4 świetne zestawy barw do wnętrz opracowane przez psychologów koloru

Łącząc kolory i odcienie, możesz stworzyć przestrzeń, która będzie działać na emocje tak, jak tego chcesz. I chociaż kolor jest ważny, to jego właściwy odcień ma jeszcze większe znaczenie.

Zdjęcia Ellie Schiltz / Getty Images
4 świetne zestawy barw do wnętrz opracowane przez psychologów koloru

Jakie odcienie kolorów najlepiej ze sobą współgrają? Jak umiejętnie je stosować? Zdjęcie: Ellie Schiltz / Getty Images

Gdy stoisz przed półkami z puszkami farb i próbnikami w sklepie budowlanym, może Ci się wydawać, że ten odcień bieli jest tak samo dobry jak inny. Nic bardziej mylnego. To, jaki kolor wybierzesz, będzie miało wpływ na emocje i samopoczucie Twoje, domowników i gości.

Psychologia koloru

Ekspert w dziedzinie psychologii koloru, dr Zena O’Connor z Design Research Associates, zbadała reakcje ludzi na barwy i odkryła, że wartość tonalna (jasność koloru w porównaniu z jego ciemnością) jest tak samo ważna jak sam kolor. „Badania wskazują, że wartość tonalna i nasycenie mają na projektowanie wnętrz taki sam wpływ jak barwa” – mówi.

Dlatego też wybór koloru na ściany nie jest jedyną rzeczą, którą musisz rozważyć – trzeba także pomyśleć o dokładnym odcieniu. Na przykład ciemna, żywa czerwień może być silnym ładunkiem energetycznym, podczas gdy miękki, różowy odcień czerwieni będzie odbierany jako bardziej przyjazny i przyjemny. – Co więcej, połączenie odcieni mocniej oddziałuje na emocje niż jeden z nich – mówi dr O’Connor. „Kombinacje kolorów – w określonych grupach wartości tonalnych – zdecydowanie mają wpływ na nastrój i atmosferę”. Ale jakie odcienie kolorów najlepiej ze sobą współgrają? I gdzie w domu je zastosować, aby wywierały największy wpływ? Aby się tego dowiedzieć, poprosiliśmy o rady ekspertów.

Ciemnobrązowy piasek i jasne odcienie bieli

Aby stworzyć przestrzeń sprzyjającą koncentracji i nauce, postaw na typowo neutralne kolory i podbij je. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest wybranie jasnej, wyraźnej bieli i połączenie jej z ziemistym, ciemnobrązowym piaskowym kolorem.

Ciemny brąz połącz z jasnym odcieniem bieli

Jeśli jasną biel połączysz z ciemnym piaskowym kolorem, biel stanie się bardziej wyrazista, Zdjęcie: JohnŽr Images/Ellinor Hall/Getty Images.

Przyjmuje się, że do kolorów neutralnych zaliczamy biel, złamaną biel, a także barwy kremowe, beże, odcienie achromatyczne i różne odcienie szarości – mówi Zena O’Connor. To klasyczne, bardzo spokojne kolory, ale jeśli weźmiesz jasną biel i połączysz ją z ciemnym piaskowym kolorem, biel stanie się wyrazistym łącznikiem miejsc w domu.

W najbardziej aktywnych obszarach domu czyste białe tło wprowadza spokój pomiędzy przestrzeniami – mówi Sarah Peterson Major, dyrektor ds. projektowania budynków mieszkalnych w BHDM Design. Kiedy przechodzisz z pokoju do pokoju, energia każdej przestrzeni zmienia się, ale neutralne tło działa jak element uziemiający.

Zdecyduj się na jasną biel i ciemny odcień piaskowego brązu w miejscu do nauki, na przykład w domowym biurze. Piaskowy brąz ugruntuje przestrzeń, ale jasna biel wniesie wrażenie „koncentracji i organizacji” – radzi Gideon Mendelson, założyciel i dyrektor kreatywny Mendelson Group. Możesz pomalować ściany na biało, a brązowe odcienie wprowadź za pomocą podstawowych mebli. Moim ulubionym sposobem na dodanie koloru jest „przesuwanie go” po pomieszczeniu – mówi Mendelson – czyli wprowadzanie go w różne miejsca za pomocą akcesoriów, narzut, mebli itp. Równowaga kolorów pozwala na swobodne i dynamiczne przemieszczanie się wzroku po wnętrzu, bez nadmiernego pobudzenia. To w końcu biuro, a nie pokój zabaw dla dzieci.

Delikatny róż połącz z turkusem

Susan Hayward, założycielka Susan Hayward Interiors, radzi, aby połączyć delikatny róż lub koral z turkusem, żeby uzyskać subtelnie energetyzujący efekt. Koral dodaje energii, a turkus zapewnia kojący efekt koloru kojarzącego się z naturą. Niektóre ładne odcienie zielonego sprawdzają się wyjątkowo dobrze w pomieszczeniu, jeśli za oknem jest dużo zieleni, i mogą stworzyć piękne, ciepłe wrażenie, zacierając granice między wnętrzem a otoczeniem – mówi. Chłodniejsze zielenie sprawiają, że pomieszczenie jest „przestronne i jasne”, ale możesz mu dodać szczypty energii za pomocą szarości, bieli lub odcieni brzoskwini i koralu. Im chłodniejsze tony, tym wnętrze jest spokojniejsze; im cieplejsze tony, tym bardziej energetyzujące.

Wybierz to zestawienie, aby stworzyć nasyconą witalnością przestrzeń, która będzie miłą odskocznią po zabieganym dniu. Idealny do tego będzie salon lub inne pomieszczenie, w którym spędzasz najwięcej czasu z rodziną. Żeby stworzyć spójne wizualnie wnętrze, dr O’Connor zaleca zestawić stałe elementy wyposażenia, jak drewniana podłoga, z cieplejszym odcieniem brzoskwiniowej lub koralowej barwy. Rośliny doniczkowe można za to połączyć z zielonymi odcieniami, aby bardziej zrównoważyć ten ton w pomieszczeniu.

Róż z turkusem

Choć pochodzą z różnych grup kolorystycznych, ta kombinacja barw dobrze ze sobą współgra. Zdjęcie: Getty Images

Złamana biel i lilia

Aby uzyskać spokojny, ale niezbyt rozleniwiający nastrój w pomieszczeniu, postaw na liliowy i złamaną biel. Geddes Ulinskas, dyrektor Geddes Ulinskas Architects, wybrał do biura mieszczącego się w domu klienta właśnie kolor liliowy.

Lilia i złamana bielTo połączenie działa relaksująco, ale nie usypiająco. Zdjęcie: Mint Images/Getty Images.

Co zaskakujące, biuro było przeznaczone dla firmy organizującej wydarzenia towarzyskie. Kojarzy się to z intensywnym działaniem i natłokiem zadań, a liliowy i inne chłodne kolory kreują poczucie wypoczynku, relaksu. Liliowy beż wybrany do biura jest delikatny, ale nie nieśmiały – mówi Ulinskas. Efekt to spokojna przestrzeń, w której można wyczuć puls aktywności. Zarówno liliowy, jak i złamana biel mają raczej ciepłe odcienie, ale ogólnie są bardziej chłodne niż róż czy beżowy. A niebieski lub zielony byłby tu po prostu zbyt relaksujący. Według Reeny B. Patel, analityczki zachowań i ekspertki ds. rodzicielstwa, niebieskie i zielone odcienie w sypialniach tworzą środowisko sprzyjające relaksowi i spaniu. Liliowy i złamana biel wprowadzają zaś spokój, który nadal pulsuje energią. 

Pomarańczowoczerwony z grafitowym ułatwią kontakty towarzyskie

Chcesz zachęcić ludzi do wejścia do pomieszczenia i nawiązania kontaktów towarzyskich? Postaw na te kolory. Grafitowa szarość to dobra baza do zestawień, a nie jest tak dramatyczna jak czerń. Dr O’Connor zwraca uwagę, że pomarańczowoczerwony i inne ciepłe kolory nie tylko przyciągają uwagę, ale także zachęcają do wejścia. Z badania, które dotyczyło barw w sklepach detalicznych, wynika, że pomarańczowoczerwone i ciepłe kolory (w przeciwieństwie do niebieskiego, zielonego i chłodnych kolorów) zachęciły klientów do wejścia do badanego pomieszczenia – mówi.

Żeby wykorzystać ten efekt w domu, dodaj pomarańczowoczerwony jako akcent na końcu „długiego pokoju o otwartym planie”, na przykład tego, w którym odbywa się większość rozrywek w domu. Być może najlepiej sprawdzi się tutaj bar lub pokój gier w piwnicy, w którym dominują grafitowe ściany. Według Reeny B. Patel szary i inne wyraźniejsze neutralne kolory sprzyjają interakcjom między gośćmi. A pomarańczowoczerwony działa lepiej niż tradycyjna czerwień, ponieważ dla niektórych osób ta druga może być zbyt przytłaczająca i odbierana negatywnie. O’Connor zwraca uwagę, że kolor czerwony bywa symbolem złości, strachu, a nawet zazdrości. Kropla pomarańczy złagodzi czerwień.

Chcesz zachęcić ludzi do nawiązania kontaktów towarzyskich? Postaw na pomarańczowoczerwony i grafit. Zdjęcie: Getty Images.

 

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD US

Czytaj więcej