9 niezwykłych lustrzanych domów

Te wyjątkowe budynki pokazują, jak architekci mogą projektować domy, aby oddać cześć naturze

Autor Katherine McLaughlin

9 niezwykłych lustrzanych domów

Zdjęcie: Copyright, 2013, Steve King

Chociaż style i idee architektoniczne zmieniają się raz po raz, dążenie do budownictwa bliskiego naturze i szanującego środowisko rzadko znika z pola widzenia projektantów. Integracja domów z naturalnym otoczeniem była zarówno konkretnym wyborem (jak miało to miejsce u np. Franka Lloyda Wrighta), jak i koniecznością w trudnym terenie (np. domy wbudowane w klify). Nawet w przypadku budynków, które nie zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby komponowały się z naturą, zadbano o to, by roztaczały się z nich wspaniałe widoki, miały wypielęgnowane ogrody i inne elementy, które łączyły je ze światem zewnętrznym. Różne kultury i epoki historyczne robiły to różnie, ale cel pozostawał prawie zawsze ten sam.

Obecnie architekci opracowali inny sposób integracji domów z naturą – uczynienie ich niewidocznymi lub niezauważalnymi na tyle, na ile tylko jest to możliwe. Dzięki zastosowaniu lustrzanych elewacji domy w zasadzie wtapiają się w otoczenie. 

AD odwiedza 9 oszałamiających lustrzanych domów, które udowadniają, jak piękna może być natura i architektura. 

Zdjęcie: Dzięki VRBO 

1/9

OOD House (Three Rivers, Kalifornia)

To widać, że Paradise Ranch Inn jest prowadzony – jak siebie sami opisują – „przez zespół entuzjastów natury i designu”. Na terenie posiadłości znajduje się OOD House. To lustrzany dom-kubik dla dwóch osób, którego wystrój inspirowany jest stylem skandynawskim. Zbudowano go w otulinie Sequoia National Park (Park Narodowy Sekwoi). Znajduje się blisko największego pod względem objętości żywego organizmu na planecie: generała Shermana – gigantycznej sekwoi liczącej 2100 lat.

 

Zdjęcie: Christian Brandstaetter, dzięki uprzejmości Delugan Meissl Associated Architects

2/9

Casa Invisible (Austria)

Zaprojektowany przez Delugan Meissl Associated Architects, Casa Invisible to dom prefabrykowany, który jest dostępny w sprzedaży w katalogu firmy. Ma drewnianą konstrukcję i można go całkowicie zdemontować, co minimalizuje wpływ na środowisko. Lustrzany dom jest zaprojektowany na otwartym planie wokół centralnego komina. Ma powierzchnię 50 metrów kwadratowych.

 

Zdjęcie: Steve King

3/9

Lucid Stead (Joshua Tree, Kalifornia)

Prosta chata istniała przez 70 lat, zanim wkroczył tu amerykański artysta Philip K. Smith III i na jej bazie stworzył Lucid Stead. Dzięki zachowaniu drewnianej konstrukcji oryginalnej chaty i zastosowaniu luster jako akcentów - dom wydaje się półprzezroczysty. Ponadto zmienia on kolorystykę i wygląd (to, co odbija się na elewacji) za sprawą oświetlenia LED i nowoczesnej elektroniki sterującej położeniem lustrzanych tafli.  

 

Zdjęcie: Andrew Latreille

4/9

Arcana (Toronto, Ontario)

Arcana to nie pojedynczy lustrzany obiekt, ale kilka odblaskowych konstrukcji w lesie, choć firma zapewnia, że ​​nie ma tu atmosfery tradycyjnego kempingu. Każdy budynek posiada kuchnię i łazienkę, a elewacja ze stali nierdzewnej ma fakturę chroniącą owady i ptaki przed kontaktem z nią.

 

Zdjęcie: Oskar DaRiz

5/9

Mirror House (Południowy Tyrol, Włochy)

Położone w włoskich Dolomitach Mirror Houses to dwa domy wakacyjne zaprojektowane przez Petera Pichlera. Każdy z nich jest zorientowany na wschód, co daje możliwość oglądania wschodu słońca przez okna sięgające od podłogi do sufitu. Aby jeszcze bardziej zanurzyć się w naturze, domy wyposażono w okno nad łóżkami, dzięki czemu można obserwować gwiazdy w zaciszu sypialni.

 

Zdjęcie: Oskar DaRiz

6/9

Mirror House (Południowy Tyrol, Włochy)

Drugi z lustrzanych domów projektu Pichlera nie odbija otoczenia całą swoją powierzchnią. Lustrzane panele są z tyłu domu, a z przodu znajduje się szklana ściana osłonowa, która pozornie zaciera barierę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.

 

Zdjęcie: Dzięki uprzejmości VRBO

7/9

The Invisible House (Joshua Tree, Kalifornia)

To chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych domów lustrzanych na świecie – częściowo dzięki licznie odwiedzającym go od lat celebrytom. Invisible House w Joshua Tree został zaprojektowany przez Tomasa Osińskiego i jego pierwszego właściciela, Chrisa Hanleya. Zewnętrzna ściana domu odbija otaczającą dom pustynię Mojave, zaś od wewnątrz jest ona zbudowana ze szkła, więc widoki są nieograniczone, a pustynia jest na wyciągnięcie ręki. Ale nie tylko to jest niezwykłe w tym domu. W środku znajduje się kryty basen o długości 30 metrów. Nieruchomość wystawiono na sprzedaż w styczniu tego roku za 18 milionów dolarów, a  obecnie można zarezerwować w niej nocleg.

 

Zdjęcie: Andrea Barghi

8/9

Mirrorcube (Harads, Szwecja)

To jeden z niezwykłych domów na drzewie w ofercie Treehotel. Mirrorcube jest dokładnie tym, na co wygląda: sześcianem pokrytym lustrami. Przytulne wnętrze o wymiarach 4 na 4 metry zapewnia wystarczająco miejsca dla dwóch osób. Zostało zaprojektowane przez  Tham & Videgård i jest tu podwójne łóżko, toaleta oraz mała część wypoczynkowa.

 

Zdjęcie: yuelan/Getty Images

9/9

Mirage (Gstaad, Szwajcaria)

W przeciwieństwie do innych lustrzanych domów, które często mają kształt sześcianu, Mirage, stworzony przez artystę Douga Aitkena, ma dwuspadowy dach. Pierwotnie stanął w Palm Springs w Kalifornii, a następnie przeniesiono go do Gstaad w Szwajcarii, gdzie pozostaje do dziś. Obiekt nie jest technicznie przeznaczony do mieszkania na stałe, to raczej wielkoformatowa rzeźba i instalacja artystyczna. „Zamysł architektoniczny Mirage został przekonfigurowany – pozornie typowy dom na przedmieściach pozbawiono kontekstu, mieszkańców i ich rzeczy” – wyjaśnia opis projektu. „Ta minimalistyczna konstrukcja funkcjonuje teraz całkowicie w odpowiedzi na otaczający ją krajobraz”.

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US

 


Czytaj więcej