9 niezwykłych domków w samym środku dzikiej przyrody z widokiem zapierającym dech w piersiach

Przyciągają wzrok swoją niezwykłą architekturą, zaprojektowane by integrować się z otaczającą je przyrodą - oto domki zbudowane w różnych częściach Europy, w których można poczuć więź z naturą i odpocząć od miejskiego zgiełku. 

Annabelle Dufraigne

9 niezwykłych domków w samym środku dzikiej przyrody z widokiem zapierającym dech w piersiach

Koncepcja Manshausen została opracowana przez norweskiego odkrywcę Børge Ouslanda. Na wyspie w archipelagu Steigen na kole podbiegunowym zbudował trzy kabiny na skale tuż nad samym morzem. Zdjęcie: Steve King

AD prezentuje dziewięć niezwykłych domów zbudowanych w duchu zrównoważonego rozwoju

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie idealne miejsce, w którym moglibyście odpocząć i zrobić sobie reset od codziennych spaw. Takie, w którym nikt wam nie przeszkadza, otacza was natura i możecie przy tym cieszyć się fantastycznymi widokami. To nie bajka takie miejsca istnieją. Przedstawiamy wam dziewięć domów zlokalizowanych m.in w Norwegii, we Włoszech czy Danii. Domki, choć znajdują się w różnych miejsca Europy wszystkie charakteryzują się wyjątkową architekturą. Co więcej, zostały również zbudowane w sposób zrównoważony i z poszanowaniem środowiska. Krótko mówiąc: te wyjątkowe miejsca oferują wyjątkowe szanse na spędzenie kilku relaksujących dni na łonie natury.

 The Bolder w Norwegii

Domek The Bolder w Norwegii. Zdjęcie: Elisabeth Heier/Elin Engelsvoll

Widok z domku The Bolder. Zdjęcie: Elisabeth Heier/Elin Engelsvoll

Spektakularne widoki zapierające dech w piersi, nie tylko miłośnikom przyrody oferuje nowo otwarte "Star Lodges" w ramach niezwykłego ośrodka "The Bolder" na skraju klifów Lysefjordu. Przyroda na wyciągnięcie ręki to propozycja dla wszystkich, którzy chcą uciec od zgiełku codziennego życia na kilka dni. Domki zaprojektowała norweska firma architektoniczna Snøhetta, powstały we współpracy z Tomem Bjarte Norlandem oraz duńską marką wyposażenia wnętrz Vipp. Cztery moduły zostały zbudowane w sposób zrównoważony i urządzone w minimalistycznym stylu. Z zewnątrz - doskonale harmonizują z otaczającym krajobrazem, a dzięki dużym przeszkleniom goście mogą podziwiać błękitne wody Lysefjord.

The Mirror Cube w Szwecji

Szklana konstrukcja to nie tylko ukłon w stronę nowoczesnej estetyki, ale także ciekawe zjawisko optyczne - odbijające się od ścian światło tworzy wyjątkowy świetlny spektakl w samym sercu dzikiej natury. "Mirror Cube", bo o nim mowa, to wyjątkowa realizacja z aluminium, zbudowana wokół drzewa w lesie Harads w północnej Szwecji. Domek zaprojektowała para szwedzkich architektów - Bolle Thama i Martina Videgårda. Wewnątrz szklanego sześcianu, który jest częścią znanego kompleksu "Treehotel", znajduje się kilka pokoi przeznaczonych dla dwóch osób, a także mały taras na dachu. Jednak relaks w tym miejscu, to nie opcja dla rasowych mieszczuchów. "Mirror Cube" nie ma ani bieżącej wody, ani prysznica, łączy w sobie prosty komfort z ekologicznym twistem. Tylko dla miłośników niecodziennych wrażeń.

Mirror Cube w Szwecji. Zdjęcie: Kent Lindvall

Treetop Løvtag w Danii 

Treetop Løvtag w Danii. Zdjęcie: Treetop Løvtag/Søren Larsen

Wnętrze Treetop Løvtag w Danii. Zdjęcie: Treetop Løvtag/Søren Larsen

Dziewięć minimalistycznych domków wchodzi w skład hotelu "Treetop Løvtag" na półwyspie Als Odde w północno-wschodniej części duńskiego wybrzeża. Oferują one zapierający dech w piersiach widok na Mariager Fjord, najdłuższy fiord w Danii. Løvtag w języku duńskim oznacza "baldachim z liści" i odzwierciedla ideę pełnego zanurzenia się w naturze i dzikiej przyrodzie, przy jednoczesnej ochronie lasu. Berliński architekt Sigurd Larsen zaprojektował te wyjątkowe ośmiokątne moduły, które zostały wykonane z przyjaznego dla środowiska drewna termicznego i metalu pochodzącego z recyklingu. Wnętrza są wyjątkowo przytulne i urządzone komfortowo. Znajdziemy tu wszystko co jest potrzebne, by miło spędzić czas.

Manshausen 2.0 w Norwegii

Koncepcja Manshausen została opracowana przez norweskiego odkrywcę. Børge Ouslanda był pierwszą osobą, która samotnie przemierzyła Arktykę. Na wyspie w archipelagu Steigen na kole podbiegunowym zbudował trzy domki na skale tuż nad samym morzem. Domy zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać podnoszący się poziom mórz spowodowany globalnym ociepleniem i zostały wykonane z trwałych i odpornych na zimno materiałów, takich jak specjalnie zaprojektowana aluminiowa okładzina. Wewnątrz czteroosobowego domku znajduje się: sypialnia, kuchnia i salon.

Manshausen 2.0 w Norwegii. Zdjęcie: Steve King

Manshausen 2.0 w Norwegii. Zdjęcie: Steve King

Mała Ziemia w Polsce

Mała Ziemia w Polsce. Zdjęcie: Materiały prasowe/ Den Outdoor

Mała Ziemia w Polsce. Zdjęcie: Materiały prasowe/ Den Outdoor

W Karkonoszach stanęła wyjątkowa drewniana konstrukcja w kształcie litery A. Minimalizm i slow living to słowa kluczowe dla tej realizacji. To prawdziwy raj dla miłośników dizajnu i świętego spokoju. Minimalistyczny domek, pomieścił wszystko, czego trzeba, by wygodnie wypocząć. Do tego pachnie drewnem i ma wielkie okna, przez które natura sama wchodzi do środka. Oparty na amerykańskiej technologii firmy Den Outdoors, domek jest nie tylko wyjątkowo estetyczny, ale także zbudowany w sposób zrównoważony. Dom w kształcie trójkąta ma otwartą część dzienną i sypialnię na antresoli. Całoroczny domek to 35 m² minimalistycznie zaprojektowanej przestrzeni. Wnętrze w całości wyłożono drewnem. To wszystko w bliskim kontakcie z naturą, będącej na wyciągnięcie ręki.

Raus w Niemczech

Niemiecka firma Raus zaprojektowała te wolnostojące, zrównoważone domki na przedmieściach Berlina: naturalne lub pochodzące z recyklingu materiały i panele słoneczne na dachu. Drewniane panele i duże okna nadają domowi minimalistyczny charakter i pozwalają gościom cieszyć się rozległym widokiem na idylliczną okolicę.

Raus w Niemczech. Zdjęcie: Noel Richter

Raus w Niemczech. Zdjęcie: Noel Richter

Youna Nature we Włoszech

Youna Nature we Włoszech. Zdjęcie: Peter Pichler Architecture

Youna Nature we Włoszech. Zdjęcie: Peter Pichler Architecture

Te zapierające dech w piersiach metalowe konstrukcje, które wciąż są w budowie, charakteryzują się zdecydowanie futurystyczną estetyką. Włoska firma architektoniczna Peter Pichler zaprojektowała je i reklamuje pod hasłem "domki na drzewie bez drzewa". Oznacza to, że proporcje i konstrukcja odpowiadają typowemu domkowi na drzewie, ale domki zostały zbudowane na ziemi, dzięki czemu nie ucierpiało żadne drzewo. Drewniany egzoszkielet wzmacnia konstrukcję domków, a jednocześnie pozwala na elastyczny układ pomieszczeń. Ośrodek "Youna Nature" będzie oferował wyjątkowe panoramiczne widoki na włoskie Alpy.

Vertical Chalets w Austrii

Vertical Chalets w Austrii. Zdjęcie: Peter Pichler Architecture

Vertical Chalets w Austrii. Zdjęcie: Peter Pichler Architecture

Vertical Chalets, które również zostały zaprojektowane przez biuro architektoniczne Peter Pichler,  ukończone w 2023 roku i znajdują się w Kitzbühel. Kompleks hotelowy składa się z kilku apartamentów zlokalizowanych na prywatnych górnych piętrach. Wspólne udogodnienia będą znajdować się na niższym poziomie hotelu. Budynek oferuje zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i jest inspirowany regionalną architekturą, reinterpretując ją w nowoczesny sposób. Projekt został również zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju, dlatego do budowy zostały wykorzystane nieprzetworzone i lokalne materiały.

The Glass Cube w Belgii

The Glass Cube w Belgii. Zdjęcie: The Glass Cube

The Glass Cube w Belgii. Zdjęcie: The Glass Cube

Szklany sześcian w Belgii ma powierzchnię 30 metrów kwadratowych i z zewnątrz wygląda na znacznie mniejszy. Jest zawieszony cztery metry nad ziemią w lesie, który oddziela belgijską dolinę rzeki Ourthe od doliny rzeki Lesse. Ideą projektu jest intensywne 360-stopniowe doświadczenie na łonie natury - kabina ma nawet własny taras na dachu. Twórcy Glass Cube podkreślają spokojne otoczenie i niewielki wpływ domu na środowisko.

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD FR


Czytaj więcej