Wyciskarka do cytryn Juicy Salif, Alessi
To cudo (dla niektórych) powstało w 1990 roku, a sygnował je sam Philippe Starck, czyli projektant o wyjątkowym talencie do płodzenia ikon. Czy to jest praktyczne – zdania są podzielone. Najwięksi fani twierdzą, że bez mierzenia są w stanie dobrać naczynie, które mieści się pod tą efektowną konstrukcją (a to wcale nie jest oczywiste) i z gracją co rano wyciskają sobie cytrynę. Czy wygląda dobrze na blacie – zdecydowanie. Najbardziej zakochani w wyciskarce mogą kupić sobie do domu model ozdobny, o wysokości 186 cm. Nie nadaje się do wyciskania cytryn, ale bardzo reprezentacyjnie wygląda w salonie. Na szczycie można umieścić kapelusz. Najlepiej włoskiej marki Borsalino oczywiście.
Wyciskarka do cytryn Juicy Salif, Alessi, Fabryka Form
Czajnik Melodic, Alessi
Ten czajnik został zaprojektowany w 1984 roku przez projektanta Richarda Sappera, Niemca z urodzenia, ale o silnych włoskich inklinacjach, zważywszy na to, że pracował z Carlo Pontim i ma na koncie lampę Tizio marki Artemide. To nie jest przedmiot dla ludzi poszukujących lekkości – waży sporo. Docenią go jednak wielbiciele pięknych dźwięków, bo z klasą poinformuje cię o gotującej się wodzie. Piękny jest po prostu.
Czajnik Melodic, Alessi, Fabryka Form
Sos sojowy Kikkoman, a właściwie butelka…
Autorem tego najlepszego chyba projektu dostępnego za garść monet na półkach spożywczych niemal całego świata jest Japończyk (oczywiście!) Kenji Ekuan. Ten ponadczasowy przedmiot został przez niego stworzony w 1961 roku, a kryje w sobie azjatycką przyprawę, która podbiła światowe kuchnie jak żadna inna. To jest przykład najdoskonalszego dizajnu, który towarzyszy nam na co dzień. I w tym cały jego urok.
Butelka Kikkoman
Szklanka Pokal, Ikea
Prosta, ale nie całkiem, forma, popularność na poziomie gwiazdy rocka i wdzięk, który sprawia, że jej obecność zniesie nawet warta fortunę porcelana z Miśni albo Limoges – tak można podsumować ten hit sprzedażowy Ikei. To w dodatku jeden z najtańszych produktów sieci (i może najtańszych produktów naszych czasów – 2,99 zł). Ten typ szklanki ma proweniencję rosyjską i historię sięgającą czasów Piotra I. Co było ważne dla cara – szklanka z takimi wyżłobieniami się nie toczy, a to sprawdzało się na pokładzie bujających się statków.
Szklanka Pokal, Ikea
Szwajcarska obieraczka, Victorinox
Nie znajdziesz w słynącym z neutralności i zegarków kraju gospodarstwa domowego, w którym by jej nie było. Wynalazł ją Alfred Newerczerzal w 1936 roku, bo miał serdecznie dosyć mozolnego obierania ziemniaków nożem, a musiał robić to na sporą skalę w czasie swojego pobytu w armii. Masowa produkcja rozpoczęła się w 1947 i trwa do dziś. Tym obiera się z łatwością praktycznie wszystkie twarde warzywa i owoce, a w dodatku ryzyko poranienia palców jest praktycznie wyeliminowane. Bardzo dobry i ważny dla ludzkości projekt.
Szwajcarska obieraczka, Victorinox