8 propozycji na ten weekend w Krakowie. Wśród nich Targi Rzeczy Ładnych

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 15-17 marca? Szczególnie polecamy kilka wydarzeń!

8 propozycji na ten weekend w Krakowie. Wśród nich Targi Rzeczy Ładnych

Sprawdź, co będzie się działo w Krakowie w weekend 15-17 marca. Zdjęcie: Getty Images

Co robić w weekend w Krakowie?

Na najbliższy weekend wypatrzyliśmy wystawy, warsztaty i spacery. Ale to nie wszystko. Warto wybrać się także do teatru albo rozpocząć filmowy "Tydzień Kina Hiszpańskiego".  Nie można też przegapić pierwszej edycji TRŁ! Zapraszamy do naszej subiektywnej listy z propozycjami na weekend w Krakowie. 

Tydzień Kina Hiszpańskiego

Kiedy? 15 - 21 marca

Gdzie? Kino pod Baranami

Organizowany już po raz 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie kinematografii Hiszpanii. To święto kina dla widzów zakochanych w słońcu, podróżach i południowym stylu życia. W ramach przeglądu można zobaczyć najgłośniejsze i najbardziej intrygujące hiszpańskie filmy – większość z nich nie była pokazywana wcześniej w Polsce.W programie przekrój współczesnej hiszpańskiej kinematografii: rozrywkowe filmy gatunkowe, kameralne dramaty i subtelne kino artystyczne.

Polecamy także premiery kinowe na marzec i nowości w bibliotece platformy Netflix.

Targi Rzeczy Ładnych I edycja w Krakowie i Targi Mamaville

Kiedy? Sobota i niedziela, godz. 11-19

Gdzie? EXPO Kraków

Kraków doczekał się pierwszej edycji Targów Rzeczy Ładnych. Podczas weekendu w hali EXPO Kraków spotkać będzie można tu aż 300 wystawców w 10 strefach tematycznych. Znajdziemy tu meble, ceramikę, lampy, tekstylia i sekcję vintage. Wydarzeniu towarzyszyć będą Targi Mamaville - największe w Polsce targi dla rodziców.

Erotyczny Kraków - spacer z przewodnikiem

Kiedy? W niedzielę o godz. 16

Gdzie? Spotkanie pod Bramą Floriańską

"Miłosne" życie mieszczan, monarchów i arystokracji. O życiu seksualnym Krakowian na przestrzeni wieków, od średniowiecza do PRL-u, podczas spaceru ulicami Krakowa - opowie licencjonowany przewodnik Wojtek Zabielski. Czas trwania spaceru: ok. 2 godziny.

O kuchniach królewskich w ramach cyklu "Wawelskie spotkania z historią i sztuką"

Kiedy? W sobotę (godz. 10, 10:20, 10:40, 11)

Gdzie? Zamek Królewski na Wawelu. Zbiórka przy wejściu na wystawę Wawel Zaginiony

Spotkanie z elementami gry poprowadzą studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdzie na wzgórzu wawelskim znajdowały się królewskie kuchnie, studnie, lodownia i spiżarnie? Czy urząd kuchmistrza mogli sprawować cudzoziemcy? Kto był odpowiedzialny za obsługę króla w czasie posiłków? W ramach spotkania kierowanego do młodzieży w wieku 10-15 lat, będzie można  poznać kulturę stołu za panowania ostatnich Jagiellonów i przyjrzeć się nie tylko naczyniom ze wspaniałej paradnej zastawy, ale także tym używanym w życiu codziennym.

Zdrowie psychiczne w XXI wieku. Spotkanie z profesorem Bogdanem de Barbaro

Kiedy? Piątek o godz. 17

Gdzie? W Domu Utopii

Spotkanie dotyczyć będzie najnowszej książki prof. Bogdana de Barbaro „Po co światu psychoterapia". Poprzedzi je projekcja filmu „Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego. Początek o godz. 17 (bilet na film uprawnia również do wejścia na spotkanie).

Premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Mai Kleczewskiej

Kiedy? W sobotę i niedzielę o godz. 18

Gdzie? Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Wybitne dzieło Wyspiańskiego na swój reżyserski warsztat wzięła Maja Kleczewska. W sztuce wystąpią m.in.: Mateusz Bieryt, Martyna Krzysztofik, Juliusz Chrząstowski (gościnnie), Marta Waldera, Dorota Godzic, Tomasz Augustynowicz, Wojciech Skibiński, Jerzy Światłoń, Antek Sztaba / Adam Wietrzyński, Wojciech Dolatowski, Mateusz Janicki, Rafał Szumera, Tomasz Międzik/ Marcin Sianko, Sławomir Rokita, Agnieszka Judycka, Karolina Kazoń, Lidia Bogaczówna.

Polecamy także przegląd teatralny na marzec - 11 nowych spektakli, które warto zobaczyć.

Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii

Kiedy? Do 29 marca

Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Na wystawie zobaczyć będzie można oryginalne kimona, narzutki haori, jak i akcesoria je uzupełniające, ponadto japońskie stroje zostaną zaprezentowane na fotograficznych kadrach, stając się jednocześnie przyczynkiem do opowieści o rozwoju fotografii w Japonii na przełomie XIX i XX wieku.

W tym roku Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje 145-lecie działalności. Z tej okazji instytucja przygotowała bogaty program wydarzeń i wystaw, zarówno w Gmachu Głównym, jak i w licznych Oddziałach. Sprawdź, na jakie wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym warto się wybrać w 2024 roku.

Warsztaty z drewnem. Tropem skrzydlatych mieszkańców Jugowic

Kiedy? W sobotę o godz. 11

Gdzie? Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego

Warsztaty tym razem poprowadzą Kasia i Mirek - czyli Bure Wióry, rodzinna firma tworząca drewniane rękodzieło. Warsztaty poprzedzi tropienie zwierzęcych mieszkańców okolicy. Później uczestnicy wydarzenia pomalują ich drewniane podobizny.

Jeśli planujesz weekend w Krakowie, dzielimy się także naszym subiektywnym przewodnikiem i listą miejsc, które warto odwiedzić. 

Czytaj więcej