1. Queensland Performing Art Centre, Brisbane, Australia
Budynek nowego teatru w Brisbane miał zostać oddany do użytku już w 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja szczęśliwie zakończy się w ciągu nadchodzących miesięcy.
Zaprojektowany przez norweskie biuro architektoniczne Snøhetta oraz australijską pracownię Blight Rayner, Queensland Performing Art Centre to nowoczesna świątynia sztuki. W wykonanym z naturalnego drewna audytorium mieszkańcy Brisbane będą mogli oglądać przedstawienia teatralne, musicale, opery oraz balet.
Tym, co jednak zwraca szczególną uwagę jest nietypowa fasada teatru. Zazwyczaj instytucje tego typu mają tradycyjne, murowane fronty – australijski budynek został jednak przeszklony. Oprócz tego fasada jest pofalowana, nawiązując do płynącej przez miasto rzeki Brisbane.
Oryginalną szklaną fasadą może pochwalić się również inne centrum sztuki - Perelman Performing Arts Center w Nowym Jorku. Budynek otworzył swoje podwoje dla gości we wrześniu 2023 roku.
Queensland Performing Art Centre, Brisbane. Zdjęcie: Bright Rayner
2. Biurowiec Nanjing Vertical Forest, Nanjing, Chiny
W tym roku minie 10 lat od powstania słynnych apartamentowców Bosco Verticale w Mediolanie. Ich autor, architekt Stefano Boeri w kolejnych latach skrupulatnie kontynuował swoją misję zazieleniania Europy i świata.
Teraz przyszła kolej na Chiny, a dokładnie miasto Nanjing znajdujące się na wschodzie kraju. Budynek będzie się składał z dwóch wież – najwyższa będzie wysoka na 200 m. W wieżowcach będą funkcjonować biura, hotel, a także muzeum. Na dachu budynku powstanie basen.
Podobnie jak w Bosco Verticale, w integralną częścią budynku Nanjing jest bujna roślinność, która niejako wylewa się z tarasów i fasady. Z obliczeń Boeri’ego wynika, że dzięki 800 drzewom, 2500 krzewom i roślinom pnącym, Vertical Fostest Nanjing pomoże zmniejszyć emisję zanieczyszczeń w powietrzu o 18 ton w skali roku!
Nanjing Vertical Forest, Nanjing. Zdjęcie: Stefano Boeri Architetti
3. Biurowiec Keppel South Central, Singapur
Mówi się, że będzie to jeden z najbardziej samowystarczalnych biurowców w Singapurze. I prawdziwy raj dla pracowników, bo niby kto pogardziłby pracą wśród gęstej, soczyście zielonej roślinności, pluskając się w przerwach w basenie?
Keppel South Central w Singapurze będzie miał to wszystko i więcej! 33-metrowy wieżowiec, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku to bez wątpienia marzenie każdego pracownika korporacyjnego.
Oprócz wspomnianych zielonych tarasów i basenu, budynek będzie mógł pochwalić się energią pozyskiwaną z paneli słonecznych umieszczonych na dachu. Natomiast deszczówka zbierana do specjalnych pojemników zasili bujną roślinność.
Keppel South Central, Singapur. Zdjęcie: NBBJ
4. Galeria sztuki Kunstsilo, Kristiansand, Norwegia
Jak można wykorzystać zabytkowy silos? Na przykład przeznaczając go na galerię sztuki. Projekt rewitalizacji opuszczonego silosu w norweskim mieście Kristiansand zakłada adaptację wnętrz na przestrzeń wystawienniczą.
Przeszklony silos o powierzchni 3000 m2 stanie się domem dla największej prywatnej kolekcji sztuki norweskiej. Jednocześnie, będzie jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, oferując zapierające dech widoki na Morze Północne.
Galeria sztuki Kunstsilo, Kristiansand. Zdjęcie: Kunstsilo
5. Hotel Populus, Denver, USA
Hotel Populus doskonale wpisuje się w koncepcję biophilic design. Budynek okrzyknięty najbardziej ekologiczną inwestycją w Denver będzie pełen „zielonych” rozwiązań. Przede wszystkim twórcy projektu zrezygnowali z parkingu, by ograniczyć emisję szkodliwych związków pochodzących ze spalin do atmosfery. Hotel Populus zostanie zbudowany z „eko” betonu, naturalnych materiałów takich jak drewno i materiałów pochodzących z recyklingu.
Na uwagę zasługuje też charakterystyczna biała fasada poprzetykana otworami okiennymi o nieregularnym kształcie. Wyglądem nawiązuje do kory osiki, która rośnie w tym regionie.
Hotel Populus, Denver. Zdjęcie: Studio Gang