Elegancja w zgodzie z naturą
W pędzącym świecie, za którym coraz trudniej nadążyć, szczególnie chętnie szukamy chwil relaksu i ukojenia. Te dążenia oddaje Mocha Mousse: kolor emanujący zmysłowym ciepłem. Wybrany przez Instytut Koloru Pantone odcień brązu budzi skojarzenia z czekoladą, kawą z mlekiem albo rozpływającym się w ustach deserem. Przywodzi na myśl drobne przyjemności, których wypatrujemy w codziennym życiu: moment przerwy nad filiżanką ciepłego napoju, wieczorny masaż w miejskim SPA, spokojny czas spędzony w otoczeniu naturalnych materiałów. Kojarzy się także z harmonią i elegancją, pełną odniesień do natury. To dyskretny luksus jest dziś tym z najbardziej pożądanych.
Kojące wnętrza w ciepłych barwach
Kolory ziemi wcale nie muszą być nudne. Style japandi i boho, chętnie wybierane jako motyw przewodni wnętrz, przyciągają wzrok zróżnicowaniem faktur i warstw oraz starannym doborem wykończenia. Naturalne materiały, takie jak drewno, len, wełna, kamień czy glina mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie: niosą przyjemność swoim zapachem, dotykiem i nie przeciążają bodźcami. Idąc tym tropem, postanowiliśmy wybrać na portalu Slowhop.com miejsca w kolorze Mocha Mousse i korespondujących z nim odcieniach. To mogą być najbardziej relaksujące obiekty noclegowe w całej Polsce.
Ittowken (Warmia i Mazury)
Ittowken znaczy Witówko, a Witówko to mazurska wieś o bardzo nietypowej historii. Znajduje się bowiem nad… wyschniętym jeziorem. To sprawia, że turyści nie ciągną w te strony i panuje tam absolutny spokój. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy wsi postanowili spuścić z jeziora wodę, by zyskać dodatkowe ziemie uprawne. Procesu osuszania nigdy jednak nie dokończono: na miejscu jeziora znajduje się dziś tajemnicze rozlewisko, będące siedzibą wielu dzikich ptaków. To właśnie nad nim mieści się Ittowken, dawne pruskie gospodarstwo odnowione przez Agnieszkę i Bartosza. Jak mówią Gospodarze, zależało im, by odrestaurowane budynki weszły w dialog z mazurską wsią. Nie chcieli wnętrz, które odbiegałyby swoim charakterem od otoczenia, w którym się znajdują. W grę nie wchodziły więc intensywne kolory czy krzykliwy design. Stworzyli spójne, starannie wykończone siedlisko dla koneserów piękna. Otacza je malowniczy ogród, skrywający minimalistyczny basen. Wnętrza Ittowken relaksują od samego patrzenia na zdjęcia.
Ittowken. Zdjęcie: Slowhop.com
Ittowken. Zdjęcie: Slowhop.com
Ittowken. Zdjęcie: Slowhop.com
Schowanko (Łódzkie)
A oto miejsce, do którego nie da się tak po prostu dojechać, kierując się nawigacją. Nazwa Schowanka jest nieprzypadkowa – dom skrył się w lesie, na 17 ha będących częścią Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Kiedyś w Kolonii Niechmirów mieścił się folwark należący do niechmirowskiego dworu z owczarnią na 200 owiec. Dziś po folwarcznych zabudowaniach zostały już tylko historie, za to w nieprzeciętnie malowniczym otoczeniu stanął rodzinny dom Kasi. Szczęśliwie postanowiła udostępnić go gościom, którzy dziś mają okazję w otoczeniu stawów i drzew schować się tu przed całym światem. Na spragnionych przyjemności czekają przytulny salon z kominkiem, sala do jogi w sezonowej stodole, ogromny ogród i taras z bajecznym widokiem. W pakiecie: oddalona o niecałe 2 km Warta, którą można wybrać się na spływ kajakowy.
Schowanko. Zdjęcie: Slowhop.com
Schowanko. Zdjęcie: Slowhop.com
Schowanko. Zdjęcie: Slowhop.com
Gniazdowo nad rzeką (Mazowsze)
Minimalistyczny dom o drewnianej elewacji przycupnął nad meandrującym Liwcem, w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz kojącej przyrody w okolicy cieszą oko zabytkowe pałacyki, generalskie wille i przedwojenne dacze, przypominające o letniskowej historii tych stron. Chętni mogą wybrać się na zwiedzanie jej śladami, a ci bardziej rozleniwieni – oddać się przyjemnościom w Gniazdowie nad rzeką. To dom stworzony z myślą o spragnionych spokoju. Jego pełen dobrego dizajnu, a jednak dyskretny wystrój, pozwala się wyciszyć i dostarcza wielu zmysłowych przyjemności. Wieczory z książką przy kominku, śniadania na tarasie pośród drzew i błogi sen w jednej z kameralnych sypialni o ścianach pokrytych glinianym tynkiem to tylko niektóre z tutejszych możliwości odpoczynku.
Gniazdowo nad rzeką. Zdjęcie: Slowhop.com
Gniazdowo nad rzeką. Zdjęcie: Slowhop.com
Gniazdowo nad rzeką. Zdjęcie: Slowhop.com
Warszauer (Małopolska)
Obok tego punktu na slow mapie Polski żaden miłośnik designu nie przejdzie obojętnie. Butikowy Warszauer, hotel, który w 2022 roku otworzył się na krakowskim Kazimierzu, to unikatowy projekt jego właścicielki, Marty Gajewskiej. Wąska, wysmakowana bryła stanęła pomiędzy zabytkową kamienicą a synagogą, tworząc eklektyczny mariaż dawnego z nowym. To, co skrywa, jest estetyczną ucztą dla oczu. W dyskretnych, a jednak pełnych finezji wnętrzach, znajdziecie perły światowego desginu, polską sztukę i ręcznie robioną ceramikę. Założeniem Marty było, żeby każdy przedmiot w hotelu miał swoją historię – był autorskim dziełem rzemiosła lub unikalnym projektem renomowanych firm. Wnętrza są dopracowane w najmniejszym szczególe: od klamek, poprzez włączniki, aż po baterie łazienkowe. Wypoczynek w tym miejscu to kwintesencja subtelnego luksusu pod znakiem Mocha Mousse.
Warszauer. Zdjęcie: Slowhop.com
Warszauer. Zdjęcie: Slowhop.com
Warszauer. Zdjęcie: Slowhop.com
Domki w lesie (Pomorskie)
Wydają się naturalną częścią krajobrazu, choć na Kociewiu pojawiły się niedawno. Domki w lesie to projekt Michała, jego rodziny i przyjaciół. Kolektywna praca zaowocowała relaksującą przestrzenią, której naturalne materiały stanowią ramę dla malowniczych widoków na Jezioro Krawusińskie, łąkę i las. Gospodarzowi zależało, by udział nowego drewna w wykończeniu był jak najmniejszy, włożył więc dużo wysiłku w poszukiwanie materiałów, które można powtórnie wykorzystać. Drewniane meble wykonał wspólnie z tatą lub zamówił u lokalnych stolarzy, a część z nich, znaleziona w okolicznych składach, zyskała nowe życie. Komin z polnego kamienia to również rodzinna robota, tak samo jak patynowana elewacja, której rolą było wtopić się w krajobraz. Co jeszcze wyróżnia ten projekt? To, że choć domki są dwa, tak naprawdę to jedna, połączona korytarzem przestrzeń. Pierwsze część jest dzienna, a druga sypialniana. Tym samym życie tutaj zachowuje swój rytm i porządek.
Domki w lesie. Zdjęcie: Slowhop.com
Domki w lesie. Zdjęcie: Slowhop.com
Domki w lesie. Zdjęcie: Slowhop.com
Wszystkie opisane w artykule miejsca zarezerwujesz na stronie Slowhop.com. Kliknij, by zobaczyć, jak zmieniliśmy się po rebrandingu.