliktów i nieporozumień. Niektóre z prac mają charakter groteskowy – ukazując świat w krzywym zwierciadle, są narzędziem krytyki społecznej. Inne dzieła przynoszą bardziej intymne przedstawienia kobiecości.

W sobotę polecamy coś dla ducha i dla ucha. Nad Jeziorem Maltańskim L.U.C i Rebel Babel Film Orchestra zaprezentują specjalną wersję muzyki do filmu „Chłopi” z udziałem wyjątkowych gości. Nowoczesna interpretacja ludowej muzyki i tradycyjnych instrumentów to prawdziwa uczta dla zmysłów i satysfakcjonująca puenta dla festiwalowych przeżyć.

Plakat promujący Malta Festival 2024. Zdjęcie: materiały prasowe

Czytaj więcej