Z okazji 400-lecia U-jazdowski możesz odkrywać od kulis. Trwa cykl oprowadzeń historycznych i architektonicznych

Jak wyglądają miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających? Jakie badania archeologiczne prowadzone są aktualnie na terenie Zamku Ujazdowskiego? Jakie warunki potrzebne są do eksponowania dzieł sztuki w przestrzeniach zamkowych? Z okazji 400-lecia U-jazdowski możesz odkrywać od kulis.

Z okazji 400-lecia U-jazdowski możesz odkrywać od kulis. Trwa cykl oprowadzeń historycznych i architektonicznych

W Zamku Ujazdowskim od 1985 r. mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.u-jazdowski.pl

Centrum Sztuki Współczesnej, które wypełnia przestrzenie zabytkowego Zamku Ujazdowskiego, to niezwykłe miejsce na kulturalnej mapy Warszawy. W samym sercu stolicy, w zamku zlokalizowanym przy Łazienkach Królewskich, różne dziedziny sztuki wzajemnie się przenikają, oferując zwiedzającym artystyczne doświadczenia w formie wystaw, spektakli, filmów, warsztatów i autorskich oprowadzeń. Te ostatnie z okazji 400-lecia Zamku Ujazdowskiego są wyjątkową okazją do historycznych i architektonicznych eksploracji zabytkowego budynku.

O historii Zamku Ujazdowskiego opowiadają osoby blisko z nim związane podczas oprowadzeń autorskich. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.u-jazdowski.pl

Cykl oprowadzeń z okazji 400-lecia Zamku Ujazdowskiego

Pierwsze oprowadzanie otwierające cykl wydarzeń związanych z obchodami 400-lecia Zamku Ujazdowskiego odbyło się w maju podczas Nocy Muzeów. O historii budowy Zamku Ujazdowskiego opowiadał Daniel Echaust, kurator w U–jazdowskim i varsavianista. Czerwcowe spotkanie poprowadził lek. Krzysztof Królikowski, Prezes Stowarzyszenia dawnego Szpitala Ujazdowskiego, przybliżając najważniejsze fakty i wydarzenia związane ze Szpitalem na Jazdowie.

Przed nami lipcowe oprowadzanie Arkadiusza Wilka – Kierownika Działu Inwestycji i Remontów, który przedstawi zwiedzającym techniczną i technologiczną stronę funkcjonowania budynku Zamku Ujazdowskiego. Podczas spaceru 14 lipca o godz. 12 (wstęp wolny) po niedostępnych na co dzień zamkowych przestrzeniach, dowiemy się między innymi o tym, w jaki sposób w Zamku Ujazdowskim dba się o odpowiednią wilgotność i temperaturę, by prawidłowo przechowywać i eksponować dzieła sztuki. Usłyszymy też o trwających aktualnie na terenie U–jazdowskiego badaniach archeologicznych oraz o nadzorze Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nad obiektem. Arkadiusz Wilk zabierze nas m.in. do niedostępnych na co dzień zamkowych piwnic oraz do Cysterny Wodnej.

Oprowadzanie historyczne kuratorki Ewy Gorządek zaplanowano na 11 sierpnia o godz. 12. Historyczka sztuki, kierowniczka działu projektów artystycznych, kuratorka Magazynu Studyjnego Kolekcji i licznych wystaw, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski pracuje od roku 1985. Podczas oprowadzania kuratorka opowie o historii Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od roku 1985 aż do dziś.

Historyczka sztuki Ewa Gorządek. Zdjęcie: www.u-jazdowski.pl

8 września o godz. 12 po Zamku Ujazdowskim oprowadzi zwiedzających Paweł Łoś, licencjonowany przewodnik po Warszawie i Żelazowej Woli, rysownik, autor opowiadań historycznych i fantasy, scenariuszy gier fabularnych, wiceprezes i sekretarz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.

Cykl oprowadzań zakończy spotkanie z  Piotrem Woźniakiewiczem – 13 października o godz. 12.
Wieloletni pracownik Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w dziale Mediateka zajmuje się archiwum dokumentacji audio-wizualnej jako specjalista ds. cyfryzacji. - Zapraszam na wycieczkę po osobistej historii miejsca, jakim jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski wraz z otaczającym go terenem. W trakcie spaceru opowiem o mitach i zdarzeniach realnych. Postaram się pokazać także rzeczy niewidoczne. Zejdziemy pod ziemię i zajrzymy w głąb. Odwiedzimy arsenał, którego nie było - zapowiada Piotr Woźniakiewicz.

Na wszystkie oprowadzania związane z obchodami 400-lecia Zamku Ujazdowskiego wstęp jest wolny. 

Zmiany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

W czerwcu dotychczasowy dyrektor CSW Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz został odwołany, a na stanowisko p.o. dyrektora powołano Kamilę Bondar, menedżerkę kultury i ekspertkę w zakresie promocji sztuki najnowszej i mecenatu. W latach 2008-2014 Bondar była producentką międzynarodowych festiwali artystycznych. Od 2015 r. jest prezeską Fundacji Sztuki Polskiej ING i kuratorką jej kolekcji. W ramach Fundacji stworzyła program edukacyjny "Artysta – Zawodowiec" skierowany do artystek i artystów sztuk wizualnych. Od 2021 r. współprowadzi Fotoklub – mikroinstytucję poświęconą historycznej i współczesnej fotografii. Jest także autorką wystaw i publikacji o sztuce współczesnej i kolekcjonowaniu, członkinią Rady Programowej Galerii EL w Elblągu.

Nowy dyrektor CSW Zamek Ujazdowski zostanie wyłoniony w drodze konkursu.

Czytaj więcej