Jak mądrze zaplanować małe mieszkanie - porady architekta

Oto 9 porad architekta, które małe mieszkania zamienią w pełnowartościowe apartamenty. Wskazówek udziela Dominika Supel-Ziemiańska z pracowni projektowania i aranżacji wnętrz Fizis Studio.

Zdjęcia Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska
Jak mądrze zaplanować małe mieszkanie - porady architekta

Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

Planowanie niewielkiego mieszkania to zawsze wyzwanie, ale przy solidnie opracowanym projekcie - dostępna przestrzeń okazuje się zupełnie wystarczająca i funkcjonalna. Od czego zacząć?

Przestrzenie otwarte

Pierwsze decyzje, które powinny zapaść w lokalu o małym metrażu, to te dotyczące przypisania pomieszczeniom konkretnych funkcji. Indywidualne potrzeby są zawsze punktem wyjścia. Zasada jest jednak prosta: w niewielkich mieszkaniach otwieramy przestrzeń, gdzie tylko się da. Jeśli to możliwe - wyburzamy ścianki działowe i likwidujemy drzwi, a na uzyskanej powierzchni organizujemy strefę wielofunkcyjną. Kuchnię łączymy z jadalnią i salonem, a w lokalach typu studio także z sypialnią. Otwarta przestrzeń sprawi, że mieszkanie będzie wydawało się większe, bardziej przestronne i jaśniejsze, dzięki lepszemu dostępowi do światła naturalnego.

Otwarcie salonu na kuchnię sprawia, że odbieramy to wnętrze jako zdecydowanie większe. Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

Subtelne wydzielenie stref

Czy warto? Tak, ale na niewielkich metrażach efekt ten najlepiej osiągnąć poprzez montaż zasłon, ścianek szklanych lub ażurowych w formie lameli. Wszystkie te rozwiązania będą dawały poczucie przestrzenności, jednocześnie pełniąc funkcję subtelnego wyznaczania granic. W ten sposób można wydzielić np. sypialnię w salonie, czy też domowe biuro w strefie dziennej lub sypialni. Będzie się to prezentowało nowocześnie i estetycznie.

Jednolita podłoga 

Dzięki jednolitej i jasnej podłodze uzyskamy spójny wygląd mieszkania. Przestrzeń automatycznie będzie wydawała się większa i bardziej uporządkowana. Brak łączeń i fug ma walor nie tylko estetyczny, ale też pragmatyczny - zdecydowanie łatwiej będzie taką podłogę utrzymać w czystości, na łączeniach nie będzie gromadził się kurz i brud.

W tym projekcie salon dosłownie "wtapia się" w przestrzeń kuchenną, podłoga jest jednolita, a rozpoczęcie strefy wypoczynkowej subtelnie podkreśla dywan. Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

Moodboard dla małego mieszkania 

Wybory koloru ścian, materiałów, mebli i faktur najlepiej jest poprzedzić stworzeniem boardu z inspiracjami, np. na Pintereście. Na ich podstawie wybrać dosłownie kilka elementów czy materiałów, które staną się bazą do aranżacji. Pomocne będą próbki tkanin i testery farb. Sprawdzą się jasne barwy i delikatne tkaniny. Ujednoliconą paletę barw warto urozmaicić wyborem różnych faktur, materiałów i tekstur, ale nie należy przesadzać z ich ilością na małym metrażu. Przemyślany moodboard zwiększy szanse na stworzenie spójnych wnętrz, które wizualnie powiększą mieszkanie. Pomieszczenia z powodzeniem podkoloryzować można dekoracjami i dodatkami tekstylnymi, dla których neutralna baza będzie znakomitym tłem.

Bazą w tej sypialni są kolory beżowe i drewno, ale kilka punktów w szarości i czerni dodaje wnętrzu charakteru. Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

Światło 

Dobrze doświetlone pomieszczenia to podstawa. Nie tylko w małych mieszkaniach. Ale właśnie w nich światło może skutecznie pomóc w uzyskaniu efektu przestronniejszych wnętrz. Ważne jest zadbanie o odpowiednio dostosowane światło do poszczególnych stref, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko oświetlenie główne, ale także dekoracyjne oraz nastrojowe. Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniej barwy światła. Dzięki rozświetleniu pomieszczenia w kilku punktach i z różnych poziomów (lampy podłogowe, stołowe, ścienne i sufitowe), można stworzyć efekt oddający pełnowymiarowość wnętrza.

Zabudowane szafy 

Kwestia przechowywania w niewielkich wnętrzach bywa problematyczna. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem wizualnym i funkcjonalnym będzie inwestycja w zamkniętą zabudowę do sufitu. To opcja, która pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co przeważnie przy użyciu gotowych, tradycyjnych mebli nie jest możliwe. Szafy zabudowane, niezależnie od stylu, sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu, nadając mu nowoczesny, minimalistyczny wyraz. Dzięki nim wszystko ma swoje miejsce, a uporządkowana przestrzeń sprawia, że funkcjonowanie w małym mieszkaniu jest bardziej komfortowe, a przy tym zostaje wykorzystany każdy metr kwadratowy pomieszczenia.

Także w kuchniach otwarte systemy przechowywania często zastępowane są zabudowanymi szafkami. Projekt: Fizis Studio - Dominika Supel-Ziemiańska

Meble wielofunkcyjne i mobilne

W małych mieszkaniach każdy mebel powinien mieć określoną funkcję, a najlepiej kilka. W zabudowie ściany telewizyjnej warto ukryć biurko, które będzie rozkładane tylko w czasie pracy. Strzałem w dziesiątkę może być rozkładane, ukryte w zabudowie meblowej łóżko, które może zostać zaaranżowane w przestrzeni otwartej salonu z kuchnią lub w pokoju dziecięcym. Warto też wykorzystywać wysokość pomieszczeń - montaż antresoli pozwoli na uzyskanie przestrzeni sypialnianej na piętrze, albo domowego biura, biblioteczki, czy garderoby.

Lustrzane fronty mebli

Na etapie planowania zakupu mebli do wąskiego i niewielkiego przedpokoju warto rozważyć te z lustrzanymi frontami. Wizualnie powiększą przestrzeń, ale będą też pełnić funkcję przechowywania.

Płytki wielkoformatowe 

W małych wnętrzach na wrażenie wizualnej przestrzenności (i funkcjonalności dzięki niewielkiej ilości fug) zapracują płytki o dużym formacie i delikatnym wzorze. Warto je wykorzystać w łazience i kuchni. Mogą być stosowane zarówno na podłogach, jak i na ścianach, tworząc spójny design. Ze względu na wysokie walory estetyczne coraz częściej spotyka się je nie tylko w przestrzeniach komercyjnych, ale też w mieszkaniach.

 

 

 

 


Czytaj więcej