Nowoczesne sypialnie to tapicerowane ściany, miękkie pokrycia, futurystyczne technologie – estetyczna różnorodność, w której chcemy odnaleźć codzienne schronienie. To, co praktyczne i wygodne, spotyka się tu z pięknym, a beztroskie z modnym.
Inspiracje Japonią
Włoska marka Miniforms nazwała swoje łóżko „Shiko”, nawiązując do japońskiego rytuału przeganiania złych duchów. Mebel zaprojektowany przez studio E-ggs wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Jego siła tkwi w formie zagłówka, w nowej wersji wykonanego z wiedeńskiej plecionki.
Łóżko Shiko. Szara deska na ścianie za łóżkiem i suficie, naturalne tkaniny i nowoczesne oświetlenie. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Sypialnia jak malowana
Hołd gestowi rysowania oddaje dywan „Tratto d’Oro” projektu Natalii Enze. W dywanie marki Tapis Rouge monumentalność obiektu przełamuje ciepło tkaniny. Finezyjny, nieregularny kształt podkreśla dynamikę aranżacji sypialni i wzmacnia harmonię wnętrza. Dobry dywan ozodobi każde wnętrze - oto 10 pięknych nowoczesnych dywanów.
Aranżacja nowoczesnej sypialni, w której główną rolę gra wzorzysty dywan. Zdjęcie: Tapis Rouge
Minimalistyczna sypialnia
Kolekcja mebli Tako marki Conte powstała z połączenia dwóch wybornych tradycji wzorniczych: japońskiej i włoskiej. Minimalistyczny dizajn, miękkie kształty przenikają się z mediolańską elegancją za sprawą współpracy Leonardo Mercurio ze studiem Setsu & Shinobu Ito.
Projekt sypialni nawiązuje do form kwadratu i koła, symbolizujących racjonalność i pełnię. Organiczne krzywizny kontrastują z geometryczną podstawą. „Tako” to łóżko o drewnianej konstrukcji z tapicerowaną ramą i dominującym zaokrąglonym zagłówkiem. Kolekcję uzupełniają lustro i nocny stolik w tym samym stylu.
Minimalistyczna sypialnia z pięknym dużym łóżkiem i roślinami w donicach. Zdjęcie: Claudio Conte
Kunsztowny zagłówek
Kunsztowny zagłówek Damiena Langloisa-Meurinne’a to przykład unikatowej intarsji z wykorzystaniem drewna dębowego i tapety Nobilis. Jeden z czołowych francuskich projektantów w serii obiektów stworzonych dla platformy internetowej Invisible Collection połączył klasykę z bogactwem form. Twórca wysublimowanych, ale dyskretnych wnętrz typu french chic proponuje nam odrobinę luksusu w przedmiotach codziennego użytku.
Łóżko z zagłówkiem Kiss and Fly marki Invisible Collection pasuje do sypialni w stylu french chic. Odrobina luksusu zawsze w cenie. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Piękne tkaniny w sypialni
Prace Jessiki Ogden łączą piękno tkanin z pożyteczną ideą recyklingu. Brytyjska projektantka od lat zużyte materiały podnosi do rangi sztuki, pokazując je na pokazach mody. W najnowszej, limitowanej kolekcji zaproponowała narzuty i poduszki wykonane ręcznie z nadwyżek materiałów francuskiej marki A.P.C. oraz japońskiej firmy Sacai. Kolekcja inspirowana motywem schodów jawi się jako metafora podróży spleciona z tradycyjnymi wzorami patchworków.
Koniecznie otul sypialnię pięknymi tkaninami. Bez względu na styl narzuty i poduszki to obowiązkowe elementy aranżacji. Zdjęcie: Alfredo Piola
Najpiękniejsze koce, pledy i poduszki intrygują fakturą, kolorem, wzorem. Tekstylia powinny nie tylko być przyjemne dla oka, ale też dla ciała. Przy ich wyborze istotny jest zatem nie tylko aspekt dekoracyjny, ale też skład.
Styl skandynawski w wersji modern
Sypialnia w stylu skandynawskim w wersji modern to dystyngowany dżentelmen wyposażony w nowoczesne akcesoria. Meble zaprojektowane przez Maura Lippariniego i zainspirowane stylem nordyckim, reprezentują wysmakowaną elegancję w świecie relaksu i odpoczynku. Kolekcja mebli i łóżko „Olos” to czysta forma, skromne detale z giętego drewna i eliptyczny zagłówek. W tej ekskluzywnej rodzinie znalazły się również: krzesło, fotel, puf, stolik, podnóżek oraz ławka.
Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim w wersji modern. Na pierwszym planie łóżko Olos. Zdjęcie: Federico Cedrone
Tapicerowane łóżka
Ikoniczny model łózka, którym w 1978 roku Vico Magistretti zdefiniował przyszłość naszych sypialni to łóżko „Nathalie” marki Flou. Pierwsze tapicerowane łóżko z całkowicie zdejmowanymi pokrowcami, które do dzisiaj stanowi punkt odniesienia dla wielu marek. „Nathalie”, symbol funkcjonalności i poetyckiego dizajnu, jako pierwszy produkt w historii otrzymał nagrodę Compasso d’Oro za całokształt swojej długiej kariery na rynku meblarskim – w pełni zasłużony tytuł, przyznany za wywołanie wzorniczej rewolucji.
Tapicerowane łóżko Nathalie - ikona designu. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Sypialnia inspirowana naturą
Sypialnia inspirowana naturą to nie tylko trend, to też miejsce, w którym naprawdę można odpocząć. Jasne meble, wnętrze w kolorach ziemi i dużo zieleni temu zdecydowanie sprzyjają. Świetnie pasować tu będzie łóżko Papilio z dwoma zaokrąglonymi bokami, zainspirowane skrzydłami owada, które symbolicznie nas chronią, gdy śpimy, a obiektowi dodają gracji. Łóżko zawdzięcza nazwę i formę motylowi Papilio ulysses. Mebel wraz z innymi elementami serii został stworzony przez Naota Fukasawę, który wprowadzając do kolekcji charakterystyczne zagięcia rogów, chciał wywołać silne skojarzenia z wypoczynkiem w bezpiecznym azylu.
Białe łóżko Papilio marki B&B do sypialni inspirowanej naturą. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Marcio Kogan to brazylijski geniusz formy i funkcji, który pokazał światu, jak projektować budynki w zgodzie z otoczeniem. Jego styl, inspirowany przyrodą i ciepłym ojczystym klimatem, został przeniesiony na grunt wzornictwa za sprawą długoletniej współpracy z marką Minotti. Tym razem kunszt Kogana zobaczymy w najnowszych łóżkach kolekcji „Horizonte”, której charakter definiuje lekka, pozioma linia. Zręczne połączenie materiałów i wykwintne krawiectwo uzupełniają klasyczny dizajn.
Łóżko Horizonte marki Minotti. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Łóżko Martina marki Kave Home jest niczym wygodna kapsuła tuląca nas do snu. Miękkości nadaje zdejmowany pokrowiec z tkaniny bouclé w kolorze kości słoniowej. Materiał został wykonany w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu – jeden metr tkaniny zawiera co najmniej 32 półlitrowe plastikowe butelki. Cała kolekcja nawiązuje do organicznych kształtów i krętych linii, widocznych również w sylwetkach sofy, fotela i podnóżka.
Ogromnie cieszy, że projektanci biorą sobie do serca dobro planety. Tak powstaje recykling w najpiękniejszej formie! Meble z recyklingu są tworzone z resztek aluminium, skórek pomarańczy i starych urządzeń elektrycznych.
Łóżko Martina marki Kave Home wykonane uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju. Zdjęcie: Salva Lopez
Jaki materac do sypialni?
W przypadku materaca nie możemy pozwolić sobie na zbędne kompromisy. „Otello” z nowej kolekcji DeLuxe Edition marki Hilding z pokrowcem w stylu Modern jest kwintesencją jakości, której poszukujemy. Wysoki, wielowarstwowy, doskonale spełnia swoją funkcję. Uwagę zwraca geometryczne pikowanie na wierzchniej stronie, pokrytej puszystą tkaniną. Boki materaca wykonano z żakardowej tkaniny w drobną szachownicę, łączącą odcienie szarości. Całość dopełniają gustowne ciemniejsze lamówki.
Materac Otello z nowej kolekcji DeLuxe Edition marki Hilding. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Skandynawski design w sypialni
Skandynawski styl to umiar i funkcjonalność. Skromność formy idzie u nich w parze z jakością materiałów i wysoką klasą rzemiosła. Taki też jest wieszak na ubrania „Bridge” marki Ferm Living o prostej sylwetce i czystych liniach, zainspirowany architektonicznymi konstrukcjami. Jedyną dekorację stanowią w nim łączenia elementów mebla. Dizajn nie przytłacza – tworzy ciekawe kształty, subtelnie wypełniając przestrzeń pokoju. Dostępny również w wersji z dodatkowymi szynami.
Wieszak na ubrania do sypialni w stylu skandynawskim. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Nowoczesna sypialnia
W bardzo współczesnej kolekcji „Ingram” firmy Noti oprócz tkanin i skór wybieramy szerokość mebla oraz jeden z trzech rodzajów wezgłowia, którego poziome lub pionowe panele swobodnie powiększamy, dodając kolejne moduły. Również decyzja dotycząca skrzyni należy do nas, bo jeśli pełna wersja nas nie interesuje, alternatywą może się okazać lekka rama wsparta na płozach lub nóżkach. Prostą linię łóżka urozmaicamy kolorem lub zanurzamy w stonowanych szarościach.
Nowoczesna sypialnia, meble marki Noti. Zdjęcie: Weronika Trojanowska
Łóżko „Gentleman” odzwierciedla nastrój wieloelementowej kolekcji, którą dla marki Poliform stworzył projektant Marcel Wanders. Holenderski czarodziej formy przeniósł do świata dizajnu piękno detalu i smukłych kształtów. Szeroki, otulający zagłówek z elegancką lamówką nawiązuje do podniesionych klap marynarki. Smukłe nóżki, znak rozpoznawczy całej serii, nadają meblom lekkości i szyku. Dystyngowana propozycja dla wielbicieli klasycznych rozwiązań.
Łóżko „Gentleman” marki Poliform. Zdjęcie: Omar Sartor
Skandynawska sypialnia
Surowa i minimalistyczna skandynawska sypialnia jednak przyciąga wzrok. Podobnie jak „Fyr”, nowy stołek Normann Copenhagen o różnorodnym zastosowaniu, wykonany w całości z litego drewna sosnowego. Zaprojektowany przez Yuchen Wu, wydaje się nieskomplikowany w budowie, a przy tym jest bardzo ciekawy wzorniczo – elementy kwadratowe i okrągłe zamknięto w solidnej formie. Komponuje się w zestawie z ramą premierowego łóżka „Notch”, tworząc skandynawską alternatywę dla bogato dekorowanych sypialni.
Kolekcja mebli do sypialni Normann Copenhagen. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Morten Georgsen już od ćwierćwiecza projektuje meble dla BoConcept. Znany z mieszania materiałów i kolorów, tworzy klasyczne skandynawskie wzornictwo, podkreślając potrzebę wielorakiej funkcjonalności mebla. Tym razem proponuje praktyczne i komfortowe łóżko, które kusi przede wszystkim miękkim zagłówkiem. Aż chce się przysiąść i leniwie poczytać książkę, zapominając o codziennych obowiązkach. Zastosowana tkanina Mojave współgra zarówno z przytulnym, domowym wnętrzem, jak i z bardziej formalnym, neutralnym stylem.
Łóżko LUGANO marki Boconcept. Zdjęcie: Christian B [mff] / Yellows Studio
Sypialnia quite luxury
Łóżko Ovidio jest esencją quite luxury. Choć zostało stworzone do odegrania głównej roli w sypialni, zaskakuje kombinacją surowego wzornictwa i ukrytych detali. Charakterystycznym elementem, definiującym linię mebla, jest zagłówek z ramą o zaokrąglonych rogach, dostępny w obiciu ze skóry bądź tkaniny. Jedyne zdobienie stanowi pikowanie, biegnące pionowo przez całe wezgłowie.
Łóżko „Ovidio” syntezuje atmosferę wnętrz tworzonych przez Vincenta van Duysena. Spokojna estetyka wymykająca się trendom oraz subtelności materiałów i faktur stały się znakiem rozpoznawczym belgijskiego projektanta.
Sypialnię w stylu quite luxury cechuje nieprzeciętna jakość materiałów i wykonania. Podobnie jak w przypadku łóżka Ovidio. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Styl quite luxury jest pochwałą dla rzemiosła. Dlatego do takie sypialni będą pasować łóżka z kutą ramą. Przykładem - sztuka kowalstwa w świecie dizajnu według studia Zanellato/ Bortotto. Konstrukcja łóżka „Bend-e” została wykonana z kutego żelaza – projektanci, chcąc uzyskać najlepszą jakość, sięgnęli po tradycyjne techniki ręcznego kształtowania form. Ramę wypełniono tkaniną Torri Lana 1885, kultowej manufaktury tekstylnej z okolic Bergamo. Zastosowany archiwalny wzór Filled, zaprojektowany w latach 80. xx wieku przez Jole Gandolini, przenosi nas do legendarnych wnętrz made in Italy.
Łóżko Bend-e z kutą ramą marki Bolzan. Zdjęcie: Omar Sartor
Wnętrza według Giorgetti mają silną osobowość, bo asceza ustępuje w nich miejsca włoskiemu splendorowi. Marka o ponadstuletniej tradycji stara się podkreślać swój styl nie tylko poprzez dizajn, ale przede wszystkim dzięki jakości rzemiosła. Podobna myśl towarzyszyła twórcom nowej kolekcji dywanów „Breeze”, wykonanych z wełny i jedwabiu bambusowego na tradycyjnym, ręcznym krośnie.
Ciekawe połączenie materiałów tworzy efekt różnorodnych odcieni, a ręczne barwienie nici pozwoliło na wprowadzenie kolorystycznego gradientu.
Dywan Breeze właskiej marki Giorgetti. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Paryski szyk w sypialni
Elegancka, wysublimowana i lekka - taka jest sypialnia w stylu paryskim. Ważne są dodatki, tkaniny. Crème de la crème wśród tkanin i tapet i uosobienie paryskiego szyku znaleźlismy u marki Nobilis. Historia marki sięga początków XX wieku, kiedy to Adolphe Halard, jej założyciel, w kipiącej sztuką stolicy Francji dał początek tradycji luksusowych okładzin spod znaku Nobilis.
Najnowszy wzór z kolekcji „Painted Worlds”, zaprojektowany przez Marie Hartig, to bujne i odważne elementy kwiatowe, inspirowane street artem, które przełamują klasykę i wprowadzają trochę młodości oraz energii.
Tapeta Petals and berries marki Nobilis doda sypialni paryskiego szyku. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Odpowiednia komoda w sypialni potrafi dla estetyki wnętrza zdziałać cuda. „Joni” została zrobiona z dębowej sklejki barwionej w silnie działających na zmysły odcieniach tytoniu, grafitu lub karmelu. Pokryte skórą drzwi otrzymały pionowe elementy trójwymiarowej dekoracji. Eklektyczny glamour kolekcji w stylu lat 70. XX wieku zaproponował Christophe Delcourt. Powstała fuzja nostalgii i futuryzmu z płynnymi liniami i miękkimi zaokrągleniami.
Komoda Joni marki Baxter. Zdjęcie: Gianluca Vassallo & Francesco Mannironi
Jakie łóżko do sypialni?
Przede wszystkim, wygodne, takie, w którym będziemy się wysypiać. Jedną z najważniejszych decyzji, które podejmiemy podczas urządzania sypialni jest ustawienie łózka.
Cztery pokolenia rodzinnej firmy, doskonaląc technologię i wprowadzając innowacje, sprawiły, że łóżka „DUX” oferują komfort najwyższej klasy. Zastosowany w nich system sprężyn dopasowuje się do wagi i kształtu ciała – odpowiada na ruch, zapewniając podparcie i rozluźnienie mięśni.
Skuteczność rozwiązania badali naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Udało im się potwierdzić, że łóżka Duxiany pozwalają wydłużyć fazę głębokiego snu o godzinę.
Najlepsze łóżko do sypialni - potwierdzają to badania naukowe. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Doskonała pościel
Sypialnia w każdym stylu nie będzie sypialnią bez doskonałej pościeli. Postęp w technologii nie ominął także kołder i poduszek. Do wyboru mamy produkty przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla alergików i zapewniające doskonały komfort.
Jak pościelić łóżko? 5 eksperckich inspiracji na stylowe posłanie.
Flagowa kolekcja 1926 produktów polskiej manufaktury Emkap nawiązuje do daty jej powstania. Miłośnicy puchu otrzymują w niej trzy bestsellery: ekskluzywną, całoroczną kołdrę z przewiewnego batystu, którego trwałość zapewnia kasetowa konstrukcja i pracochłonne, przedwojenne techniki szycia, kołdrę na wiosnę i lato zaprojektowaną z myślą o ciepłych nocach, która pomoże w regulowaniu temperatury ciała, oraz puchową poduszkę zapakowaną w torbę, idealną do przechowywania i podróżowania.
Kołdry i poduszki z polskiej manufaktury Emkap. Zdjęcie: Jola Skóra / Jam Kolektyw
- Sypialnia - inspiracje i pomysły na jej urządzenie.
- Najmodniejsze kolory sypialni – przegląd trendów
Więcej inspirujących pomysłów na sypialnię i inne pomieszczenia znajdziesz w najnowszym magazynie AD Polska. Tematem przewodnim jest projektowanie w trosce o ciało i umysł.