7 imponująco monochromatycznych miast na całym świecie

Od „Błękitnego Miasta” Chefchaouen w Maroku po „Fioletowe Wyspy” w Korei Południowej – te jednobarwne miasta postanowiły podkreślić swój charakter właśnie kolorem.

Autor Charlotte Collins

Zdjęcia Getty Images
7 imponująco monochromatycznych miast na całym świecie

Zdjęcie: Tuul & Bruno Morandi/Getty Images

Koncepcja jednolitych stylizacji modowych to bez wątpienia bardzo popularny trend ostatnich lat - jest minimalistyczna, ale potrafi wywołać spektakularny efekt. I jeśli ktoś uważa taki jednobarwny look za odważny, to co powie na miasta całkowicie pokolorowane tylko jedną barwą? To naprawdę robi wrażenie i to na zdecydowanie większą skalę. 

Choć jednobarwne miasta wyglądają jak nieco odrealnione i wyjęte wprost z bajki, to praktyka „kolorowania” miast istnieje od wieków. I w rzeczywistości te miejsca o charakterystycznych, jednokolorowych budynkach można zobaczyć w różnych częściach światach, począwszy od Meksyku aż po Maroko. Widok tych całkowicie monochromatycznych wiosek zapewnia zapierające dech w piersiach wrażenia dla turystów i samych mieszkańców.

Jednak atrakcyjny i oryginalny wygląd to nie jedyny powód, dla którego całe miasta „ubierają”się w jeden kolor. Np. indyjska metropolia decydując się na zastosowanie barwy różowej na elewacjach budynków, chciała uczcić wizytę królewską na kilku koreańskich wyspach. Miało to też wzbudzić zainteresowanie turystów. To nie jedyny taki przykład. Inne miasta na świecie też postanowiły się wyróżnić kolorem. Oto one.

 

Zdjęcie: Isabel Pavia / Getty Images

1/7

Andaluzja, Hiszpania 

W południowej Hiszpanii w regionie Andaluzji znajduje się wiele miejsc całkowicie zdominowanych przez budynki w kolorze białym. Jak wynika z informacji oficjalnej hiszpańskiej Izby Turystyki - Białe Wioski Andaluzji można zobaczyć w nadmorskich prowincjach Malaga i Kadyks. Pomiędzy tymi dwoma lokalizacjami na turystów czeka ponad 19 przystanków wzdłuż trasy „białych wiosek”. Krążyło wiele teorii na temat tego, co pierwotnie było inspiracją do ujednolicenia fasad wszystkich budynków. Jedna z nich głosi, że kolor ten miał chronić elewacje przed niezwykle intensywnym śródziemnomorskim słońcem. Inni zaś twierdzą, że metoda bielenia zwalczała bakterie w czasach epidemii na Półwyspie Iberyjskim, które szalały od XVI do XIX wieku. 

 

Zdjęcie: javarman3/Getty Images

2/7

Izamal, Meksyk 

Izamal, będący pierwotnie domem starożytnej cywilizacji Majów w meksykańskim regionie Jukatan, został skolonizowany przez Hiszpanów w XVI wieku. Podobnie, jak w przypadku innych monochromatycznych miast, powód, dla którego zdecydowano się tu zastosować jeden dominujący kolor - jest przedmiotem dyskusji. Niektórzy twierdzą, że Izamal został pomalowany na żółto w związku z planowaną wizytą papieża Jana Pawła II w 1993 roku. Inni utrzymują, że kolor żółty pojawił się tu dużo wcześniej, na długo przed odwiedzinami papieskimi.

 

Zdjęcie: Matteo Colombo/Getty Images

3/7

Chefchaouen, Maroko

To północne marokańskie miasto słynie z wszechobecnego, żywego błękitu, który pokrywa tu wszystko od fasad wzdłuż ulic, po schody wijące się w alejkach. Chociaż nie ma wyraźnej zgody, co do dokładnego powodu pojawienia się tu koloru niebieskiego, to jednak w świadomości społecznej funkcjonuje kilka uzasadnień tego wyboru. Wśród nich m.in. postrzeganie niebieskiego koloru jako tego, który odstrasza komary. Poza tym symbolizuje niebo i pobliskie Morze Śródziemne. Jest to również kolor ceniony w wierze żydowskiej, a kiedy w XV w. dziesiątki Żydów szukało schronienia przed prześladowaniami na tym obszarze, pomalowano miasto na niebiesko. Bez względu na to, jaki był dokładny powód stworzenia tego błękitnego miejskiego pejzażu - jesteśmy wdzięczni za tę decyzję.

 

Zdjęcie: Matteo Colombo/Getty Images

3/7

Jodhpur, Indie

Szafszawan dzieli od północnoindyjskiego miasta Jodhpur tysiące mil, ale oba te miasta łączy ten sam charakterystyczny, pudrowy kolor niebieski zastosowany na elewacjach budynków. Kolor ten był niegdyś kojarzony głównie z kastą braminów, która zajmuje najwyższą pozycję w indyjskim systemie kastowym. Mówi się również, że kolor ten miał pomóc utrzymać w tym pustynnym klimacie chłód w domach. Jodhpur położony jest w indyjskim regionie Radżastan i oddalony mniej więcej osiem godzin jazdy samochodem od różowego, monochromatycznego miasta Jaipur.

 

Zdjęcie: AaronChoi/Getty Images

5/7

Wyspy Banwol i Bakji, Korea Południowa

Zaraz przy zachodnim wybrzeżu Korei Południowej znajdują się niewielkie wyspy Banwol i Bakji, mieszka tu zaledwie 150 mieszkańców. Żeby zainteresować turystów tymi miejscami, lokalny rząd opracował specjalną strategię. Całą kampanię zorganizowano wokół… kwiatów - fioletowych dzwonków, które kwitną w tych rejonach. Na fioletowo pomalowano 400 budynków, dachy, wiele elementów infrastruktury, słupy, sklepy. Ponadto zasadzono tysiące innych fioletowych roślin, w tym 30 tys. astrowców nowoangielskich oraz ogromne pola lawendy. Dwie wyspy są połączone mostem, który także jest oczywiście fioletowy.

 

Zdjęcie: Luc Olivier/Getty Images

6/7

Collonges-la-Rouge, Francja

Prawie wszystkie budynki w tej średniowiecznej gminie mają ten sam szkarłatny kolor, a wszystko to dzięki lokalnemu czerwonemu piaskowcowi, z którego zostały zbudowane. Zachwyca jednak nie tylko kolor tych fasad, ale też detale architektoniczne budynków w Collonges-la-Rouges. A liczne konstrukcje z wieżyczkami i urocze brukowane ścieżki nadają miastu wyraźnie baśniowy urok. Korzenie tej przepięknej miejscowości sięgają VIII wieku, kiedy to mnisi z opactwa Charroux założyli w okolicy klasztor.

 

Zdjęcie: Jackyenjoyphotography/Getty Images

7/7

Jaipur, Indie

W oczekiwaniu na wizytę księcia Walii w 1876 r. (późniejszego króla Edwarda VII), Raja Sawai Ram Singh I postanowił pomalować budynki w Jaipur w odcieniu festiwalowego różu. Ponad sto lat później, w 2019 roku "Różowe Miasto Indii" zostało oficjalnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klejnotem stolicy Radżastanu jest dekadencki Hawa Mahal w kolorze łososiowym, nazywa się go „Pałacem Wiatrów” ze względu na jego efektywny system wentylacji. Konstrukcję Hawa Mahal  z różowego i czerwonego piaskowca uznaje się za najwyższy budynek na świecie, który nie ma fundamentów.

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US

 

Czytaj więcej