Nowa książka Jakuba Szczęsnego
Jest niezwykle inspirująca, na pewno może stać się punktem wyjścia dla wielu nowych projektów i pomysłów. Ale przede wszystkim daje nadzieję. To opowieść o kilkudziesięciu projektach, które szalone, nieracjonalne, dziwne, były przede wszystkim emanacją ludzkiej siły przetrwania, wielkiego poczucia wspólnoty i wiary, że wciąż umiemy budować lepsze światy. Tak o nowej książce Jakuba Szczęsnego pisze Anna Cymer, historyczka i krytyczka architektury, autorka książki Architektura w Polsce 1945-1989.
Architektura to życie! - chciałoby się zakrzyknąć po lekturze tej książki. Gdybym była ministrą edukacji, wprowadziłabym zajęcia z tego życia, z architektury. A Jakuba Szczęsnego z jego niestrudzoną pasją opowiadania o tej pięknej sztuce, zatrudniłabym w każdej placówce. To jest utopia, wiem. Ale czasem warto wziąć z takich wizji choć trochę i wdrożyć w codzienność, dodaje Magda Mołek, dziennikarka, która prowadzi swój kanał na YouTubie W MOIM STYLU.
Katalog utopii w architekturze opisanych ze swadą i poczuciem humoru. W każdej z opowieści autor portretuje radykalny budynek lub osiedle. Jedne z nich to szczęśliwe spółdzielnie mieszkaniowe, artystyczne komuny, inne to organizacje chcące wydać na świat nadczłowieka. I właśnie na tej dwuznaczności zbudowana jest ta intrygująca książka. Tak o książce z kolei wypowiada się Tomasz Fudala, kurator, kustosz Domu Hansenów w Szuminie.
Brzmi intrygująco? Cóż, jedno jest pewne, autor z należytym sobie poczuciem humoru i pasją spróbuje nas przekonać, że idee niejednokrotnie uznawane za utopijne (a więc w domyśle niemożliwe) udawało się z sukcesem wprowadzać w życie, choć często w innej formie i skali, niż to było zakładane.
Ilustracja Jakuba Szczęsnego do książki „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii", rozdział Casa do Povo w Sao Paulo, czyli jak polscy Żydzi budowali miejską utopię. Zdjęcie: Marta Ejsmont, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kim jest Jakub Szczęsny?
Jakub Szczęsny jest architektem, projektantem najwęższego domu świata - Domu Kereta, licznych instalacji w przestrzeniach publicznych i serii prefabrykowanych domów Simple House i FreeDOM.
Studiował architekturę w Warszawie, Paryżu i Barcelonie. Od 2016 roku prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie.
Uczy na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w School of Form. Prowadzi popularyzatorskie programy telewizyjne na temat architektury i projektowania wnętrz. Dyrektor artystyczny firmy Paged Meble.
Autor książki „Witaj w świecie bez architektów” (Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2021), a teraz także „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii" (Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2023).
Książka „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii" do kupienia na stronie sklep.artmuseum.pl.