Klocki Lego z ukraińskimi zabytkami
By wziąć udział w loterii, należy wejść na stronę projektu Ukraine Lego Bricks na platformie United24 i przekazać darowiznę w wysokości 24, 48 lub 96 dolarów. Z puli zgłoszeń zostanie wylosowanych 15 szczęśliwców, którzy otrzymają jeden z zestawów Ukraine Lego Bricks. Cały dochód z loterii zostanie przekazany na odbudowę szkoły w Ukrainie.
W skład serii Ukraine Lego Bricks wchodzą zestawy, z których można zbudować 5 zabytkowych budowli Ukrainy:
- Złotą Bramę w Kijowie,
- Pałac chanów krymskich w Bajczysaraju,
- Zamek w Podhorcach,
- Teatr Opery i Baletu w Odessie,
- Obserwatorium Astronomiczne w Mikołajowie.
Pałac chanów krymskich w Bakczysaraju
Kompleks pałacowy chanów krymskich to jedyny zachowany przykład architektury pałacowej krymskich Tatarów. Zbudowany w XVI wieku, przez kolejne stulecia służył jako siedziba chanów.
Pałac chanów krymskich wykonany z LEGO, autor: Maciej Kocot. Zdjęcie: United24
Teatr Opery i Baletu w Odessie
Teatr Opery i Baletu w Odessie to najstarszy tego typu budynek w Ukrainie. Pierwotny gmach opery powstał w 1810 roku, ale niedługo potem spłonął w pożarze. Obecny budynek, zaprojektowany przez wiedeńskich architektów w stylu neobarokowym powstał w 1887 roku.
Teatr Opery i Baletu w Odessie z LEGO, autor: Daniel Seidl. Zdjęcie: United24
Zamek w Podhorcach
Nazywany też zamkiem Koniecpolskich, został wzniesiony w Podhorcach dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Budowę zamku podhoreckiego ukończono w 1640 roku – projekt wyróżniał się na tle okolicznych warowni tym, że nie powstał w celach obronnych, ale jako rezydencja pałacowa. Do zamku należał również rozległy park oraz dwa kościoły. W XVIII wieku zbudowano tu także teatr.
Zamek w Podhorcach z LEGO, autor: Mark Segedie. Zdjęcie: United24
Złota Brama w Kijowie
Wzniesiona w XI wieku Złota Brama służyła jako główna brama wjazdowa do Kijowa. W ciągu burzliwej historii miasta, brama była wielokrotnie niszczona. Obecna forma jest XX-wieczną rekonstrukcją i pozostaje jednym z najbardziej znanych zabytków Kijowa.
Złota Brama z LEGO, autor: Eric Law. Zdjęcie: United24
Obserwatorium Astronomiczne w Mikołajowie
Obserwatorium Astronomiczne powstało w 1821 roku, by umożliwić marynarce wojennej monitorowanie Morza Czarnego. Obecnie Obserwatorium nie podlega już wojsku, ale jest niezależnym centrum badań. W 2007 roku Obserwatorium Astronomiczne w Mikołajowie wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obserwatorium Astronomiczne w Mikołajowie z LEGO, autor: Alexander Yermolaev. Zdjęcie: United24