Alokazja jest piękna, ale bardzo wymagająca. Wskazówki, jak uprawiać alokazję w domu

Alokazja jest dość wymagająca w uprawie, dlatego może nie być najlepszą rośliną dla początkujących. Jeśli jednak spełnimy wszystkie jej zachcianki, odwdzięczy się nam pięknym i intensywnym wzrostem. Oto kilka przydatnych rad, jak dbać o alokazję.

Alokazja jest piękna, ale bardzo wymagająca. Wskazówki, jak uprawiać alokazję w domu

Różne odmiany alokazji. Zdjęcie: Unsplash

Alokazja – uprawa

Alokazja to kapryśna księżniczka, która wymaga cierpliwości i perfekcyjnego opanowania zasad jej pielęgnacji. Roślina występuje również pod nazwą zakleśń i w warunkach naturalnych rośnie na terenach Azji południowo-wschodniej, zachodniego Pacyfiku oraz wschodniej Australii. Dotychczas naukowcom udało się opisać niemal 80 gatunków alokazji, a jej ulubionym miejscem występowania są lasy deszczowe i tereny bagienne o dużej wilgotności.

Alokazja uznawana jest za jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych, dlatego miłośnicy roślin i kolekcjonerzy chętnie podejmują się trudu jej uprawy, byle tylko móc cieszyć oczy liśćmi o sercowatym kształcie i nietypowej fakturze osadzonych na długich, smukłych łodygach.

Co trzeba wiedzieć o uprawie alokazji? Po pierwsze – stanowisko. Doniczka z alokazją musi stać w jasnym, dobrze nasłonecznionym miejscu, które zapewni jej dostęp do rozproszonego światła. Mimo iż alokazja jest rośliną światłolubną, źle znosi bardzo mocne, intensywne słońce – może ono poparzyć jej liście.

Alokazja jest rośliną ciepłolubną, dlatego wiosną i latem będzie potrzebować temperatury 22-28 stopni, a w okresie spoczynku, czyli zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 18 stopni.

Kolejnym istotnym aspektem uprawy alokazji jest poziom wilgotności powietrza. Roślina w naturalnych warunkach rośnie w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, dlatego trzymając ją w domu, należy zapewnić jej wilgotność powietrza na poziomie powyżej 50%. Dobrym sposobem na uzyskanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest ustawienie rośliny w sąsiedztwie nawilżacza powietrza. Można też postawić doniczkę z alokazją na podstawce wyłożonej keramzytem i wodą. Parując, woda nawilży powietrze wokół rośliny i uchroni jej liście przed zasychaniem.

Alokazja potrzebuje również odpowiedniego podłoża. Musi być ono na tyle przepuszczalne, by nie kumulowało w sobie nadmiaru wody, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Najlepiej sprawdzi się mieszanka żyznej ziemi o lekko kwaśnym pH i dodatku rozluźniającego (np. kory, perlitu, chipsów kokosowych czy wermikulitu).

Jak podlewać alokazję? Nie ma jednej zasady mówiącej o częstotliwości podlewania alokazji. Najlepiej obserwować roślinę i szybko reagować na wysyłane przez nią sygnały. Alokazja bardzo nie lubi zbyt obfitego i częstego podlewania, ale źle znosi również przesuszenie. Złotym środkiem może być regularne, ale umiarkowane podlewanie rośliny.

Dobrym pomysłem będzie sprawdzanie palcem, czy górna warstwa podłoża już przeschła. Jeśli ziemia jest lekko wilgotna, można podlać roślinę (alokazja preferuje stale wilgotne podłoże), jeśli natomiast jest mokra – należy się wstrzymać na kilka dni. Alokazję podlewamy zawsze wodą miękką, przegotowaną, odstaną, temperaturze pokojowej. Jak na księżniczkę przystało, alokazja nie pija wody bezpośrednio z kranu.

Alokazja – odmiany

Obecnie znanych jest około 80 odmian alokazji. Ponieważ roślina cieszy się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników roślin, w sklepach ogrodniczych, plant shopach i sklepach internetowych można spotkać naprawdę wiele odmian. Do najpopularniejszych należą:

  • Alocasia zebrina
  • Alocasia Black Velvet
  • Alocasia Polly
  • Alocasia wentii
  • Alocasia Dragon Scale
  • Alocasia cucullata
  • Alocasia Pink Dragon
  • Alociasia micholitziana Frydek

Zobacz też:


Czytaj więcej