AD Polska 6/2024. Zapraszamy do czytania najnowszego letniego wydania

W letnim numerze AD kierujemy się na południe. Zabieramy Was na najciekawsze wystawy na głośne ulice Mediolanu i do zaułków Wenecji. Pokazujemy przepiękne domy położone w otoczeniu apulijskich gajów oliwnych, wzgórz Costa Brava, kalifornijskich kanionów – azyle, w których ukrywają się przed światem aktorzy i artyści. Nasz przegląd mebli tarasowych pomoże Wam stworzyć idealny letni salon. A swobodne, barwne, postmodernistyczne motywy wprowadzą nastrój letniego luzu. Nawet do biura.

AD Polska 6/2024. Zapraszamy do czytania najnowszego letniego wydania

Zapraszamy do czytania magazynu AD Polska 6/2024. Zdjęcie: Piotr Tarasiuk

W tekście „Ze smokiem w Mediolanie” tytułowy olbrzym to Alessandro Mendini, któremu poświęcono obleganą wystawę tegorocznego Salone del Mobile, największego dorocznego wydarzenia świata wzornictwa.

Bottega Veneta i Casina zaskoczyły siedziskami, które zainspirowały skrzynki po whisky wyrzucone przez morze. Galeria Nilufar zachęcała do medytacji a cc-tapis razem z boską Faye Toogood urządziło klub niegrzecznej sztuki.

bottega veneto

Zdjęcie: Bottega Veneta

mediolan

cc-tapis, Faye Toogood. Zdjęcie: Andrea Ferrari

Dwie poruszające instalacje pokazał w stolicy Lombardii architekt Mario Cucinella, który uwagę świata kilka lat temu przyciągnął, budując z gliny drukowanej w 3D. W wywiadzie „Składane i drukowane” opowiada nam o przyszłości budownictwa i wykorzystywaniu w niej materiałów z recyklingu.

biennale

Instalacje Mario Cucinella. Zdjęcie: Marcela Grassi

Zaglądamy też na wystawę Hermesa, gdzie z Florence Lafarge, dyrektor kreatywną ds. tekstyliów, rozmawiamy o przywiązaniu tej wielkiej marki do oszałamiających tkanin.

W rubryce Talenty przedstawiamy Polaków, zarówno gwiazdy, jak i debiutantów, którzy zagościli w tym roku w Mediolanie.

hermes

Zdjęcie: Maxime-Verret

mediolan

Projekt Project 213A. Zdjęcie: Project 213A

W relacji z Biennale Sztuki Wenecji, dla odmiany, skupiamy się nie na tym, co najbardziej spektakularne, lecz na tym, co poetyckie i ukryte z dala od oczywistych ścieżek - na wystawach Chu Teh Chuna, kluczowego dziś gracza w sztuce abstrakcyjnej, irańskiego rzeźbiarza Rezy Aramesha czy Evy Jospin, która z tektury tworzy instalacje o baśniowym tonie.

Uwagę architektów od kilku lat zwraca drewno, które w zmodyfikowanej postaci pozwala tworzyć okazałe, bijące kolejne rekordy wysokości konstrukcje. Pokazujemy najciekawsze realizacje ostatnich lat, w Polsce i na świecie, stawiając pytanie, czy drewno słusznie jest nazywane betonem przyszłości.

biennali venice

Zdjęcie: Matteo de Mayda, dzięki uprzejmości La Biennale di Venezia

drewniana architeltura

Zdjęcie: Tommaso Riva

drewniana arch

Zdjęcie: Kyrre Sundal

Mocnym trendem we wnętrzach wciąż jest postmodernizm: u nas zobaczycie odjechane biuro i wnętrze warszawskiego mieszkania, w obu unosi się duch słynnej grupy Memphis.

W dziale podróże zabieramy Was do domu Jorge Zalszupina w São Paulo, „punktu zwrotnego w architekturze”, jak mówił o nim autor, oraz na Sycylię, gdzie w odrestaurowanym barokowym pałacu rodzina Valsecchich pokazuje swoją unikatową kolekcję dzieł sztuki, w tym prace takich sław jak Gerhard Richter, duetu Gilbert&George i Andy Warhol.

wnetrz

Zdjęcie: Casa Zalszupin, Ruy Teixeira

wnetzre

Zdjęcie: Christopher Horwood

costa brava

Zdjęcie: © Matteo Imbriani © Flexform

Tematem dużego przeglądu tym razem jest letni salon: meble i dodatki outdoorowe – nowości z kraju i zagranicy. Na fotelach, którym niestraszne słońce i deszcz możecie zatonąć w lekturze najnowszego numeru AD i obejrzeć wyjątkowe domy: w Apulli, na wzgórzach Costa Brava, w Kalifornii, na warszawskiej Woli i Saskiej Kępie. Dowiecie się, gdzie supermodelka i miłośniczka zrównoważonego dizajnu Amber Valletta szuka wytchnienia od tłumów Los Angeles oraz co ściągnęło włoskiego artystę i obieżyświata Niniego Bonavoglię do jego rodzinnych stron.

Szukajcie nas w salonach prasowych.

dom

Zdjęcie: © Simon Watson

 


Czytaj więcej